Karın Çatlaklarına Ne İyi Gelir ?

Karın Çatlaklarına Ne İyi Gelir ?

Karın Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Karın çatlaklarına ne iyi gelir? Anne adaylarının bekleyiş sürecini kapsayan ve hızlı kilo alıp verme dönemlerinde görülen deri çatlaklarına, en çok karın bölgesinde rastlanmaktadır. Kilo alımına en uygun bölge olan karın, hızla gerilmeye başladığında bu bölgede bulunan kolajenler ayrışır ve ciltte çatlak görünümüne yol açar. Çatlaklar açık renkli tenlerde genellikle pembemsi çizgi görünümüne sahipken, daha koyu tenlerde beyaz ve grimsi bir renk alabilir. İlk zamanlarda sadece normal tenden farklı olan renkleriyle dikkat çeken bu çizgiler, kilo kaybına bağlı olarak çöker ve deride çeşitli büzgüler oluşturabilir. Sağlık açısından herhangi bir zararı olmayan oluşumlar, estetik açıdan pek hoş durmaz. Bu yüzden çatlak görünümünden bir an önce kurtulmak istenebilir. Öncelikle karın çatlakları kişinin kendi uygulayabileceği yöntemlerle yok edilebilse de bazen hafif düzelmeler gösterip varlığını sürdürmeye de devam edebilir. Ancak görünümü bir nebze olsun iyileştirmek ve sıkılaştırmak her daim mümkündür. Bunun için öncelikle geceleri uykudan önce vazelin ile çatlak bölgelerinin nemlendirilmesini sağlayabilir, böylece vücut nemini yükseltebilirsiniz. Aloe vera, patates, hint yağı, zeytinyağı ve kakao yağı gibi doğal ürünlerle çeşitli bakım uygulamaları da olumlu etkiler yaratabilmektedir. Diğer yandan vücudun sıkılaştırılmasında en etkili yöntemin, fiziksel egzersizler olduğu bilinir. Özellikle pilates ve yoga gibi egzersizlerle karın çatlak oluşumları büyük ölçüde giderilebilir. Cildin güzelliğini destekleyen duş esansı, peeling yöntemleri ve kuru fırçalamalar da bu aşamada sizlere destek sağlayabilir. Son olarak pek çok cilt sorununda olduğu gibi dengeli beslenme ve yeterli sıvı tüketimi de iyileşme sürecinin temel bileşenlerini oluşturmaktadır.
  

Çatlak Oluşumu Nasıl Önlenir?

Çatlak oluşumlarının kesin bir çözümü bulunmayabilir. Bunun yerine uygulayacağınız çeşitli yaşam ve bakım alışkanlıkları, çatlak oluşum riskini büyük ölçüde azaltır. Özellikle gebelik ve kilo alım dönemlerinde dikkat edeceğiniz bu önlemler sayesinde cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Cilt bariyeri üzerindeki nem, büyük ölçüde vücuda alınan su tüketimiyle ilgilidir. Bu yüzden derinin elastikiyet kabiliyetini korumak için günlük su tüketiminizin yeterli olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • Gün içerisinde yoğun bir fiziksel aktivite düzenine sahip değilseniz, özellikle esneme hareketlerini kapsayan spor dallarıyla ilgilenebilir, böylece sıkı bir vücut elde edebilirsiniz.
  • Cilt güzelliğinde ilk akla gelen e vitamini kapsüllerinden yararlanabilir, cildinizin esnekliğini destekleyebilirsiniz.
  • Hamilelik dönemlerinde hormonların da etkisiyle oluşabilecek çatlakların önüne geçmek için özellikle göğüs, kalça, karın ve bacak bölgelerinde çatlak bakım kremleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Beslenme alışkanlıklarınız içerisine çinko, omega 3 ve A vitaminlerini ekleyerek deri sağlığınızı destekleyebilirsiniz.
  

Cilt Çatlağı Tedavileri Nelerdir?

Cilt çatlaklarının çeşitli bakım ürünleri ve bakım yöntemleri ile geçmediği dönemlerde, kişilerin gelişmiş çözüm alternatiflerini tercih etmesi de mümkündür. Öne çıkan yöntemler arasında ise mezoterapi, ışık, lazer ve radyofrekanstır. Özellikle lazer yöntemi çatlaklara karşı yüksek etki göstermektedir. Lazerler deri üzerinde ısı tahribatı oluşturarak derinin kendini yenilemesini ve hücre gelişimine temel oluşturur. Kalıcı sonuçları sayesinde ise kullanıcılarının memnuniyetini kazanmaktadır. Bunun yanı sıra çatlak kremi çeşitleri de bu dönemde size yardımcı olacak diğer ürünler arasında yer alabilir.

 


Diğer Tüm Bloglar