Akne İçin Ne Kullanılmalı ?

Akne İçin Ne Kullanılmalı ?

Akne İçin Ne Kullanılmalı?

En büyük sebebi genetik yatkınlık olarak bilinen akne oluşumları çeşitli makyaj uygulamaları, stres, hormonal düzensizlikler ya da bazı hastalıklarla tetiklenerek ortaya çıkabilmektedir. Kıl köklerinin ve yağ bezlerinin fazla sebum birikimi ve tıkanmasıyla oluşan bu cilt sorunu, erkek kadın demeden toplumun büyük bir yüzdesini etkilemektedir. Sivilce ve akne görünümleri her ne kadar birbirine benzeyen görünümlere sahip olsa da aslına bakılırsa oluşum yapıları ve sebepleri ile birbirinden ayrılmakta ve buna uygun bir işlem süreci gerektirmektedir. Cilt bakımında dikkat edeceğiniz bazı uygulamalar ve tercih edeceğiniz ürünler her akne türüne iyi gelebilir, cildin rahatlamasını ve temizlenmesini sağlayabilir. Aknenin ilerleyen evrelerinde kesin önlemler almak için bir hekim kontrolünde antibiyotik kullanılmaya başlanabilir. Gelin bu seviyeye ulaşmadan önce cildiniz için kullanabileceğiniz daha basit ve kolay ürünlere göz atalım! Akne için ne kullanılmalı? Öncelikle akneli cildin en büyük ihtiyacı, fazla üretilen sebumu ciltten uzaklaştırmaktır. Bu işlem sırasında hassas olan deriye zarar vermemeli, narin bir temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu yüzden akneli ciltlere özel olarak oluşturulan temizleyici formüllerden yararlanabilirsiniz. Yüz yıkama jelleri ya da köpük formunda olan bu ürünleri sabah - akşam olmak üzere 2 kez kullanabilirsiniz. Yatıştırıcı ürünler de akne oluşumu engellemede gizli kahramanlardır. Özellikle yoğun kızarıklık ve ağrı oluşturan akne türlerinde yatıştırıcı ve onarıcı serumlar, cildi rahatlatarak ve ferahlamasını sağlayabilir. Hatta bu işlem için doğal kaynak olan aloe veradan da faydalanabilirsiniz! Akne oluşumlarının daha hızlı iyileşmesini sağlayan sivilce kremleri de size yardımcı olabilir. Farklı formüllerle geliştirilen bu ürünler genelde sivilcelerin kuruyarak etkisini yitirmesine yardımcı olur.

Her cilt için önemli olan güneş kremi kullanımı, akneli ciltlerde de atlanmamalıdır. Kontrolsüz güneşe maruz kalmak, cildin daha fazla hassaslaşmasına ve aknelerin çoğalmasına sebep olabilir. Bunun yerine cilt tipine uygun olan bir güneş kremi seçmeli ve bilinçli bir şekilde kullanmalısınız. Son ve en önemli ürün çeşitlerinden bir tanesi de nemlendiricilerdir. Aknelerin sebum kaynaklı oluştuğu düşünülüp cildin daha fazla yağlanmaması için nemlendirici kullanımını engellemek, aslında göründüğü kadar mantıklı değildir. Çünkü nem, cildin dış faktörlere karşı en büyük koruyucusudur. Bunun yerine cildin oluşturduğu fazla sebum temizlenmeli ve akneli ciltlere özel üretilen nemlendiriciler uygulanmalıdır.

 

Akneli Ciltler İçin Güneş Kremi Önerileri Nelerdir?

Akneli bir cilde sahipsen, sıradan güneş kremleri yerine parlamayı önleyen, su bazlı ve akne oluşumunu engellemeyi destekleyen güneş kremlerini tercih ederek benzersiz bir deneyim yaşayabilirsin. İşte akneli ciltlere özel geliştirilen güneş kremlerinden bazıları!
  • La Roche Posay Anthelios Anti İmperfections Güneş Koruyucu
  • Avene Cleanance Solaire Spf 50+ Oil Free Güneş koruyucu
  • Vichy Yağlı ve Akneli Cilt Güneş Koruyucu
  • Dermoskin Sun Spf50 AcnMat
 

Akneli Ciltlerde Nemlendirici Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Akne sorunları genelde yağlı ve karma ciltlerde görülmektedir. Bu sebeple seçilen nemlendiricinin yağsız (oil-free) içeriklerle oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Su bazlı nemlendiriciler bu konuda sizin için en iyi tercihlerden biri olabilir. Hafif etkili nemlendirme yapıları cildin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlarken cildin rahatlamasına da yardımcı olur. Daha uygun bir seçim için ise akneli ciltlere özel üretilen nemlendiricilerden faydalanılabilir. Bu formüllerde özel olarak gözenekleri tıkayan etkenlerin bulunmamasına dikkat edilir ve böylece akne oluşumu için herhangi bir temel oluşturulmaz.

 


Diğer Tüm Bloglar