Kozmetik Ürünlerde Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kozmetik Ürünlerde Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kozmetik Ürünlerde Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kozmetik ürünleri de gıdalar gibi son kullanma tarihine sahiptir. Son kullanma tarihi ya da kullanım önergesini ürünün üzerindeki etikette, kutusunda ya da paketinde görebilirsiniz. Markaların kendi sitelerinde kullanım önerilerini bulabileceğiniz açıklamalar ile doğru kullanım şeklini yönetebilirsiniz.

Gıdalarda görmeye alışık olduğumuz kullanım süresi gibi önergeler aslında kozmetik ürünlerinde de bulunur. Cildimizle direkt temasta olan bu ürünlerin kullanım süresi içeriği, kimyasal yoğunluğu ya da kullanım koşullarına göre değişebilir. Çok sıcak bir yerde yaşıyorsanız ruj, dudak koruyucu ve lip balm gibi ürünlerinizde erime olabilir. Bu erime donma döngüsü ürünün içeriğinde bozulmaya sebep olabilir. Kullanmadığınız dönemlerde bu ürünleri buzdolabında muhafaza etmek daha doğru bir tercih olacaktır.

       
       

Kozmetik Ürünlerinin Tarihi Geçer Mi?

Kozmetik ürünleri de gıdalar gibi son kullanma tarihini aşabilir. Kimi ürünlerinde net bir tarihten ziyade açıldıktan sonra 6 ay gibi ibareler olabilir. Buna kapak açım ibaresi denir ve bu süreleri takip etmek önemlidir. M olarak İngilizce ifade edilen karakter “Month” yani Türkçe ay anlamına gelmektedir. 12M yazan bir üründen 12 ay kullanılabileceğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda kimi ürünlerde 2Y şeklindeki ifade ise “2 Year” yani 2 yıl anlamına gelmektedir. Bu kapak açılım sürelerine uyarak cilt sağlığınız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerinin kullanım önerisi süresi aşımı ürünün etkilerinde azalma yaratır. Kimi zaman kullanım süresi aşan ürünlerin tercih edilmesinde cildinizde kaşıntı, kızarıklık ya da alerjik reaksiyonlar gözlemleyebilirsiniz. Sivilce, kuruluk ya da yağlanma gibi sorunları da tetikleyebilir. Özellikle vitamin, antioksidan ve besleyici bitkisel özler içeren ürünlerde kullanım süresi çok büyük önem taşır. Antioksidan ve vitaminlerin hava ile teması ürünün istenilen etkisini azaltıcı etki gösterebilir. Bu sebeple kullandığınız ürünlerde önerilen süreyi karşılamak ve doğru şekilde muhafaza etmek önemlidir.

      
       

Kozmetik Ürünleri Kaç Yıl Kullanılır?

Kozmetik ürünlerinin kullanım süresi ürün türü ve içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Bu süreyi doğru takip etmek önemlidir. Cilt, göz ve çevresi, boyun bölgesi gibi cildimizin hassas noktaları ile direkt temasta olan bu ürünler yanlış kullanım sonucu cilde zarar verebilir.

Kuru ve toz yapılı ürünlerde fırça ya da süngerlerinizin temiz kalması kullanım süresi boyunca ürünün hijyenini önemli ölçüde etkiler. Likit, jel, krem ya da yağsı kıvamdaki ürünlerde dışarıdan kolayca kir ve toz yapışabileceğinden kapakların tamamen kapalı olduğundan emin olmalısınız. Kozmetik ürünlerinde son kullanma tarihini takip edebileceğini bir diğer nokta ise Batch kodu ve Lot Numarasıdır. Bu numara ve kodlar üretici firma tarafından sağlanır. Üretici firma ya da distribütör üzerinden bu bilgileri sorgulatarak ürünlerinizin son kullanım tarihini kontrol edebilirsiniz.

Kozmetik ürünlerinin cilt sağlığı için doğru kullanımda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta daha bulunur. bu da kişisel kullanım ve uygulama araçlarının hijyenidir. Rimel, ruj, eyeliner, dudak kalemi, allık, fırça ve sünger gibi cildinize direkt teması bulunan ürünleri başkaları ile paylaşmanız durumunda çeşitli enfeksiyonlara davetiye çıkarabilirsiniz. Bu ürünleri elleriniz ve uygulama aparatlarınız temiz iken tercih etmek daha doğru olacaktır. Aynı zamanda kavanoz şeklinde eliniz ile alabileceğiniz kremlerden ziyade tüp ya da itici başlıklı kremleri tercih etmek önemlidir. Bu sayede elinizden krem kutusuna geçebilecek herhangi bir mikroorganizmanın çoğalmasını engelleyebilirsiniz.

Kozmetik ürünlerinde son kullanma tarihi, saklama koşulları ve hijyenik kullanım koşulları sağlandığında cilt sağlığınız ve güzelliğiniz için herhangi bir risk beklenmez.

   


Diğer Tüm Bloglar