C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

C vitamini ihtiyacı nasıl karşılanır? Bağışıklığımızı güçlendirmek, zinde olmak, soğuk algınlığına karşı dirençli olmak için C vitamini tüketimini düzenli yapmamız gerekmektedir. Bununla birlikte C vitaminin birçok farklı ve yararlı işlevi de bulunmaktadır. C vitamini ihtiyacı nasıl karşılanır? C vitamini ihtiyacını karşılamak için birçok yöntemden söz edilebilir. Kuşkusuz bu yöntemlerin ilki, beslenmemize göstermemiz gereken önem olacaktır. Tüketmiş olduğumuz besinlerin C vitamini içeren besinler olmasına özen göstererek bunun ilk adımını atabiliriz. C vitamini içeren besinlerin yeterli olmadığı durumlarda ise takviye edici gıdalar, yardımımıza koşabilir. Bir uzman görüşü eşliğinde C vitamini takviyesi sağlayan ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

C Vitamini Nelerde Bulunur?

C Vitaminin en önemli kaynakları sebze ve meyveler diyebiliriz. Yüksek miktarda C vitamini içeren besinleri de sıklıkla tüketmemizde fayda var. Ancak besinlerden elde ettiğimiz C vitaminini %100 kullanamayabiliriz. Bunun sebebi sebzeleri haşlamamış, pişirmemiz veya meyvelere sürdüğümüz bıçakların vitamin oranını düşürmesi diyebiliriz. Sırası ile en önemli C vitamini kaynakları; portakal, mandalina, ananas, greyfurt, limon, yeşil biber, maydanoz, roka olarak sıralanabilir.

 

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C vitamini sayısız faydası olan çok önemli bir besindir. Vücutta iyileşme sağlayan, yara iyileşmesi yoluyla kıkırdağı, kemikleri ve dişleri onaran, sağlıklarını korumaya yardımcı olan bir protein olan kolajen sentezinde görev alır. Ayrıca insan vücudunda birçok biyolojik fonksiyonun gerçekleşmesine yardımcı olan C vitamini, antioksidan özelliklere de sahiptir. Bu sayede serbest radikallerle reaksiyona girerek onları nötralize eder. Serbest radikallerin hücrelere genetik hasar vermesini önleyebilir. Aynı zamanda çalışmalar, C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini, vücudu güçlü tutabileceğini ve özellikle kışın soğuk algınlığı olmak üzere çeşitli bulaşıcı hastalıklara direnebileceğini göstermiştir. Herkes diğer tüm besinler gibi günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya özen göstermeli, bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmelidir.

C vitamini ile kronik hastalık riskini de azaltabilirsiniz. Antioksidan besinler vücudun doğal savunma mekanizmalarını güçlendirerek kronik hastalıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. C vitamini, vücuttaki serbest radikalleri temizleyerek oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilen önemli bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere birçok kronik hastalıkta koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca yapılan araştırmalar, C vitamininin kan basıncını düşürme etkisine sahip olduğunu göstermiştir. Bazı bilimsel araştırmalar, C vitamininin kalpten kan taşıyan kan damarlarını gevşeterek kan basıncını düşürme işlevine sahip olduğunu göstermiştir.

 


Diğer tüm bloglar