Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği birçok farklı belirti ile kendini gösterebilir. Günümüzde, çoğu kadında demir eksikliği anemisi görülebilmektedir. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda yaygın olarak görülen bu sorun erkeklerde de zaman zaman görülebilir. Peki, demir eksikliğinin belirtileri nelerdir?

  • Çok üşüme
  • Ayak ve el parmaklarında beyazlık ve üşüme
  • Saç dökülmesi
  • Ciltte solgunluk
Demir eksikliği ancak kan değerlerinin ölçülmesi ile fark edilebilir. Birçok ölçüt bu soruna sebep olabilir. Kadın olmak, çok fazla ve uzun süreli adet görmek, yetersiz ve dengesiz beslenmek, bağırsak emilim sorunları gibi noktalar anemiye sebep olabilir.

 

 

Demir Anemisi Nedir?

Demir anemisi, demir eksikliği sonucu kansızlık denilen anemi sorunu yaşamanıza sebep olan bir rahatsızlıktır. Beslenmenizde düzenlemeler yaparak ya da mineral desteği alarak eksiğinizi kapatabilirsiniz. Demir içeriği yüksek olan kırmızı et, sakatat, yumurta, tavuk ve balık gibi gıdaların yanında yoğurt ve türevlerini tüketmemek demir emilimini arttırmaya yardımcıdır. Şiddetli bir eksiklik söz konusu ise mineral desteği almak daha doğru bir tercih olabilir.

Vitamin ya da mineral takviyesi doktor kontrolünde yapılması gereken bir destektir. Aksi takdirde vücudunuza aşırı mineral ve vitamin almak zarar verici olabilir. Demir takviyesinde Orzax Ocean Microfer Damla kolay kullanılabilen seçeneklerden bir tanesi olarak öne çıkar. Kolayca damlatarak demirin dişlerinize değmeksizin yutulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede dişlerde sararma gibi sorunları da engelleyebilirsiniz.

 

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir eksikliğine destek doktor kontrolü ile yapılmalıdır. Çocuğunuzda ya da sizde demir takviyesi için farklı seçenekler kullanabilirsiniz. Nutrigen Ferromixin Mini Vitamin ve Mineral ile çocuğunuzun seveceği şekilde bir tüketim sağlayabilirsiniz. Yarı katı yiyeceklerin içine eklenebilen formül sayesinde çocuğunuzun yemeklerinin tadı değişmeksizin demir alımına destek olabilirsiniz.

Yetişkinler için demir desteği sağlam bir sistem için gereklidir. Solgar Gentle Iron kapsül formu sayesinde kolayca tüketilebilir. Demir desteği alırken takviye edici gıdanın öncesinde ve sonrasında bazı gıdaları tüketmeyi azaltmak gerekebilir. Çay, kahve, süt, ayran, yoğurt, kefir ve peynir gibi ürünler demir emilimini olumsuz etkileyecek bazı gıdalar olarak öne çıkmaktadır.

 


Diğer tüm bloglar