Cilt Bariyeri Bozulursa Ne Olur?

Cilt Bariyeri Bozulursa Ne Olur?

Cilt Bariyeri Bozulursa Ne Olur?

Cilt bariyeri denilen yapı, derinin dış dünyayla birebir temas halinde bulunduğu en dış katmanıdır. Buradaki hücreler koruma rolünü üstlenerek çevreden gelen çeşitli mikrobiyolojik yapıları derinin üstünde tutar ve içeriye sızmalarına izin vermez. Üstelik bu esnada cildin hava almasını da sağlamaktadır. Aslına bakılırsa cilde uygulanan bakım türlerinin büyük bir kısmı sadece bu cilt bariyeri olarak adlandırılan dış katmanı kapsar. Çeşitli olumsuz durumlar bu katmanın yıpranmasına, çatlaklar oluşturarak görevini iyi yapamamasına sebep olabilir. Bu noktada cilt çeşitli alerjenlere ve hasar almaya açık hale gelir. İçerideki deri hücreleri ise bu durumun farkına vararak dış katmana çeşitli emirler yağdırır. Bu emirlerden bazıları hücrelerin hızlı yenilenmesidir ve oluşan ani yenilenme, yeni çatlaklara, soyulmalara ya da pul pul dökülmelere neden olabilir. Aynı şekilde çeşitli mikroplara açık olan derinin herhangi bir enfeksiyon anındaki tepkisiyle bölge sıcaklığı artabilir. Meydana gelen bu olay, cilt üzerinde kızarıklıklara yol açacaktır. Üstelik cilt bariyeri üzerindeki ölü hücreler kuruluğa sebep olarak cildin hem nem hem de pH dengesini bozacaktır. Tüm bu etkilere bakıldığında cildin sağlığını yitirdiği ve yeterli bakımı sağlayamayacağı sonucuna varılır. Bu aşamadan sonra cilt bariyerini bozan değişken belirlenmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Ardından bariyerin güçlenmesine, çeşitli bakım yöntemleriyle destek verilmelidir.
     

Cilt Yapısının Bozulmasının Sebepleri Nelerdir?

Normal şartlar altında herkesin birbirinden farklı cilt tipi olsa da, dış etkenlere karşı güçlü bir cilt bariyeri vardır. Bu bariyerin bozulması demek, pek çok anlamda cildin sağlığını kaybettiğine işaret eder. Cilt bariyerinin bozulmasına sebep olacak birçok etken bulunur. Önemli olan sizin bütün bu durumları gözden geçirmeniz ve cildiniz için tehdit edici etkeni bularak ortadan kaldırmanızdır. İşte cilt bariyerini bozabilecek bazı alışkanlık ve tutumlar!
  • Cilt tipinize uygun olmayan ürün seçimi
  • Sert ve hırçın hareketlerle cilt temizleme uygulamaları
  • Ani ve beklenmeyen hava değişiklikleri
  • Cildin mikrobiyolojik dengesinin bozulmasına sebep olan yoğun anti bakteriyel ürün kullanımı
  • Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak
  • Aktif içeriklere sahip ürünlerin bilinçsiz kullanımı
  • Cildinizde çeşitli alerjik reaksiyonlar gösteren maddelerin uygulanması
  • Kirli havaya maruz kalmak
  • Stres kaynakları
     

Cilt Bariyeri Nasıl Güçlendirilir?

Zayıfladığını ya da bozulduğunu düşündüğünüz cilt bariyerinizi yeniden güçlendirmek istiyorsanız öncelikle belirli bir zaman aralığı tanımalısınız. Cilt yaklaşık olarak 28 günde yenilenir. Bu süreçte kendini iyileştirecek cildinize çeşitli desteklerde bulunmaksa, hem sürecin hızlanmasını hem de sonucun iyileşmesini sağlar. Cilt bariyerinizi güçlendirmek için ilk olarak cilt yapınızı tehdit eden güçlü formülleri kullanmayı bırakın. Bu noktada sadece oldukça hafif ve doğal içeriklere sahip güvenilir bir temizleyici kullanın. Sabah ve akşam üzere kullanacağınız bu temizleyiciyi ise nazik hareketlerle uygulamaya özen göstermeli ekstra hasara yol açmamalısınız. Tüm bu süreç içerisinde cildi yine doğal içeriklerle oluşturulan nemlendiricilerle nemlendirmeyi unutmamalı, mutlaka güneş koruyuculardan faydalanmalısınız. Ayrıca beslenme düzeninde yapacağınız değişiklikler, sıvı tüketimindeki artış ve uyku saatlerindeki düzenlemeler de cildinize fayda sağlayacaktır.

 


Diğer tüm bloglar