Cildinizi nasıl tanımlayacağınızı ve nelere özen göstermeniz gerektiğini öğrenin! Cilt bakımı bir sanat ve bilimdir, ama korkmayın: bu hepimizin öğrenebileceği bir şey. Cildinize değer vermenin püf noktası cildinizi tanımaktır; çünkü anlayış sizin için uygun olan doğru ürünleri bulabileceğiniz ve daha fazla soruna neden olmadan olası sorunlarla mücadele edebileceğiniz anlamına gelir.

Yedi temel cilt tipi vardır: Normal Cilt , Yağlı Cilt, Kuru Cilt, Karma Cilt, Akne-Sivilce Eğilimli Cilt, Atopik-Hassas Cilt ve Olgun Cilt


En Çok Tercih Edilen Bakım Ürünleri


 

Cilt bakımı hangi sırayla yapılmalı?

Cilt bakım rutininde önemli olan cilt tipinize uygun olan ürünleri doğru sırayla uygulamanızdır, bu sayede cilt bakım ürünlerinizi en verimli şekilde kullanmış olursunuz. Düzenli olarak gündüz ve gece cilt bakım rutininizi uyguladığınızda erken yaşlanmanın ve oluşabilecek cilt sorunlarının önüne geçerek istediğiniz cilde sahip olabilirsiniz.

Sabah cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Sağlıklı bir cilde sahip olmak, yaşlanmayı geciktirmek ve olası çevresel faktörlere karşı cildi korumak için düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bakımının ilk adımı olarak cildi temizlemek ve arındırmak gerekir. Temiz bir cilde uygulayacağınız serum ve bakım kremleri daha etkili olacaktır. Sabah cilt bakım rutininde güneş kremi oluşabilecek cilt lekelerini ve cildin erken yaşlanmasının engellenmesi adına en önemli faktörlerden biridir. Sabah cilt bakım rutininizi temizleme, tonik uygulama, serum ve nemlendirme, göz çevresi bakımı ve güneş kremi olarak sırasıyla uygulayabilirsiniz.


1.Cilt temizliği nasıl yapılır?
Kullanmakta olduğunuz cilt bakım ürünlerinden en yüksek faydayı alabilmek için, cilt bakım rutininin ilk adımı mutlaka cildi temizlemek olmalı. İlk adımda cildinizi kir, yağ ve ölü derilerden arındırdığında, kullandığınız cilt bakım ürünleri gözle görülür şekilde etkili olacak. Cilt bakım rutininin ilk adımına temizleme jeli veya misellar suyla başlayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda cildinizi temizleme jeli ile yıkayarak ölü derilerden arındırabilirsin.

2.Tonik nasıl uygulanır?
Cilt bakım rutinlerinde genelde tonik kullanımı göz ardı edilir ancak tonik uygulaması cilt bakım rutinin olmazsa olmazıdır. Yüzünüzü temizledikten sonra pamuk yardımıyla küçük dairesel hareketlerle cildinize uygulayacağınız tonik cildinizin nefes almasına yardımcı olarak genişlemiş gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

3.Lokal Bakım
İlk iki adımın ardından cildiniz kusursuz bir şekilde temizlenmiş oldu. Bu aşamada varsa cildinizdeki lokal sorunlara uygun cilt bakım ürününü kullanabilirsiniz. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce kullandığınız ürünü cildinizin tamamen emdiğinden emin olmalısınız.

4.Serum nasıl kullanılmalı?
Cilt tarafından hızlıca emilen serumlar mutlaka nemlendiricilerden önce kullanılmalıdır. İhtiyacınıza uygun serumu seçerek cildinizin doğal ışıltısını ön plana çıkarabilirsiniz.

5.Nemlendiriciler ne için kullanılır?
Cilt bakım rutininizin olmazsa olmazlarından biri de nemlendiricilerdir. Cildinize uygun nemlendiriciyi serumun ardından uyguladığınızda cildinizin gün boyu nemli kalmasını sağlayacaktır. Nemlendiricileri yüzünle beraber boyun bölgenize de uygulamaya ihmal etmeyin!

6.Göz çevresi bakımı nasıl olmalı?
Göz çevresi yüzdeki en hassas bölge ve buradaki deri çok ince olduğundan, cilt bakım rutininde göz çevresi bakımına ekstra özen göstermek gerekiyor. Göz çevresindeki ince çizgi, kırışıklık ve kuruluğu gidermek için uygulayacağınız göz kremini ihtiyacınıza göre seçmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, göz kremini kullanırken, gözaltına değil, elmacık kemiğinin üzerine uygulamaktır. Yüzük parmaklarınıza az miktarda alacağınız göz kremini tampon hareketlerle göz çevresine masaj yaparak uygulamalısınız.

7.Güneş kremi ne işe yarar?

Cildin erken yaşlanmasına sebep olan güneş ışınlarının etkilerinden korunmak için her gün mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Cildiniz için yapacağınız en iyi şeylerden biri de cilt bakım rutininizin son adımı olarak güneş kremi uygulamaktır.
 

Gece Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Gün içerisinde cildimiz çok fazla kir, toz gibi çevresel faktörlere maruz kalır, bu faktörler de cildimizin erken yaşlanmasına sivilce ya da leke oluşumuna sebep olabilir. Bu etkilerin önüne geçebilmek için gece yatmadan önce mutlaka cildinizi arındırmalısınız. Bunun için de aşağıdaki cilt bakım adımlarını sırasıyla uygulamanız gerekir.

1.Gece cilt temizliği nasıl olmalı?
Gece siz uykudayken gözeneklerinizin rahat hava alabilmesi için makyaj olsun ya da olmasın, yatmadan önce cildinizi mutlaka temizlemeniz gerekir. Eğer makyajınız varsa önce miseller suyla makyaj temizliğinizi yapıp ardından uygun bir temizleme jeli ile cildinizi temizlemelisiniz.

2.Tonik cildi kurutur mu?
Gözenek sorunu yaşıyorsanız gece uyumadan önce uygun tonik ile cildinizi temizleyerek genişlemiş gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Doğru nemlendirici ile kullanıldığında tonik cilt kuruluğunun önüne geçecektir.

3.Serum ne işe yarar?
Gece bakımınızda kullanacağınız yaşlanma karşıtı antioksidan serum yaşlanma belirtileri ve sıkılık kaybını azaltarak cildinizin daha aydınlık görünmesini sağlar.

4.Gece kremi işe yarar?
Hangi cilt tipine sahip olursanız olun cildinizin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Önemli olan cilt tipinize göre doğru gece kremini seçmektir. Cildinize uygun nemlendiriciyi serumunuzun ardından uygulayarak cildinizin gece boyu nem dengesini korumasını sağlayabilirsiniz.

5.Gece göz çevresi kremi ne işe yarar?
Göz çevresi yüzdeki en hassas bölge ve buradaki deri çok ince olduğundan, göz çevresi kremini gündüz olduğu gibi gece de eksik etmemek gerekiyor. Sabah uyandığınızda göz çevrenizde doğal ve parlak bir görünüm elde etmek istiyorsanız cilt tipinize uygun göz çevresi kremini gece aksatmadan kullanmalısınız.