Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğu birçok etkenin bir arada olduğu bir problemdir. Cildin kurumaya meyilli olmasını anlamak için çatlaklar ve kaşıntıları ilk belirtiler olarak kabul edebiliriz. Kimi kişilerde bu kuruluk zamanla acılı cilt yaralarına dahi sebep olabilir. Bunlar çok ileri düzeydeki durumlar olmakla beraber basit cilt kuruluğu zaman zaman herkesin başına gelen bir durumdur. Peki, cilt kuruluğuna neden olur?

  • Çevresel etkenler cildimizi etkiler. Kuru iklim, çok sıcak ya da çok soğuk havalar, rüzgara maruz kalma, hava kirliliği gibi etkenler cildinizi kurutabilir.
  • Kapalı mekanlarda ısınma tipi! Evet, iç mekan hava kalitesi de cildinizi etkiler. Soba, elektrikli ısıtıcılar ve kimi yerden ısıtma cihazları oda içerisindeki nemi kurutarak cildinizin kurumasına sebep olabilir.
  • Yeterli su içmemek
  • Bazı ilaçlar
  • Çok sıcak su ile duş almak
  • Sert sabunlar ile cildi yıkamak
  • Yanlış kozmetik ürünü seçimi
  • Hormonal değişimler
  • Çok fazla kimyasal ürün kullanımı gibi farklı etkenler cildin kurumasına sebep olabilir.

 

 

Cilt Kuruluğu İçin Ne Yapmalı?

Cilt kuruluğu için ilk adım kuruluğun sebeplerini bulmak olacaktır. Odanızı daha nemli tutmak, bol su tüketmek ve kan değerleriniz takip etmek gibi adımları deneyebilirsiniz. Hala devam eden cilt kuruluğunuzda kullandığınız kozmetik ürünleri takip edin. Bazı ürünlerdeki alkol ya da salisilik asit içeriği cildi kurutabilir.

Cildinizi nemlendirmek ve daha dinç bir görünümü desteklemek için özel nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz. Kuruluk cildin daha narin ve bakıma aç olmasına sebep olur. Bu nedenle ürün seçiminizde özenli bir yaklaşım değişimi destekleyecektir.

Cildinizi temizlemek için tercih ettiğiniz ürünlerde mutlaka kuru ciltlere özel olmasına dikkat etmelisiniz. Bu cildinizin temizlik işlemi esnasında su ve nem kaybının önüne geçebilir. Bu sayede cildiniz kirden arınırken aynı zamanda nem kaybı yaşamaz. Bioderma Atoderm Pain İntensive Sabun Kuru ve Çok Kuru Ciltler İçin Yatıştırıcı Temizleyici ilk seçeneğiniz olabilir. Bir diğer önemli etken güneş korumasıdır. Yoğun güneş maruziyeti hem cildi kurutur hem de hassaslaşmasına sebep olabilir. Kuru ciltlere özel güneş kremleri tercih etmek cildinizin nem kaybını azaltacak bir diğer yöntem olacaktır.

 

Kuru Ciltler İçin Ne İyi Gelir?

Kuru ciltler için nemlendirici tercih ederken günlük alışkanlıklarınıza uygun seçeneklere yönelmek kullanımı kolaylaştıracaktır. Hafif dokusunun yanı sıra yoğun bir nemlendirme sunan etkenler rahat bir deneyim sunar. CeraVe Spf25 Güneş Korumalı Nemlendirici Yüz Kremi bunlardan bir tanesidir. Besleyici özler ile desteklenen formülü cildinizin rahatlamasını destekler. Aynı zamanda cildinizin bakım deneyimini desteklemek istiyorsanız yenileyici etkiler sunan ürünler kullanabilirsiniz. Skinceuticals Retexturing Activator Yenileyici Nemlendirici Serum cildi nemlendirmenin yanı sıra yenilenme sürecini de destekler. Rahat ve nemli bir cildi desteklemek için farklı ürünlerle etki sağlayabilirsiniz.

 


diğer tüm bloglar