Ayak Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı, ayak parmakları, topuklar, tabanlar ve ayak üst kısımlarını kapsayan bir bakımdır. Ayak bakımı açısından pedikür, ayak temizleme ve nemlendirme ile ayakların daha çekici ve estetik görünmesini sağlayabiliriz. Ayaklar vücudun en kuru ve en yorgun bölgelerinden biridir. Bu nedenle düzenli ayak bakımı yapmak ve ayak nemlendirmesini güçlendirmek çok önemlidir. Ayak derisi vücudumuzun diğer derilerine göre daha kalın olduğu için her zaman özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Ayaklarınıza her gün birkaç dakika bakım yaparak günün konforunun tadını çıkarabilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz ayak topuk bakımı nasıl yapılır? gelin birlikte inceleyelim.

 

Topuk Bakımı İçin İpuçları Neler?

Cildi yumuşatmak için ayaklarınızı bell miktar ılık suya batırın. Ayaklarınızı yıkarken veya ıslatırken sert sabunlar kullanmaktan kaçının, çünkü bu sabunlar ciltteki doğal yağları alıp cildin kuruluğunu ve sertliğini artıracaktır. Cildi yumuşattıktan sonra cildin üst kısmını bir sünger taşı ile silin. Ponza taşını yumuşak ve canlı cilde sürmemeye dikkat edin, çünkü cildinize zarar verebilirsiniz. Üzerinde ölü deri parçacıkları birikeceğinden, taşı zaman zaman yıkamayı unutmayın. Bu sadece ayaklarınızda daha iyi sonuçlar almanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda taşın ömrünü de uzatır. Ayaklarınızı yumuşattıktan ve ölü deriyi temizledikten sonra nemlendirici kullanabilirsiniz. Yağlı kremleri sert bölgelerde deneyebilirsiniz. Yatmadan önce de vazelin sürebilirsiniz. Ayrıca çorap giyerseniz, ayaklarınız gece boyunca petrol jölesini yavaşça emecektir. Kalktıktan sonra ayaklarınızı ılık su ve yumuşak sabunla yıkayın.

 

Ayak Bakımı İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Gün boyu yorulan ve vücut ağırlığımızı taşıyan ayaklar zamanla çatlayabilir, kuruyabilir ve kötü kokuya maruz kalabilir. Hem ayak bakımı hem de topuk bakımı için farklı ürünler bulmanız mümkün. Bunların en önemlisi ayak ve topuklar için bakım kremi diyebiliriz. Günlük olarak kullanılan bakım kremleri ile topukta oluşacak sertleşme veya çatlakların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca çatlak ve sert topuk sorunu çekenler için de sorunu gidermeye yardımcı olacaklardır. Siz de ayak ve topuk bakımı için birçok ürün arasında kararsız kalıyorsanız, Welldermo ürünlerini deneyerek sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz.