Hava Temizleyici Toz Alır Mı?

Hava Temizleyici Toz Alır Mı?

Hava Temizleyici Toz Alır Mı?

Temiz hava da su gibi insan yaşamı için olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için hava kirliliği artık bilimsel keşiflerin ötesinde hayatın somut bir parçası haline geldi. Kaynaklarımızdan daha da yoksun kalıyoruz. İç ortam havasındaki oksijenin kalitesinin yanı sıra yazın kullanılan soğutma sistemlerinin veya kışın kullanılan ısıtma sistemlerinin havanın kurumasına neden olması da bir diğer sorundur. Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında temiz havaya olan ihtiyacın artık insan sağlığı için bir zorunluluk olduğu açıktır. Toz, kötü koku, virüslerin ayrıştırılmasında, dışarıdan gelen ve yapısı bozulan kirli hava bileşenlerinin insan sağlığı için gerekli olan optimum seviyeye getirilmesini sağlayan hava temizleyicileri, cihazlarının rolü de bu aşamada devreye girer. Mikrop, polen ve diğer zararlı partiküllerin sağlıklı iç ortamlar için hava sirkülasyonu oluşturmaya yardımcı olur. Tüm bunlarla birlikte hava temizleyici toz alır mı? sorusu da genellikle akla takılan sorular arasında yer almaktadır.

 

Hava Temizleyici Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hava temizleme cihazları, enerji tasarruf oranı, filtreleme özellikleri, kullanılacak ortamın büyüklüğü, uzaktan kontrole izin verip vermediği ve çok daha fazlası farklılık gösterebilir. Bu nedenle öncelikle kullanıcının ihtiyaçlarını ve cihaz için istenen kriterleri doğru bir şekilde belirlemek gerekir.

Cihaz seçiminde en önemli kriter kullanılacak alanın büyüklüğüdür. Cihazı satın alırken kullanılabilecek maksimum metrekareyi mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Yatak odaları veya mutfakları tercih etmek mümkündür. Daha fazla insanın olduğu bir oturma odası gibi daha büyük yaşam alanları, daha büyük kapasiteli cihazları tercih ediyor.

Cihazı nerede kullanacağınıza henüz karar vermediyseniz veya farklı ortamlarda kullanmak için satın alıyorsanız tekerlekli model seçmenizde fayda var. Bunun dışında bazı cihazlar uzaktan kumanda gibi ek özellikler de sunabilir. Akıllı telefon, filtre değiştirme süresi göstergesi veya hava kalitesi göstergesi ile bu özellikle sunabilir.

 

Hava Temizleyicileri Nasıl Temizlenir?

Markadan markaya farklılık gösterse de hava filtreleri genellikle tip 3 filtrelere sahiptir. Ön filtre polen ve hayvan kılı gibi daha büyük partiküller içerir; koku giderme havadaki zararlı gazları ve hoş olmayan kokuları filtreler; HEPA filtresi ise çok daha küçük, mikroskobik parçacıkları çeker. Çoğu modelde ön filtre yıkanabilirken; koku giderme filtresi ve HEPA filtresi periyodik olarak değiştirilmelidir. Yıkanabilir filtrelerin temizlenmesi oldukça basittir. Üzerinde toz birikmeleri görünüyorsa, filtreleri elektrik süpürgesi ve ılık su ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise filtrenin direkt güneş ışığından kurutulması ve tamamen kuruyana kadar cihaza bağlanmaması gerektiğidir. Ayrıca cihazı temizlemeden önce ürünle birlikte verilen kullanım kılavuzuna başvurmanızda fayda var.

 


Diğer tüm bloglar