Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Kuru cilt nasıl nemlendirilir? Kuru cilde sahip olanlar, kimi zaman ciltlerinde pullanma olduğundan yakınırlar. Bu durum özellikle makyaj yapılacağı sıralarda çok can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Cilt kuruluğundan şikâyetçiyseniz, doğru cilt bakımı rutini ile bu durumu tersine çevirmeniz mümkün olabilir. Ayrıca, en güzel ve pürüzsüz görünüme sahip olmak, cildinizi tanımak ve değişiklikleri fark etmek ile doğru orantılıdır.

Genel anlamda kuru cilde sahip olanların, cilt temizliği yapılırsa daha fazla kuruyacağı gibi yanlış bir algı vardır. Kuru cilt yapısına sahip olanların da cilt temizliği rutinini aksatmamaları gerekir. Sıcak olmayan, ılık ya da soğuğa yakın su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Kuruluğa sebep olmayan, suyu hapseden bir tonik ya da jel ile destekleyebilirsiniz. Daha sonrasında doğal yağ içerikli olarak seçtiğiniz bakım yağı ya da serum gibi ürünleri kullanarak, cildinize yoğun bir nem kazandırabilirsiniz. Cildinizin her zaman nemli ve pürüzsüz olması için yağ bakımı ve cilt temizliği bakımlarınızı ihmal etmemeniz gerekir. jojoba, shea, badem ya da argan gibi yağ ve yağ asitleri içerikli ürünler seçerek, cildinizin ihtiyacı olan tüm nemi sağlayabilirsiniz. Bunlar, kuru cilt nasıl nemlendirilir? Sorusunun en iyi cevapları ve etkin sonuçlar almaya yardımcıdır.

 

Kuru Cilt Sebepleri Neler?

 

  • • Sebum üretiminin azalması: sebum üretimi, yaş ile birlikte azalmaktadır. Bu, kuru cilt sebepleri arasında önemli bir faktördür. Çünkü derideki yağ bezleri sayısı ile aktivitesi, yaş etkisiyle birlikte azalma eğilimindedir.
  • • Mevcut sebum kaybı: Bu durum genellikle sık sık çok sıcak su ile duş alma, yıkama sırasında cildin aşırı ovulması veya sebumun koruyucu tabakasını çözen sert sabunlar gibi yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanır. Bunun gibi durumlarda sonuç, özellikle günde birkaç kez duş alan kişiler arasında, tüm vücut üzerinde kuru cilttir.
  • • Çevresel faktörler: sigara, kirli hava, rüzgar, mevsim geçişleri gibi birçok faktör, cilt kuruluğunu tetikleyen etkenler arasında yer alır.
Uygun bir bakım yapılmadığında kuruluk, cildin kalınlaşmasına ve çatlamasına neden olabilir. Bu da mevcut sorunu kronik bir problem haline getirebilir. Normal ciltlerde yeterli su içeriğinden dolayı esnek ve yumuşak bir yapı bulunur. Cildin yumuşak ve esnek hissetmesi için, cildin üst tabakasının yeterli miktarda su içermesi gerekir. Cildin dış tabakasının su kaybetmesi de pek istenen bir durum değildir. Buna karşı korunmasına yardımcı olmak adına ciltte sebum adı verilen yağlı bir madde üretilir. Yeterli sebum yoksa, cildiniz su kaybedebilir ve bunun sonucunda da kuru hissedebilir. Birçok etken de daha kuru hissetmeye neden olur. Ve sebumun su kaybını önleme yeteneği bastırılırsa, cilt büzülür ve çatlar. Kuru cildin en öne çıkan belirtisi kaşıntıdır, ancak çoğu insan cildinin pul pul olduğunu fark eder. Kuru cilt belirtileri, özellikle ısınma seçeneklerinden yararlandığımız kuru havanın olduğu kış aylarında daha da kötüleşebilir. Cildinize daha nazik davranarak, önem vermeye başladığınızda, kuru cildin pullanması ya da kaşınması bir iki hafta içinde geçebilir. Çoğu durumda, iyi bir nemlendirici, cildinizin daha yumuşak ve esnek görünmesini sağlayacaktır.

 

 


Diğer tüm bloglar