D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D vitamini eksikliği nelere yol açar? D vitamini güneş ışığı vitamini olarak da bilinen, vücut ve bağışıklık için ciddi önemi olan bir vitamin çeşididir. D vitamini , güneş ışığını alma yoluyla elde edilebilir. Bu vitaminin vücut için önemi, kemiklerin gücü için gereksinim duyulmasından gelmektedir. Kalsiyumun hızlı emilimine yardımcı olarak, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu gibi önemli vücut yapılarının doğru gelişiminde D vitamini, önemli bir rol oynar.

Kalsiyumun kemiklerin bütünlüğünde doğrudan bir etkisi olduğu bilinmektedir. Vücutta daha az kalsiyum olduğunda, kemik sağlığı üzerinde zayıflatıcı bir etkiye sahip olabilir. Birçok sorun yaşandığında bakılan ilk değer D vitaminidir.  D vitamini eksikliğinde halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak, bunlardan çok daha ciddi olan problemler, daha kapsamlı şekilde detaylandırılmalıdır. Bir uzman ve doktor görüşüne başvurulmalıdır.

 

D Vitamini Eksikliğinin Sebep Olduğu Problemler Neler?

D vitamini eksikliği aşağıdaki belirtilere sebep olabilir.

  • • Raşitizm: Bu, D vitamini eksikliğinin en yaygın görülen etkisidir. Bu durum genellikle kemiklerin zayıflaması ve kırıklara duyarlı hale gelmesidir ve çocuklarda görülür.
  • • Osteomalazi: raşitizmle aynı durumdur, sadece tek fark; yetişkin bireylerde görülmesidir.
  • • Cilt Pigmentasyonu ve depresyonu: bir kişinin akut D vitamini eksikliğine sahip olduğu anlamına gelir. Güneş ışığına maruz kalmamasından dolayı, cilt yeterli miktarda D vitamini üretemez. Yeterli güneş ışığı ve bazı gıdalar ile desteklemek, problemin çözümü için doğru adımları oluşturur.
  • • İnflamatuar bağırsak problemi: Bu da iltihabi bağırsak probleminden ileri gelmektedir. D vitamini seviyesinin düşük olması halinde ortaya çıkabilmektedir. Tek sebep bu olmadığı durumlar da mevcuttur ancak bu problem meydana geldiğinde D vitamini eksikliğine de bakılmaktadır.
  • • Hiperparatiroidizm: Paratiroid bezi vücuttaki kalsiyum seviyesini düzenler. Hiperparatiroidizm durumunda ise kandaki kalsiyum seviyesi artar. Kalsiyumun kemik yapılarının stabilitesinde çok önemli olduğu bilinmektedir. Kemik hücreleri yerine kanda biriken kalsiyum, kemiklerin olgunlaşmamış ve zayıf hale dönüşeceği anlamına gelir. Bu nedenle, kemik kırılgan ve kırıldığında da kolay iyileşmeyen zayıf bir yapıda olabilir.

 

 

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Raşitizm, osteomalazi, osteoporoz ve diğer kemikle ilgili sorunlar gibi kemik sorunlarına yol açan D vitamini, vücut için en gerekli vitaminlerden biridir. Güneş ışığından alınabildiği gibi, bazı gıdaların desteği ile de emilimi hızlanarak çok daha etkin olabilir. Bunun yanı sıra, D vitamini eksikliği kontrol edilmeli ve buna dair önlemler alınmalıdır. Balık, balık karaciğeri yağı, yumurta sarısı ve süt, tahıl ürünleri gibi bazı gıdalarda D vitamini bulunur.

D vitamini eksikliği belirtileri ortaya çıktığında, durum daha kötü bir hal almadan adım atmak gerekmektedir. Yapılan son araştırmalar, vücuttaki D vitamini eksikliğinin sadece kemik problemleriyle ilişkili olmadığını, aynı zamanda bir dizi farklı problemlerle de ilişkili olduğunu göstermiştir. Saç dökülmesi, depresyon, sırt ve kemik ağrıları gibi birçok belirti veren D vitamini eksikliği, başka problemlere yol açmadan önlem gerektirmektedir.

 


Diğer tüm bloglar