Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığı kimi zaman oldukça sinir bozucu olabilir. Bebeklerden yaşlılara dek her yaşta görülebilen burun tıkanıklığı birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Farklı sebeplere farklı çözümler getirerek burun tıkanıklığını çözebilirsiniz. Peki, burun neden tıkanır?

  • Burun içinde yabancı cisim (Çocukların burnuna oyuncak ya da küçük yiyecekleri sokabilmesi ihtimali)
  • Solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, rinit, grip, covid 19, bronşit vb.)
  • Çok fazla burun spreyi kullanmak
  • Burun kemiğinde eğrilik
  • Çok kuru bir ortamda bulunmak
gibi farklı sebepler burunda tıkanmaya sebep olabilir. Farklı yaştaki tıkanıklık problemlerine farklı şekillerde yaklaşarak sorunu çözebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığına Evde Ne Yapabilirim?

Basit bir burun tıkanıklığını evde çözmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Sinüzit ya da soğuk algınlığı enfeksiyonları esnasında burun salgılarında artma sonucundan tıkanıklık olabilir.

  • Tıkanıklığı çözmek için buhar banyosu yapabilirsiniz.
  • Bulunduğunuz odayı nemli tutmak sizi rahatlatabilir.
  • Burun spreyleri sürekli kullanılabilir değildir. Uzun süre kullanılan burun spreyi burun sıvılarının fazla üretilmesine sebep olarak aşırı tıkanıklığa sebep olabilir. Doktorunuza ya da en yakın eczaneye danışarak uygun kullanım şeklini uygulayabilirsiniz.
  • Burun tıkanıklığını çözmek için Gifrer Serum Fizyolojik ile burnunuzu temizleyebilirsiniz. Vücut sıvılarınız ile denge düzeyinde olan bu formül sayesinde burnunuza çektiğiniz sıvı tıkanıklığı çözmeye yardımcı olabilir.
  • Bebeklerde burun tıkanıklığı sorununu çözmek için burun temizleme aspiratörlerinden yardım alabilirsiniz.

 

 

Gece Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Geceleri uyurken yaşanan burun tıkanıklığı birçok sebepten kaynaklanabilir. Uyuduğunuz ortamın temizliği ve hijyeni önemlidir. Kimi zaman tozlu bir ortamda uyumak burnunuzda tıkanma ya da fazla akıntıya sebep olabilir. Yatak örtülerinizi değiştirmek, yatak çevrenizi temizlemek ve yattığınız odayı uykudan önce havalandırmak çözüm olabilir.

Geceleri yaşanan burun tıkanıklığı sinüzit enfeksiyonları sebebiyle olabilir. Bu aşamada burun akıntınızı ve tıkanıklığı yönetmek için burun spreylerinden yardım alabilirsiniz. İmmuneks İmumaks Burun Spreyi rahatlama hissine yardımcı olabilecek ürünlerden bir tanesidir. Aynı zamanda yastığınızı yükseltmek ve uyuduğunuz odanın nemli olmasına dikkat etmek rahatlamanızı sağlayacak adımlardan bir tanesidir.

Burun tıkanıklığı uzun süreli ve şiddetliyse doktorunuza danışmayı unutmayınız