Kalori Hesabı Kilo Verdirir Mi?

Kalori hesabı yapmak kilo vermek isteyenler için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Fakat bu yöntem tek başına kalıcı bir işlerlik sunmaz. Beslenme hayatımızın olmazsa olmazıdır. Yaşadığımız yer, gıdaya erişim imkanlarımız, maddi imkanlar, yemek yapabilme düzeyimiz, beslenme alışkanlıklarımız gibi birçok faktör beslenme düzenimizin şekillenmesini sağlar. Bunun yanı sıra metabolizma kişiden kişiye farklar taşıyan bir alandır.

Kimi hormonal sorunlar, gıda alerjileri, enzim eksiklikleri ve özel beslenme programları gibi noktalarda kalori hesabı yetersiz bir yöntem olabilir. Çünkü yediğiniz gıdanın kalorisi yanında tok tutma derecesi, sindirim zorluğu, besin içeriği, pişirme yöntemleri ve ne zaman yediğiniz gibi birçok faktör kilo alma / verme dengenizde yer alır. Bu sebeple tek başına kalori hesabı yaparak kalıcı bir kilo verme sürecinden bahsetmek mümkün değildir.

 

Kalori Hesabı Yapmak Doğru Mu?

Kalori hesabı yapmak doğru bir beslenme düzeni ile birleştirildiğinde etkili sonuçlar getirebilir. Fakat gıdanın kalorisi pişirme süresi, pişirme şekli ve tazeliğine dek değişen birçok faktör taşır. Çok özen göstermek ve beslenme sistemlerine hâkim olmak gerektiğinden uzun vadeli bir yöntem olmayabilir. Bunun yerine yediğiniz besinlerin içeriğini ve vücudunuzun ihtiyaçlarını dinleyerek daha kolay bir kilo verme süreci geçirebilirsiniz.

 

Sağlıklı Kilo Verme Nasıl Olur?

Sağlıklı bir şekilde kilo verme, kişiden kişiye değişen özel bir süreçtir. Kilo verme kararınızla beraber öncelikle kapsamlı bir doktor muayenesi önemlidir. Doktor muayenenizin ardından altta yatan herhangi bir sağlık probleminiz yok ise kilo verme için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı kilo verme süreci hem kalıcı hem de vücut için daha işlevsel bir süreçtir. Besinleri tanımak, vücudunuzun açlık tokluk dengesini iyi analiz edebilmek ve besinleri nasıl ve ne zaman daha sağlıklı bir şekilde tüketeceğini bilmek bu süreci kolaylaştıracaktır. Kas kaybı yaşamak, saç dökülmesi, çatlak oluşumu, deride kuruma ve hassaslaşma, adet görememe gibi sorunlar kilo verme sürecinde yanlış ve tehlikeli bir yolda olduğunuza işarettir. Bu gibi durumlarda uzman doktor ve diyetisyenlerden yardım alarak süreci yönetmek önem taşır.

 


diğer tüm bloglar