Günlük ve Haftalık Cilt Bakım Rutinleri Nelerdir?

Cilt bakım rutinleri uygulama sıklığına göre farklı şekilde düzenlenebilir. Günlük, haftalık ya da aylık olarak düzenleyebileceğiniz cilt bakım rutini ile temiz ve dinç bir görünüm elde edebilirsiniz. Cilt bakım rutini cildinizin ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Makyaj yapma sıklığınız, cilt tipiniz, cilt sorunlarınız ve hormonal düzeniniz dahi cilt bakım rutini için önem taşır. Ergenlik sürecindeki hızlı değişimler ile cildin de ihtiyaçları değişmektedir. Bakım sıklığınızı cildinizin ihtiyaçlarına göre düzenleyerek sağlıkla parlayan bir cilde sahip olabilirsiniz.

Günlük ve haftalık cilt bakım rutini için farklı kombinasyonlar yapabilirsiniz. Temelde bir bakım rutini sırasıyla temizleme, arındırma, nemlendirme gibi 3 başlıkta toplanabilir. Burada ihtiyaçlarınıza göre değişimler yapabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir diğer başlık ise güneşe maruz kalma durumunu kontrol altına almak olacaktır. Günlük olarak rahatça kullanabileceğiniz Bioderma Photoderm Spot Age Spf 50+ Jel Krem, cildinizin güneşin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.

 

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Günlük cilt bakım rutini günlük alışkanlıklarınız ile bağlantılı olmalıdır. Gün içerisinde makyaj yapacaksınız gün sonunda bakım yapmak daha etkili olabilir. Aksi şekilde makyaj ihtiyacı olmayan bir gün için bakımı sabah saatlerine alabilirsiniz. Gelelim günlük cilt bakımı nasıl olmalı sorusunun yanıtına!

  • 1. Cildinizin ihtiyaçlarına uygun bir yüz temizleme ürünü ile başlayabilirsiniz. Avene Cleanance Akne Eğilimli Yağlı Ciltler İçin Sabunsuz Temizleyici yağlı ciltler adına harika bir seçenektir. Cildiniz kuru ve narin ise Bioderma Atoderm Pain İntensive yatıştırıcı temizleyici ideal olacaktır.
  • 2. Temizleme işleminin ardından cilt sorununuza özel bir arındırma yapabilirsiniz. Akne, sivilce, siyah nokta, kızarıklık, leke oluşumu ve renk eşitsizliği gibi spesifik sorunlara özel ürünler tercih edebilirsiniz. Darphin Lumiere Essentielle Arındıran ve Aydınlık Görünüm Kazandıran 2 adımlı maske yardımcı olabilir.
  • Aynı zamanda Dermoskin peeling yüz ve vücut seçenekleri ile kapsamlı bir temizlik sağlar. Sivilce ve akne için Lierac Sebologie Akneli Cilt Derinlemesine Temizleyici Peeling Etkili maske tercih edebilirsiniz.
  • 3. Temizleme ve cilt sorunlarına özel arındırma işleminin ardından cildinizi yatıştırmanın tam vakti! Gün içerisinde maruz kaldığı kir, toz, fazla yağ ve makyaj artıklarından arınan cildiniz süreceğiniz ürünleri emmeye hazır hale gelmiştir. Bu aşamada anti aging krem, canlandırıcı ve onarıcı bakım kremi, leke bakımı gibi farklı etkiler için ürünler tercih edebilirsiniz. Günlük bakım rutininizin yoğunluğunu cilt durumunuza göre ayarlayabilirsiniz. Sık makyaj yapan ve şehir tozuna çok maruz kalan biriyseniz günlük bakıma ağırlık verebilirsiniz. Cildinizin ihtiyaçlarını dinlemek en iyi yönlendirici olacaktır.

 

 

Haftalık Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Haftalık cilt bakımı, cildin ihtiyacı olan yoğun etkileri sunmak için ideal bir aralıktır. Günlük bakımınız çok hafif öğeler içeriyor dahi olsa haftalık olarak cildinizi besleyebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan cildin arınmasına izin vermektir.

  • • Günlük bakımınızda peeling ve maske kullanımını cilt durumunuza göre ayarlayabilirsiniz. Her gün temizleyici jel kullanıyorsanız haftada bir Nuxe Insta Masque Drtoxifying Etkili Parlaklık Maskesi gibi etkili formüller arındırmayı destekler.
  • • Haftalık bakım rutini cildin beslenmesi için iyi bir fırsattır. Besleyici yağlar ve onarıcı serumlar bu süreç için ideal olacaktır. Gün içerisinde temizlenmiş cildinize Skinceuticals Phyto Corrective Yatıştırıcı Nemlendirici Bakım serumu ile derinlemesine bir bakım yapabilirsiniz.
  • • Anti aging serum, leke karşıtı maske, akne ve sivilce için bakım serumu gibi seçenekler haftalık bakım rutini için idealdir. Cildinizin ihtiyaçlarını göz önüne alarak etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 

 


Diğer tüm bloglar