Bebek Şampuanları PH Değeri Kaç Olmalı ?

Bebek Şampuanları PH Değeri Kaç Olmalı ?

Bebek Şampuanının pH Değeri Kaç Olmalı?

Henüz tam anlamıyla gelişemeyen cilt bariyerleri, sebum salgısından yoksun ten dokuları ve ekstra koruma sağlayan keratin yapısının azlığıyla, yeni doğan bebekler yetişkinlere göre çok daha hassas bir cilt dokusuna sahiptir. Bu durum ise bebek bakımına ekstra dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. Deri ile sarmalanan vücudunuz, bu tabaka sayesinde çevreden gelen çeşitli enfeksiyonlara ve zararlı mikrobiyolojik oluşumlara karşı koruma sağlar. Bu yapının bozulması ise hastalıklara ve çeşitli cilt tahrişlerine açık olmak demektir. Bu yüzden bebek şampuanlarında önemsenen olgulardan bir tanesi pH değerleridir. Genelde cilt yüzeyinde herhangi bir pH dengesizliğine yol açmadığı için bebek şampuanlarındaki ilk tercih nötral değerler olmaktadır. 6.5 -7.5 arasındaki pH değerleri aynı zamanda yoğunluklu su içerikleri sayesinde bebekler için en güvenilir temizleme etkili içeriklerini de oluşturmaktadır.
  

Bebek Şampuanı İçeriklerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ebeveyn tercihini, çocuğu için en güvenilir ve doğal ürünlerden yana kullanmak ister. Ancak bunun için bilinçli bir tüketici olunmalı, ürün içerikleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Öncelikle bebek şampuanı seçerken ilk dikkat edilmesi gereken, güçlü formüllerden kaçınılması gerektiğidir. Çünkü henüz dünyayla yeni buluşan bebeğiniz, yoğun kirlenme ya da terleme fonksiyonları göstermeyecek, buna bağlı olarak ekstra bir temizliğe gerek duymayacaktır. Hatta çoğu zaman sadece su kullanarak yapacağınız yıkamalar yeterli olacaktır. Belirli sıklıkta hafif içerikli bebek şampuanları kullanmak ise bebeğinizin ihtiyaç duyduğu temizliği sağlayacaktır. Bebek şampuanlarının hafif içeriklerden oluşması gerektiğine ikna olduktan sonra, pH özelliklerinin nötral değerlerden oluştuğuna dikkat etmeli, paraben ya da sls gibi içeriklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Çünkü bu içeriklere belirli bir miktardan fazla maruz kalmak, yetişkinler için bile zararlı olabilir. Aynı zamanda alkollü içerikler de bebek cildi için pek uygun değildir. Alkol, güçlü yapısı sebebiyle cilt kuruluklarına ve çeşitli tahrişlere yol açabilir. Bunun yerine nemlendirme etkisi yoğun şampuan tercihleri yapılmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise seçilen şampuanın renksiz ve kokusuz olması gerektiğidir. Daha çok şeffaf renkli ve az kokulu ürün tercihi yapmak akıllıca olabilir. Bebek şampuan ürünlerinin az köpürmesi ise yoğun kimyasal kullanımı olmadığına işaret etmektedir.
  

Yeni Doğan Bebek İçin Hangi Şampuan Tercih Edilmeli?

Bebeğiniz için kullandığınız her üründe olduğu gibi, bebek şampuanı seçimi konusunda da çeşitli çekince ve soru işaretleriniz olabilir. Hangi markanın güvenilir, hangi ürünlerin tercih edilebilir olduğundan çok emin değilseniz, Welldermo olarak sizlere sunduğumuz bu öneri listesinden yararlanabilirsiniz!
  • Mustela Foam Yenidoğan Köpük Şampuanı
  • AbcDerm Gentle Shampoo Bebek ve Çocuk Saç Şampuanı
  • Biobaby Bebek Şampuanı
  • Sebamed Baby Bebek Şampuanı
  • Incia %100 Doğal Bebek Köpük Şampuanı
  • Weleda Calendula Organik Saç ve Vücut Şampuanı
  • Johnson's Işıldayan Parlaklık Şampuan

 


Diğer Tüm Bloglar