Saç Gürleştirmek İçin Hangi Yağ?

Gür, parlak ve göz alıcı saçlar herkesin hayalidir. Ancak böylesine sağlıklı bir saç dokusuna sahip olmak her zaman mümkün değildir. Çevresel etkenler, yetersiz beslenme, genetik faktörler, yanlış bakım uygulamaları ya da ilerleyen yaş saç tellerinin güçsüzleşerek daha sık dökülmesine sebep olur. Bu durumsa geride mat ve yetersiz bir saç hacmi bırakır. Saç dokusunu güçlendirmenin en iyi yolu ise onu beslemek ve nemlendirmektir. İhtiyaç duyduğu bileşenlere ulaşan saç dokusu yeni saç kökü oluşturma hızını arttırabilir. Aynı zamanda nemlendirme uygulamaları saç telinin elastikiyetini arttırarak saç dökülme hızını yavaşlatabilir ve ekstra parlaklık katar. Saçları beslemenin ve nemlendirmenin yolu doğal bakım yağlarından geçmektedir. Doğanın mucizevi etkilerini bünyesinde barındıran bu yağ damlacıkları saçlara pek çok fayda sunar. Peki, bu yağlar hangileridir?
 • Argan Yağı
 • Hint Yağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Jajoba Yağı
 • Biberiye Yağı
 • Badem Yağı
 • Nar Çekirdeği Yağı
 • Çay Ağacı Yağı
 • Adaçayı Yağı
 • Zeytin Yağı
 • Avakado Yağı
 • Üzüm Çekirdeği Yağı
 • Lavanta Yağı
     

Evde Saç Bakım Yağı Nasıl Yapılır?

Evde saçlarınızı gürleştirmek ve sağlıklı bir şekilde uzatmak için doğal yağlardan oluşturulan bir bakım kürü yapmaya ne dersiniz? Nasıl ki her saç görünümü düz, kıvırcık, ince, kalın ya da kabarık gibi farklı ölçütlere sahipse, saç dokusu ve derisi de öyledir. Bu yüzden de her saçın ihtiyacı ve buna uygun gereken bakım değişebilmektedir. Öncelikle kendi saçınızı tanımakla başlayın. Kepekli, yağlı, kuru ya da cansız olabilir. Daima bu saç türlerine iyi gelecek bir doğal bakım yağı bulunur. Örneğin; saçlarınızın fazla yağlı olduğunu ve bu yüzden de doğal bakım yağlarının iyi gelmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak çay ağacı yağı ve nane yağı yağlı saçlar için epey etkilidir. Yağlı saç kürünü hazırlarken öncelikle zeytin yağı, hindistan cevizi yağı ya da badem yağı gibi baz bir yağ kullanmalı ardından da içine az miktarda çay ağacı yağı ve nane yağı gibi esansiyel yağları eklemelisiniz. Böylece uzun süreli bir kullanım için çok etkili biri saç bakım kürü elde edebilirsiniz. Saç bakım kürü hazırlarken dilediğiniz yağları karıştırabilirsiniz. Her zaman esansiyel yağları baz yağlardan daha az kullanmaya çalışın. Çünkü direkt sürülen bu yağlar çeşitli tahrişlere yol açabilir bunun yerine kür içine damlatacağınız 5-10 damla esansiyel yağ yeterli olacaktır.
     

Saç Bakım Yağı Nasıl Uygulanır?

Saç bakım yağlarının farklı kullanım şekilleri vardır. Eğer saç bakım yağlarını maske gibi kullanmak istiyorsanız saç derilerinden uçlarına kadar tüm saça bakım yağı sürülmelidir. 1-3 saatlik bekleme süresinin ardındansa saç bu yağlardan arındırılmalıdır. Arındırma işlemlerinin kolaylığı için saçınız kuruyken şampuanlama işlemi yapabilir ardından da suyla durulayabilirsiniz. Maske kullanımı dışında saç bakım yağlarını günlük olarak kullanabilmek de mümkündür. Özellikle duş sonrasında saçlar ıslakken 4-5 damla kadar alacağınız saç bakım yağını öncelikle avuçlarınız içinde dağıtmalı ardından da köklere dokundurmayacak şekilde saç uçlarına nazik hareketlerle uygulamalısınız. Bu bakım yöntemi sayesinde saçlarınızın ekstra parlamasını ve daha az yıpranmasını sağlayabilirsiniz.

 


Diğer tüm bloglar