Black Friday Nedir?

Black Friday Nedir?

Black Friday Nedir?

Black Friday nedir sorusuna yanıt olarak Türkçe karşılığını verebiliriz. Türkçe anlamıyla Kara Cuma ifadesi, Black Friday ifadesinin karşılığıdır. ABD’de ortaya çıkan bu kavram, şükran gününden sonraki ilk Cuma gününü ifade etmektedir. Peki, neden kara ismini vermişler? Bu bazı olumsuzluklara işaret etmektedir. Normalde ABD’de bu günde marketler erkenden açılır, geç saatlere kadar müşterilere hizmet sunmaya devam etmekteydi. Ancak seneler 1961’i gösterdiğinde, yoğunluk ve talep en üst düzeylere ulaşmıştır. Öyle ki insanlar trafik oluşturmuş, adım atacak yer kalmamış ve birbirlerini ezmişlerdir. O nedenle kara ismi bu güne takılmıştır.

 

Black Friday Detayları Neler?

Black Friday ilk olarak Amerika’da başlasa da diğer ülkelere de sıçramıştır. İngiltere ve Kanada, bu etkinliği takip eden ilk ülkelerden olmuştur. Ancak bu ülkelerde ABD’den farklı şekillerde kutlanmaktadır. Dünyada gündem oluşturan ve talep gören etkinlik ise orijinali olan ABD’deki Black Friday günüdür. Bu günde, perakendecilik sektörünün önde gelen markaları önemli düzeylerde indirimler yapmaktadır. Özellikle ABD’de ürünlerin çoğu, kâr marjı olmadan, maliyetine satılmaktadır. Ülkemizde de Black Friday indirimlerinin etkisini yoğun bir şekilde görebiliriz. Welldermo olarak Black Friday’de bu güne özel indirimleri sizlerle buluşturmaktayız.

 

Ülkemizde Black Friday Nasıl Olur?

Son dönemlerde ülkemizde de Black Friday etkinliği yapılmaktadır. Elbette bu etkinlikler, ülkemizde ABD’de ki kadar ses getirmemektedir. Ancak yine de indirim, kampanya ve diğer enstrümanlar, ülkemizde de bu güne özel olarak önemli derecede kullanılmaktadır. Black Friday nedir sorusuna bu şekilde yanıt verilirken, globalleşen dünyanın etkisiyle artık dünyanın her yerinde bu etkinlik yapılabilmektedir. En çok ABD’de ses getirse de, ülkemizde de önemli derecede indirimlerin yapıldığı söylenebilir. Ülkemizde şükran günü vb. durumlar çok önemsenmediği için, asıl önemli olan indirimlerdir. Halk, indirimleri gözeterek bu günde uygun fiyatlı alışverişler yapmaya odaklanmaktadır. Ülkemizde artan AVM sayısı ve perakendecilik sektörüne e-ticaretin de girmesiyle birlikte Black Friday günü, etkinlik olarak etkisini arttırmaktadır. Welldermo özelindeki Black Friday indirimlerini takip etmek ve kampanyalı fiyatlardan yararlanmak için siz de Kasım’ı bekleyin! Kasım indirimlerle birlikte geliyor!

 


Diğer tüm bloglar