Bebeklerde Gaz Problemi Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde Gaz Problemi Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde Gaz Problemi Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde gaz problemi yeni doğan döneminde sık yaşanır. Özellikle ilk 4 ay içerisinde gaz sancısı oldukça sıktır. Bebeğin herhangi bir tıbbi sorunu olmaksızın yoğun ve uzun süren ağlama nöbetlerine kolik denir. Zaman zaman gaz sancısı da koliğe sebep olabilir. Gaz problemi süt emen çocuklarda annenin beslenmesinden; mama ve ek gıda kullanan bebeklerde beslenme pozisyonları ve gıda içerikleri ile yakından ilgilidir. Ek gıdaya geçiş ve mama kullanımı sürecinde gaz probleminin arttığı gıdaları deneyerek tespit edebilirsiniz. Bu sebeple ek gıda sürecinde yeni lezzetleri teker teker denemek önemlidir.

Gaz problemi aynı zamanda bebeğinizin emzik ve biberon kullandığı dönemde de görülebilir. Hava kaçıran biberon başlıkları çocukların emerken hava yutmasına sebep olur. Bu hem gaz sorununa hem de çocuğun daha sık reflü yaşamasına sebep olabilir.

 

Bebeklerde Gaz En Fazla Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde gaz sorunu en fazla ilk 6 ay süresince olur. Bu dönemde doğru emzirme pozisyonu, gaz çıkarma teknikleri gibi basit yöntemler ile çocuğunuza destek olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Philips Avent Geliştirilmiş Elektronik Göğüs Pompası gibi profesyonel seçenekler ile süt sağarken gaz birikmesini engelleyebilirsiniz. Manuel ve elektronik pompa gibi farklı modeller ile çocuğunuz için süt biriktirebilirsiniz.

Bebeklerin gaz yutmaması ve daha rahat bir beslenme süreci geçirmesi için özel ürünler tercih edebilirsiniz. Philips Avent yalancı emzik, Lansinoh Natural Wave Biberon Emziği, Philips Avent Biberon Emziği Akış Ayarlı seçenekler ile çocuğunuza özel bir beslenme sağlayabilirsiniz. Biberon başlığı ve emziklerdeki hava akışını aktaran parçalar havanın emerken dışarı çıkmasını sağlar. Bu sayede çocuğunuz emerken hava yutmaz.

Bebeklerde gaz sorunun çözülmesi için emzirme dönemindeyseniz kendi beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Gazlı içecekler, soğan ve sarımsak gibi ürünlerde bebekler için gaz yaratabilir. Bunun yanı sıra çocuğunuzu doğru pozisyonda emzirerek gaz yutma sorununu aşabilirsiniz.

 

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Gaz sıkıntısı bebeklerde sık görülen bir sorundur. Yeni doğan döneminde daha sık olmakla beraber farklı zamanlarda tekrar edebilir. Anne ve bebeğin yanlış beslenmesi, gaz yutmaya sebep olan araçlar (biberon, emzik ve dişlik), süt sağarken gaz birikimi oluşumu, besin hassasiyetleri, ek gıdaya geçiş gibi birçok sebep çocuklarda gaz oluşumuna sebep olabilir.

 

Bebeğin gazını çıkartmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Omzunuza yatırarak sırtına masaj yapmak bebeğinizi rahatlatacak bir yöntemdir. Bunun yanı sıra çocuğunuza masaj yaparak rahatlamasına destek olabilirsiniz. Mustela Hydrababe Body Vücut Losyonu, Weleda Calendula Organik Parfümsüz Bebek Yağı ve Nivea Baby Hassas Bebek Yağı çocuğunuza masaj yaparak rahatlama sağlamak için idealdir. Bebek cildi için uygun içerikler sayesinde çocuğunuzun cildini besleyerek hem rahatlamasını hem de kolayca gaz çıkartmasına yardım olabilirsiniz.

 


Diğer tüm bloglar