Akne İle Sivilce Arasındaki Fark Nedir?

Akne İle Sivilce Arasındaki Fark Nedir?

Akne İle Sivilce Arasındaki Fark Nedir?

Akne ile sivilce sanılanın aksine birbirinden farklı tanımlardır. Akne süreğen bir cilt sorununun adıdır. En büyük belirtisi de tekrar eden ve yoğun sivilce oluşumudur. Akne cildin yağ bezlerini, cilt yüzeyini uzun süre etkiler. Aknede cilt yüzeyinizde mikrobiyoloji bozulmuştur. Fazlaca bulunan bakteriler ciltte sürekli kırmızı sivilceler oluşumuna sebep olabilir.

Sivilce ise daha kısa vadede ve tekli enfeksiyonlar için daha çok tercih edilir. Regl döngüsü, hormonal bozukluklar, yağlı beslenme, yeterli cilt bakımı yapmama, kişisel ürünlerin ortak kullanımı gibi farklı etkiler sivilce oluşumuna sebep olabilir. Akne ya da sivilce fark etmeksizin bu sorunların çözülmesi için ilk adım sivilcelerinizi sıkmamak olacaktır.

 

Sivilce Nedir?

Cildimizin bütününde gözenekler bulunur. Fazla vücut yağı yani sebum üretimi bu gözeneklerin tıkanarak iltihaplanmasına sebep olabilir. Bunun sonucunda da hepimizin ortak sorunu olan sivilceler ortaya çıkar. Sivilceler bazen kıl dönmesi, cilt altı enfeksiyonu, siyah nokta ya da kıl kökü iltihabı gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilir.

Sivilceler ergenlik döneminde yaşanması beklenen ufak cilt sorunlarıdır. Büyüyen ve rahatsız eden sivilce sorunları için doktorunuzdan yardım almayı unutmayın. Bu hususların dışında dermokozmetik ürünleri ile cilt bakımı yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bioderma Sebium Exfoliating Karma ve Yağlı Ciltler İçin Peeling Temizleme Jeli bu açıdan destekleyici olabilecek bir üründür. Fazla sebumun ciltten arındırılmasını destekleyerek sivilce oluşumunun azaltılmasına yardımcı olur.

 

Akne Nedir? Nasıl Düzelir?

Akne uzun süren ve tekrar eden sivilce sorunudur. Aknede tekrar eden sivilceler patladıkça, iltihap etrafa yayılarak yeni sivilcelerin oluşmasına sebep olur. Cildin yüzeyinde olması gerekenden fazla ya da farklı mikroorganizmalar olması sebebiyle de akne olabilir. Cilt doktorundan yardım almak bu anlamda destekleyici olacaktır. Aynı zamanda etkili kozmetik ürünleri ile cildinizin rahatlamasına destek olabilirsiniz.

Akne eğilimli cildinizin rahatlaması için çeşitli temizleyici ürünler ve bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Dermoskin Acgun Yüz Yıkama Jeli akne oluşumunu azaltır ve mevcut aknelerin dinmesini destekler. Düzenli kullanımda akne bakım ürünlerinden aradığınız faydayı bulabilirsiniz.

Tüm bunların yanında makyaj malzemelerinizi tercih ederken akne eğilimli cildinize uygun ürünler tercih etmeyi unutmamalısınız. Su bazlı ve hafif dokulu ürünler ile cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasını minimalize edebilirsiniz. La Roche Posay Effaclar Gel Akne Eğilimli Yağlı Ciltler İçin Sabun İçermeyen Temizleyici Jel makyaj sonrasında ve günlük bakımda yardımcı olacak temizleyicilerden bir tanesidir. Cildinizi rahatlatmak için hareket geçin!

 


diğer tüm bloglar