Evde Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Evde Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Evde Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar hemen hemen her cilt tipinde bulunan bir cilt sorunudur. Cilt üzerinde bulunan birkaç siyah noktanın oluşumu oldukça normal ve doğaldır. Bu sorun cilt yüzeyine yayılmış ve fazla sayıya ulaşmışsa işte artık müdahale etmenin zamanı gelmiş demektir. Bunun için bir cilt bakım merkezine gidebilir ya da uzman bir dermatologdan yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz çeşitli uygulamalar ve cilt ürünleriyle de gözle görülebilir sonuçlar almanız mümkündür! Evde siyah nokta temizliğini sağlamak için ilk önce bu sorunun 2-3 günde çözülemeyeceğini, sonuç alabilmek için en azından birkaç hafta gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü inatçı siyah noktalarla savaşmak için istikrarlı ve düzenli bir bakım rutinine ihtiyacınız vardır. Öncelikle cilt temizliğini aksatmamalı, temizleyici ürünlerden faydalanmalı ve günde en az 2 kere yüzünüzü fazla sebumdan arındırmalısınız. Siyah nokta karşıtı maske uygulamaları da bu süreç içerisinde epey fayda sağlayabilmektedir. Üstelik bu maskeler için çeşitli markaların ürünlerini kullanacağınız gibi çeşitli tariflerle evde kendiniz de maske yapabilirsiniz. Diğer yandan siyah nokta bantları da gözle görülür bir etkiye sahiptir. Haftada 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu bantları banyo sonrasında kullanarak kapsamlı bir arındırma sağlayabilirsiniz. Siyah noktaları fiziksel bir şekilde çıkarmak için siyah nokta çıkarıcı aletler de kullanılabilmektedir. Yüz temizleme cihazları bunlardan bir tanesidir. Bu uygulamalar sırasında oldukça dikkat edilmeli, gereğinden fazla baskı uygulayarak cilt üzerinde daha ciddi sorunlar yaratılmamalıdır. Tüm bu bakım sürecine yönelik tavsiyelerin dışında hayatınızda ve evinizde yapacağınız küçük değişiklikler de siyah nokta temizliğinde önemli bir role sahip olabilmektedir. Örneğin kişisel bir yüz havlusu edinin ve bu havlu nemlenmeden yenisiyle değiştirin. Yastık kılıflarınızda da bu davranışı benimseyerek sık sık değiştirmeye dikkat edin. Çünkü bakımla beraber açılan gözeneklerin tekrar yastık kılıfından bulaşabilecek etkenlerle kötü etkilenmesi, tekrar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Düzenli uyku, dengeli beslenme ve yeterli sıvı tüketiminin de cilt bakımı üzerindeki etkilerini unutmayarak hem içten hem de dıştan cildinizi destekleyin!
     

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Uygulanan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Eğer siz de cilt bakımında doğallıktan yana olanlardansanız, işte sizler için bazı doğal siyah nokta maske tarifleri!
  • Karbonat Maskesi: Az miktardaki karbonat ve limon suyunu karıştırarak bir macun kıvamı oluşturabilirsiniz. Elde edilen bu maske ise sadece siyah nokta bulunan bölgelere uygulanarak 3-5 dakika bekletilmeli ardından da bol suyla durulanmalıdır.
  • Avakado Maskesi: Bir kaşık yardımıyla ezeceğiniz avakado parçasını krem formuna getirdikten sonra sorunlu bölgeye uygulayın. 20 dakikalık bekleme süresi sonunda ise durulama gerçekleştirerek bu uygulamaya haftada birkaç defa tekrarlayın.
  • Kil maskesi: Siyah noktalar için etkili maskelerden biri olan kil maskesinde 1 yemek kaşığı kile 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı gül suyu ekleyebilirsin. Böylece elde ettiğin karışımı yüzüne uygulayabilir ve kil kuruyana kadar yüzünde tutabilirsin.
     

Siyah Noktalar İçin Ne Kullanmalıyım?

Siyah noktaların giderilmesi için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak bu çeşitlilik seçim sırasında kişinin kafasını karıştırabilmektedir. Bu yüzden seçimini kolaylaştıracak klinik testlerden geçen ve özel olarak geliştirilmiş formülleriyle kullanıcılarının memnuniyetini toplayan siyah nokta karşıtı ürünlerden bazıları şunlardır:
  • Ducray Keracnyl PP Siyah Nokta ve Parlama Karşıtı Krem
  • Avene Gentle Exfoliating Arındırıcı Peeling
  • Caudalie Masque Hassas Kil Maskesi
  • Neutrogena Deep Clean Peeling
  • Topicrem AC Arındırıcı Maske
  • Dermoskin Acgun Scrub/Mask

 


Diğer tüm bloglar