Bebeklerde Biberonla Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğinizin beslenmesi, temel bir ihtiyaç olmasının yanı sıra, onun alışkanlıklarının belirlendiği, ebeveyn ve bebek arasında özel bir iletişimin oluşturulduğu, çevresel faktörlere karşı koruma kalkanının güçlendirildiği özel bir zamandır. Bu yüzden onun sağlığını tehdit edecek her unsur ortadan kaldırılmalı, yeterli ve düzenli beslenme sağlanmalıdır. Bebeğin rahatlaması öncelikli amaçlardan olmalıdır. Bu kapsamda bazı durumlara dikkat edilmelidir.
  • Bebeğin yaşına ve beslenme alışkanlıklarına uygun olan biberon tercihinde bulunmalısınız.
  • Bir sorun oluşmayacağını düşünüyor olsanız bile bebeğinizi biberonla yalnız bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bu hem bebeğinizin başına gelebilecek kazaları önlemenizi hem de aranızdaki iletişimin kuvvetlenmesini sağlayacaktır.
  • Özellikle bebeğin kavrama becerilerine sahip olduğu dönemlerde cam biberon kullanımı çok tercih edilmemelidir. Her ne kadar cam materyali en sağlıklı ve en hijyenik biberon türü olsa da, herhangi bir darbeyle istenmeyen kazaların oluşumuna sebep olabilmektedir.
  • Bebeğin biberonla birlikte uyumasına izin verilmemelidir.
  • Yatay bir pozisyonda ise biberonla beslenme esnasında eğik pozisyonları tercih etmelisiniz.
  • Daha sonrasında gaz sancılarına davetiye çıkarmamak için anti kolik biberonlardan faydalanmalı ve beslenme aralarında bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olmalısınız.
  • Bebeğin biberonu reddettiği veya istemediği zamanlarda zorlamak yerine, zaman tanımayı tercih etmelisiniz.
  • Bozuk ya da bayat mama vermemeye dikkat etmeli, her zaman taze sağılmış ya da hazırlanmış mamaları kullanmalısınız.
  

Yenidoğan Bebek Biberonla Nasıl Beslenir?

İlk 6-8 hafta öncesinde biberonla beslenme düzeni her ne kadar uzmanlar tarafından önerilmese de, bazı durumlar biberonla beslenmeyi mecbur kılabilir. Böyle zamanlarda ise özellikle çok hassas bir dönemde olan yeni doğanların, beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalı ve biberon kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Öncelikle biberon 45 dereceden daha dik bir şekilde tutulmamalı, bebeğin düz yatış pozisyonundansa oturmaya yakın duruşları tercih edilmelidir. Böylece bebeğin boğulma riski düşürülür ve içgüdüsel beslenme konumuna en yakın hale getirilebilir. Diğer yandan bu dönemdeki bebeklerin ideal emme süreleri 20 dakikadır. Eğer bebeğiniz belirlenen ölçüdeki sütü 20 dakikadan daha kısa bitiriyorsa, emzik başlığı küçültülmeli ya da akış daha zor bir hale getirilmelidir. Böylece ideal süre olan 20 dakika içerisinde yeterli beslenme gerçekleşebilir. Özellikle yeni doğanlarda görülen gaz sancılarının azaltılması için ise anti kolik özellikli biberonlardan faydalanmanızı önermekteyiz.
  

Bebekler Biberona Nasıl Alıştırılır?

Çoğu zaman bebeklerin beslenme düzeninde yapılan biberona geçiş değişikliği, bebeğin uyumsuz davranmasına neden olabilir. Hatta bazı durumlarda bebekler biberonla beslenmeyi tamamen reddedebilmektedir. Bu sebeple ilk biberonla tanışma döneminde dikkatli ve bilinçli davranılmalı, bebeğin ihtiyaçları göz ardı edilmelidir. Bebeğinizin yaşına ve alışkanlıklarına özel edindiğiniz biberonun yeterince güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Anne sütü ya da özel mamalar doldurduğunuz biberonun yeterli sıcaklığa sahip olmasına özen göstermelisiniz. Böylece bebek anne sütüne yakın bir deneyim elde edebilir. İlk tanışma aşamasında ise bebek tamamen emme pozisyonunda olmalı, yeni bir pozisyon değişikliğinde bulunulmamalıdır. İlk aşamada emmeyi reddeden bebeğe birçok şans tanınmalıdır. Ancak bunun için bir süre beklemelisiniz. Eğer biberonu istemiyorsa sakinleşmesini ve biraz acıkmasını bekleyin. Ardından işlemi tekrar edin. Çoğunlukla bebek gerçekten acıktığında biberonla beslenmeyi kabul edecektir. Bu aşamadan sonra ise biberon kullanımı sık sık tekrar edilmeli ve tam alışma gerçekleştirilmelidir. Tüm bu önerilerin temelindeki en önemli nokta ise bebeğinizi iyi bir şekilde gözlemleyebilmenizdir. Beslenme esnasında çocuğu strese sokacak herhangi bir unsur gerçekleşmemeli, onun alışkanlıklarına uyum sağlanmalıdır.

 


Diğer Tüm Bloglar