Prebiyotik Gıdalar Nelerdir?

Prebiyotik gıdalar bağırsak florasındaki sağlıklı bakterilerin beslenmesini destekleyen gıdalardır. Bu gıdalara birkaç örneğe gelin beraber daha yakından bakalım.

  • • Sebzeler: Domates, Soğan, Sarımsak, Hardal, Bamya, Kereviz, Pırasa, Enginar
  • • Kuru baklagiller: Fasulye, Nohut, Barbunya, Mercimek, Bezelye
  • • Tahıllar: Arpa, Çavdar, Tam Buğday, Karar Buğday, Kepekli gıdalar
  • • Meyveler: Elma, Zeytin, Muz, Nar, Çilek
  • • Tohumlar: Ceviz, fındık, badem, leblebi, keten tohumu
gibi birçok farklı besin maddesi bağırsaklarınız için destekleyici gıdalar olarak öne çıkar.

 

 

Prebiyotik ve Probiyotik Farkı Nedir?

Prebiyotik ve probiyotikler sıklıkla karıştırılan gıdalardır. Probiyotik , bağırsaklarımızın genel sağlığını destekleyen yararlı mikroorganizmalar için kullanılan bir addır. Özellikle fermente gıdalarda probiyotikleri görebilirsiniz. Sirke, kefir, peynir, yoğurt, şalgam, turşu gibi fermente olan gıdalarda yararlı bakteriler bulunur. Bu bakterilerin bağırsaklarımızda yer elması sindirim ve bağışıklık sistemi için destekleyici etkiler sunar.

Prebiyotikler ise probiyotik olan bakterilerin bağırsaklarımızda yaşaması için gerekli gıdalardır. Bu gıdaların bağırsaklarımızda yer alması sağlıklı bakterilerin üremesini destekler. Bu sayede hazımsızlık, ishal, kabızlık ve sindirim sorunları gibi sıkıntıların çözülmesini destekler. Bağırsaklarımız aynı zamanda bağışıklık hücrelerinin üretildiği önemli bir organdır. Bu sebeple bağırsak sağlığınızı destekleyen gıdalar tüketmek genel sağlığınızı da destekler.

Prebiyotikleri doğal olarak gıdalardan alabileceğiniz gibi formülize halde de tüketebilirsiniz. Kakao, yarı olgun muz, elma, kuşkonmaz, soğan ve sarımsak bunlardan birkaçıdır. Formül halde bulabileceğiniz Nestle Optifibre Bitkisel Kökenli Lif Kaynağı gibi farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz.

 

Prebiyotikler Ne İşe Yarar?

Prebiyotikler bağırsağınızda yaşayan iyi bakterilerin daha uzun süre bulunmasını destekler. Bu sayede sindirime bağlı sorunlarınızı daha az yaşarsınız. Günlük olarak gıdalardan probiyotik ve prebiyotik alabilirsiniz. Fakat kimi zaman seyahat, yoğun iş temposu ve evde yemek yapmamak gibi sorunlar dengeli beslenmeyi bozabilir. Bu gibi durumlarda Velavit V – Probiotics With Enzymes Kapsül kurtarıcı seçeneklerden bir tanesidir. Yetişkin ve çocuk için farklı seçenekler ile aile boyu bağırsak sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Kabızlık, ishal ve şişkinlik gibi süreğen sorunlarınızda da destekleyici olarak tercih ederek rahatlamayı kolayca destekleyebilirsiniz.

 


diğer tüm bloglar