30 Spf Mi 50 Spf Mi?

Güneş koruma faktörünün bir simgesi olan SPF değerleri, yaygın olarak 30 ve 50 değerleriyle karşımıza çıkar. Sayısal anlamda düşünüldüğünde aradaki 20 birimlik fark, koruma faktörü bakımından oldukça önemli midir yoksa 30 SPF değerindeki bir güneş kremi de yeterli koruyuculuğa sahip midir? Aslına bakılırsa 30 SPF ve 50 SPF değerleri aralarında oldukça büyük bir fark bulunmaz. Hiçbir güneş kremi, güneşe karşı tam koruma sağlamaz. Ancak içeriğindeki kimyasal ya da fiziksel bileşenler güneş ışınlarının büyük oranda yansıtılmasına yardımcı olur. Bu iki faktörün arasındaki farka daha yakından bakmak için öncelikle SPF değerlerinin koruma yüzdelerine bakılmalıdır. -SPF 15 değerine kadar olan değerler; Düşük koruma -SPF 15 ve SPF 30 arasındaki değerler; Orta koruma -SPF 30 ve üstü değerler; Yüksek koruma olarak sınıflandırılmaktadır. Aynı zamanda 30 SPF değerlerinin yaklaşık %95 e kadar koruma sağlarken, 50 SPF değerinin yaklaşık %97 oranında koruma sağladığı bilinmektedir. Tüm bu özelliklere bakıldığında, 30 SPF ve 50 SPF arasında önemli bir fark bulunmadığı görülmektedir. Yine de çok beyaz ve hassas ciltlerin, yüksek faktörlü güneş kremlerinden yana tercih yapması önerilmektedir.
  

Güneş Kremlerinin Koruma Süreleri Ne Kadardır?

SPF değerinin simgelediği bir diğer şey ise güneşe karşı korunma süresidir. Normal bir insan güneşe çıktıktan kaç dakika sonra kızarmaya başlıyorsa SPF, bu süreyi sahip olduğu değer katıyla çarpılmış bir hale getirmektedir. Yani hassas bir cilt ile güneşe çıkıldıktan 5. dakika sonra kızarma gerçekleşiyorsa, 30 SPF değerinde bu süre 150 dakikaya, 50 SPF değerinde ise bu süre 250 dakikaya çıkmaktadır. Bu süreler her şey optimal değerindeyken hesaplanır. Oysa gün içinde terleme, yeterli ve eşit bir sürüm gerçekleştirememe, havuz ve deniz gibi birçok detay koruma süresinin azalmasına sebep olabilir. Bu sebeple sık sık güneş kremi sürümü yinelenmeli, güneş ışınına uzun süre maruz kalınmamalıdır.
  

Yüz İçin Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Yüz bölgesindeki cilt vücudun diğer bölgelerine göre çok daha ince ve hassastır. Güneşe karşı kapsamlı bir koruma gerçekleşmezse matlaşma, kuruma, leke oluşumu gibi çeşitli cilt sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden beyaz ve hassas tenlerde yüz için kullanılan güneş kremlerinin buna uygun olarak üretildiğine dikkat etmeli ve en az 40-50 SPF değerlerinden faydalanılmalıdır. Ten renginin koyulaşmasıyla SPF değerleri 30’a inebilir ancak 30 faktörün altındaki ürünler tercih edilmemelidir. Ek olarak her ne kadar makyaj ürünleri çeşitli SPF değerlerine sahip olsa da, güneş kremi kullanımı yüz için de tekrarlanmalıdır.

 


Diğer Tüm Bloglar