Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanır?

Bebekler ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Elbette bu durum anne emzirebiliyor ve sütü yeterli ise geçerlidir. annenin sütünün yetmediği durumlarda anne sütüne yakın içerikler doktorlar tarafından önerilebilmektedir. Fakat unutulmaması gerekir ki hiçbir içerik anne sütü gibi olamamaktadır.

İlk 6 ay bebekler su dahi tüketmemelidir. Bunun sebebi henüz böbreklerinin ve kalp sisteminin tam anlamıyla gelişmemiş olmasıdır. Fazla sıvı alımı bu sebeple bebeklerde risk oluşturabilir. 6 ayın sonunda bebeğinizde ek gıdaya geçiş sürecini başlatabilirsiniz. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalara yazımızın devamında yer vereceğiz.

 

Yeni Ek Gıdaya Geçişte İlk Ne Verilmeli?

Ek gıdaya geçiş sürecinde sindirilmesi kolay gıdalar tek tek denenmelidir. Yoğurt bebekler açısından denenebilecek ilk seçeneklerden biri olabilir. Burada yoğurdu tek başına vermek önemlidir. Denediğiniz gıdaları herhangi bir karışım haline getirmeden vererek lezzetlerin keşfine yardımcı olabilirsiniz. Ardından kolay hazmedilebilir meyveler çocukların sağlığı için destekleyici olacaktır.

Birkaç gün çocuğunuzun söz konusu gıdayı keşfetmesine merak etmesine olanak tanıyabilirsiniz. Bu süreçte anne sütü alımı devam etmelidir. Çocuğunuz ek gıdaya geçse dahi anne sütü alması bağışıklık sisteminin desteklenmesi için önemlidir. Bebeğiniz büyüdükçe sütünüzün içeriği değişir. Bu sebeple ek gıda ile beraber emzirmeye devam etmek çocuğunuzun sağlıkla büyümesi ve gelişmesi için değerlidir.

 

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Ek gıdaya geçiş sürecinde anneler doktorlarından veya bilgili kişilerden destek alabilir. Çocuğunuzun bu süreci stressiz geçirmesi ilerdeki beslenme düzeni için de önemlidir. Seçilen ve ilk denenen gıdayı çocuğunuz sevmezse ya da reddederse zorlamamak önemlidir. Sevdiği gıdaları 2 ile 3 gün tüketmek gıdaya alışım için destekleyici olacaktır. Ardından yeni gıdaları deneyebilirsiniz.

Ek gıdaya geçiş döneminde önemli olan bir diğer nokta ise gıda hijyenidir. Buharda pişmiş sebzeler çocukların rahatça yiyebilmesi için idealdir. Aynı zamanda temizliği de sağlamış olursunuz. Bal çocuklara 1 yaşına dek verilmemelidir. Yoğurt, peynir ve kefir gibi fermente gıdaların güvenliğinden emin olduğunuz sürece tüketmekte risk olmayacaktır. Çocuğunuzun damak tadının oluştuğu bu dönemde beraber keşfetmek önemlidir. Çocuğunuzu zorlamak, yemekleri reddetmesi halinde sinirlenmek bebeğinizin bu süreci zor geçirmesine sebep olabilir. Çocuğunuzun sevdiği gıdaları keşfetmesine destek olarak onun ve sizin daha rahat bir süreç yaşamasını sağlayabilirsiniz. Damak tadı ve beslenme alışkanlıklarının geliştiği dönemi rahat geçirmek çocuğunuza önemli bir destek olacaktır.

 


diğer tüm bloglar