AHA ve BHA Nedir? Farkları Nelerdir?

AHA ve BHA Nedir? Farkları Nelerdir?

AHA ve BHA Nedir? Farkları Nelerdir?

AHA ve BHA nedir? AHA ve BHA farkları nelerdir ? Son dönemde kozmetik ürünlerde sıkça duyduğumuz bazı kısaltmalar var AHA ve BHA ! Bu kısaltmalar ürünlerin içeriğinde yer alan alfa hidroksi asit ve beta hidroksi asiti temsil eder. Peki, bu asitlerin özellikleri nelerdir? AHA, daha çok bitkisel ürünlerden elde edilen suda çözünebilir özellikte asitlerdir. Cildin üst katmanına peeling etkisi yapar. Ölü deri, sebum ve kirin atılmasına yardımcı olur.

BHA ise yağda çözünebilen asitler olarak bilinir. Daha çok akne ve sivilce tedavisinde tercih edilir. Cildin daha derin katmanlarına ulaşabilir özelliktedir. Esthederm Intensive %5.6 AHA peel Gentle Serum cilt temizliğinde kullanılan asitli ürünlerden bir tanesi olarak sıkça tercih edilmektedir.

 

AHA ve BHA’lı Ürünler Beraber Kullanılabilir Mi?

AHA ve BHA içeren ürünleri son dönemde sıkça görüyoruz. Murad AHA/BHA Exfoliating Cleanser Soyucu Etkili Yüz Temizleme Peelingi bu ürünlerden bir tanesidir. Mutlaka bir tanesini seçmeniz gerekmediği gibi iki maddeyi bir arada içeren ürünleri de kullanabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken cildinizin ihtiyaçlarına uygun bir seçim yapmaktır. Narin, kuru ve yağa bağlı problemsiz bir cildiniz var ise sizin için ağır bir ürün olabilir.

AHA içerikli ürünler genellikle renk eşitsizlikleri, ince kırışıklıklar ve geniş gözenekler için tercih edilmektedir. BHA içeriği ise akne, sivilce ve siyah nokta gibi sebum artışına bağlı problemlerde daha sık görülmektedir. Cildi yatıştırıcı etkileri de olabilen bu asitler ile temizleme ve bakımı bir arada elde edebilirsiniz.

 

AHA BHA Serum Cildi Soyar Mı?

AHA ve BHA serumların cildin üzerindeki peeling etkileri farklar taşıyabilir. İki üründe de cildin soyulması yani peeling etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Cildinizde kronikleşen şikayetleriniz var ise öncelikli olarak doktorunuza danışmak önemlidir. Kimi zaman can sıkıcı sorunların altında çözülebilir basit tıbbi rahatsızlıklar da yer alabilmektedir.

AHA ve BHA içerikli ürünler cildi temizlerken aynı zamanda bakım yapmayı hedefleyen ürünlerdir. Farklı etkileri bir arada sunabilmeleri sebebiyle son zamanların popüler ürünleri arasında yer alır. Dermoskin AHA/BHA krem gibi farklı formlarda ürünleri tercih ederek cildinizi şımartabilirsiniz.