Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçaları, temizliği es geçilmemesi gereken önemli bir rutin olmalıdır. Cildinizle, kullandığınız makyaj malzemeleri ve sakladığınız ortam ile direkt temas halinde olan bu fırçalar, temizlenmediği takdirde ciddi sorunlar yaratabilir. Makyaj fırçası tekrar tekrar kullanılan bir ürün olduğundan üzerinde mikroorganizma üreyebilir. Bu sebeple makyaj yapma sıklığınızla orantılı olacak şekilde düzenli olarak temizlemek önemlidir.

Makyaj fırçasını diş fırçanız gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki diş fırçamızı düzenli olarak değiştiriyorsak makyaj fırçalarını da özel temizleyiciler ile temizlemeliyiz. Fırçanızı temizlemek için özel temizleyiciler kullanmanız önemlidir. Bu sayede fırçanızın dokusu zarar görmez, üzerinde kalıntı bulunmaz ve cildinize yeniden güvenle uygulayabilirsiniz.

 

Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Makyaj fırçalarınızın temizliğini yaparken öncelikle uygun temizleyiciyi seçmek ilk adımdır. Jane Iredale Botanical Fırça Temizleyicisi öne çıkan ürünlerimizden bir tanesidir. Greyfurt ve deniz yosunu özleri içeren yapısı sayesinde fırçalarınızın dokusuna zarar vermeksizin temizlik sağlar. Fırça temizliğinizi adım adım ele alabiliriz.

  1. Öncelikle fırçalarınızı temizleyeceğiniz alanın temizliğinden emin olun.
  2. Ardından ellerinizi sabunla yıkayın.
  3. Fırçalarınız sudan geçirerek kaba kirlerin giderilmesini sağlayın.
  4. Ilık su yardımıyla fırçalarınızı ıslatın.
  5. Tercih ettiğiniz temizleyici jel ile fırçalarınızı köpürtmeye başlayın.
  6. Fırçanızın boyutu ve şekline göre kılların çıkış yönünü bozmadan köpükleyin.
  7. Metal kısımların fazla su ile temasından kaçının.
  8. Makyaj artıklarının çıktığından emin olana dek köpürtün.
  9. Ilık su ile durulayıp fırçalarınızı kurumaya bırakabilirsiniz.
  10. İhtiyaca göre yeniden durulama ya da yeniden köpükleme yapabilirsiniz. Önemli olan nokta köpük kalıntısı kalmadığından emin olmaktır.

Makyaj fırçalarınızın yanı sıra makyaj süngeri ya da makyaj pedi gibi ürünler kullanıyorsanız bunları da yıkamanızı öneririz. Cildinizde tekrar eden sivilce ve kaşıntı gibi sorunlar kullandığınız makyaj malzemelerinizin kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da makyaj malzemelerinin kişisel ürünler olduğudur. Rimel, ruj, göz kalemi, allık gibi ürünlerin ortak kullanımı çeşitli enfeksiyonların size ya da diğer kişilere bulaşmasına sebep olabilir.

 

Makyaj Fırçası Neden Temizlenir?

Makyaj fırçası temizliği hijyen dışında birçok açıdan önemlidir. Uyguladığınız ürünlerin karışması ve renklerin bozulması makyaj fırçanızın kirli olmasından kaynaklanabilir. Topaklanma, aşınma ve renk dengesinin bozulması gibi estetik sorunlar fırçanızın kirinden kaynaklanıyor olabilir.

Makyaj fırçanızın doğru temizleyici ile doğru şekilde temizlenmesi estetik kullanımı da destekler. Temizlenen fırçanızın daha etkili sonuçlar çıkaracağını görebilirsiniz. Cildinize temiz ve hijyenik dokunuşlar yapabileceğiniz makyaj malzemeleriniz ile etkili bir güzellik sağlayabilirsiniz.

Makyaj fırçanızı temizleme sıklığınız makyaj yapma sıklığınız ile yakından ilgilidir. Her gün makyaj yapanlar için haftada bir temizleme ideal olacaktır. Özellikle göz ve göz çevresi için kullandığınız ürünlerin temizliğine ekstra özen göstermenizi öneririz. Temiz ve güzel bir görünümü böylelikle destekleyebilirsiniz.

 

 


Diğer tüm bloglar