Pul Pul Dökülen Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Pullanma olarak da adlandırılabilen ciltteki deri döküntüleri özellikle dudak ve burun kenarlarında, kaş çevresinde, yanakların dış kısımlarında sıklıkla görülür. Bunun en büyük sebebi ise derinin en üst katmanının yeterli neme sahip olmayarak ölmesi ve derilerin ciltten ayrılmasıdır. Çoğu zaman kişiyi rahatsız eden kaşıntı ve acıyla birlikte de görülebilen pul pul dökülmeler makyajlı ya da makyajsız fark etmeksizin rahatsız edici bir görünüme sahiptir. Döküntü yapan ciltler için en önemli çözüm yöntemi ise kapsamlı nemlendirme işlemleridir. Öncelikle ölü derileri cildinizden uzaklaştırmalısınız ki böylece yeni cilt hücrelerinin oluşumu desteklenebilsin. Bunun için kuru ya da hassas ciltlere özel üretilmiş peeling ya da temizleyici ürünleri tercih edebilirsiniz. Cildi yıkama esnasında dikkatli olmalı, sıcak sudan uzak durmalısınız. Ardından özellikle her sabah ve her akşam cildinizin ihtiyacı olan nemi bir nemlendirici ile sağlamalı, gerekli durumlarda ise çeşitli cilt yağlarından ya da nem maskelerinden faydalanmalısınız. Bir diğer önemli nokta ise eğer yaz aylarındaysanız bu deri döküntülerinden kaynaklı çeşitli lekelenmelerin meydana gelmemesi için güneş kremi kullanmaya, kış ayındaysanız da çok fazla rüzgâr ve kuru havaya maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz.
     

Ciltteki Kuru Kaşıntı Neden Kaynaklanır?

Cilt üzerinde oluşan gelip geçici kaşıntılar oldukça yaygındır ve önemli bir duruma işaret etmez. Ancak uzun süreli ve rahatsız edici kaşıntılar çoğu durumda önemli bir probleme dikkat çekmektedir. Cilt kaşıntılarının sebepleri arasında çeşitli deri hastalıkları, parazit ya da mantar oluşumları, böcek ısırıkları ve alerjiler gibi durumlar yer alsa da ciltte oluşan kuru kaşıntının büyük bir bölümü cilt kuruluğundan kaynaklanmaktadır. Pul pul dökülen derinin altından gelen yeni cilt hücreleri oldukça hassastır ve çoğu zaman kızarıklık ve kaşıntılara sebep olur. Bu sebeple özellikle kaşıntılı deri döküntülerinde cildin rahatlamasına yönelik aloe vera gibi bitkisel içerikler kullanılabilir, olabildiğince doğal bileşenlerle oluşturulmuş nemlendirici ürünlerden faydalanılabilir.
     

Cilt Kuruluğu İçin Hangi Yağ Kullanılabilir?

Doğal yağlar, cilt kuruluğuna karşı açılan savaşta önemli yardımcılardandır. İçeriklerinde bulunan zengin yağ asitleri cildin nem tutma kapasitesini arttırırken aynı zamanda omega 3 ve e vitamini gibi bileşenler de cildin elastikiyetinin, parlaklığının ve renk dengesinin arttırılmasına yardımcı olur. Cilt kuruluklarına karşı kullanabileceğiniz bazı doğal yağlar ise şunlardır;
  • Avakado Yağı
  • Zeytinyağı
  • Argan Yağı
  • Hindistan Cevizi Yağı
  • Badem Yağı
  • Kayısı Çekirdeği Yağı
  • Jajoba Yağı
  • Gül Yağı

 


Diğer tüm bloglar