Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenler aslında temel bazı noktalar içerir. Kilo verme kararınızı almanızla birlikte aile hekiminiz, diyetisyeniniz ya da iç hastalıkları uzmanınız ile görüşmeniz yapacağınız ilk şeyler arasında yer almalıdır. Bu sayede kilo vermeden önce vücut sağlığınızı görüp medikal sorunları tespit edebilirsiniz. Kimi zaman sağlık problemleri de kilo vermenizi zorlaştırabileceğinden öncelik adımın bir uzman kontrolü olması gerekir. Ardından kilo verme sürecinizde takip etmeniz gereken bazı adımlar ile dengeli bir süreç geçirebilirsiniz.

  1. Küçük adımlar ile ilerlemek kilo verme süreci için önemlidir. Ani ve hızlı değişimlerden ziyade küçük fakat kalıcı değişimleri hedeflemenizi öneririz. Hızlı kilo alıp verme aynı zamanda cilt ve saç sağlığınızı olumsuz etkiler.
  2. Beslenme metabolizmanızın temel taşıdır. Kilo verme süreciniz aç kalmak anlamına gelmez. Sevdiğiniz yiyecekleri yine tüketebilirsiniz fakat burada önemli olan porsiyondur. Dengeli öğünler oluşturmaya gayret ederek porsiyonlarınızı küçülttüğünüzde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
  3. Egzersiz olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Kilo verme sürecinizde ödemden kurtulmak, yağ yakmak ve ruh halinizi daha yüksek seviyelere taşımak için egzersiz yapmak önemlidir. Günde 30 dakika hafif tempolu yürüyüş dahi metabolizmanızı hızlandıracaktır. Elbette egzersiz kapasitesi ve zorluğunu kendinize göre seçmek ısınmak bu süreç için önemlidir.
  4. Kilo verme sürecinde çoğu kişinin göz ardı ettiği nokta saç ve cilt bakımıdır. Kilo verme süreci her ne kadar dengeli yürütülse de saç ve cilt için kayıp olabilir. Bu süreçte saçlarınıza ve cildinize özel bakım yapmak, güzelliğinizin de kaybını engeller. Yazımızın devamında bu aşamaya daha yakından bakabiliriz.

 

    

Sağlıklı Kilo Vermek için Ne Yapılmalıdır?

Sağlıklı kilo vermek her beden için farklı bir yolculuktur. Metabolizma hızı, beslenme şekli, genetik ve günlük alışkanlıklar, kilo alma ya da verme sürecinizi şekillendirir. Bu süreçte uzman desteği almaktan çekinmeyin.

Sağlıklı kilo verebilmek için beslenme ve egzersiz temel iki taştır. Ufak değişiklikler ile etkili sonuçları bu yolla destekleyebilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken bir nokta vardır. Kimi zaman hormonal ya da sistemsel sorunlar kilo verme yolculuğunuzu etkiler. Bu sebeple kilo verme kararınızla beraber doktorunuza danışmanızı öneririz. Çeşitli mineral, vitamin ya da hormon eksiklikleri kilo almanıza sebep olabilir. Aynı zamanda diyabet, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, emzirme dönemi, beslenme bozuklukları, ergenlik ya da menopoz özel beslenme düzeni gerektirebilen dönemlerdir. Doktor muayenesi de büyük önem taşır. Kronik hastalığınız ya da süreğen şikâyetlerinizi kilo verme sürecinde göz ardı etmemelisiniz.

 

    

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mıdır?

Hızlı kilo vermek bağışıklık sistemi, saç ve cilt sağlığı, bağırsak ve genel sağlık için zararlıdır. Su, kas ve protein kaybı vücudunuzda kalıcı sonuçlara sebep olabilir. Çatlak oluşumu, kas ve kemik dengesinin bozulması, saç dökülmesi ve tırnaklarda kırılma bunlardan birkaçıdır. Kilo verme sürecinizde sıkılaştırıcı kremler, çatlak kremi ve saç bakım ürünleri kullanmak destekleyici olabilir. Caudalie Concentre İnceltici ve Selülit Karşıtı Etkili Vücut yağı bölgesel kullanım için uygundur. Egzersiz ve beslenme ile desteklediğiniz takdirde daha etkili sonuçlar görebilirsiniz. Aynı zamanda olası bir çatlak oluşumunun önüne geçmek için Lierac Phytolastil jel tercih edebilirsiniz.

Saçlarınızın kilo verme sürecinde kaybını ve incelmesini önlemek için çeşitli bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Phyto Phytoelixir Çok kuru saçlar için besleyen ve ışıltı veren yağ bunlardan bir tanesidir. Kilo verme yolculuğunuzda sağlıklı sonuçlar için kendinize bakım yapmayı ertelemeyin.

 


Diğer Tüm Bloglar