Selülitin Zararları Nelerdir?

Selülitin Zararları Nelerdir?

Selülitin Zararları Nelerdir?

Selülitin zararları nelerdir? Çağımız kadınlarının en büyük sorunlarından biri haline gelen ve çeşitli çözüm yöntemleriyle azaltılması amaçlanan selülit, zamanla daha ciddi problemlere yol açabilir. Selülit oluşum gösterdiği bölgede kan akışını engelleyebilir. Bu durum ise varis, damar tıkanıklıkları, kas ve doku ağrılarına sebep olabilir. Ayrıca ileri derece selülit oluşumlarında ise dokuda bulunan bağlar zarar görebileceği için çeşitli cilt hastalıklarının oluşma riski de artabilir. Estetik kaygıların yerini daha ciddi zararlar alabilir.
     

Vücudun Hangi Bölgelerinde Selülit Görülür?

Genelde bacak bölgesindeki portakal görünümüyle bilinen selülit, aynı zamanda kalça, uyluk, karın ve kol bölgelerinde de görülebilir. Bunun sebebi bu bölgelerin yağlanmaya meyilli bir doku yapısına sahip olmasıdır. Hatta bu yüzden biyolojik olarak yağ dokusunun daha fazla olduğu kadınlarda selülitin görülme olasılığı erkeklere göre çok daha fazladır.
     

Selülit Dereceleri Nelerdir?

Oluşum evresindeki derinleşmeye ve cilt dokusunda meydana getirdiği bozukluklara bağlı olarak selülitin derecesi değişebilir. Selülit 4 farklı dereceyle tanımlanabilir.
  • 1.Derece: Gizli selülit olarak da adlandırılabilen bu aşamada selülit ancak oluşum gösterilen bölgeye bastırıldığında ya da sıkıldığında görülebilmektedir.
  • 2.Derece: Ayaktayken görünmeyen selülit oluşumları oturulduğunda kendini belli etmeye başlamıştır.
  • 3.Derece: Bu aşamada oturulurken görünmesinin yanı sıra ayaktayken de selülit oluşumları görünmeye başlar.
  • 4.Derece: İleri ve son derece olarak adlandırılan bu aşamada portakal görünümü diye tabir edilen görünüm ortaya çıkar, renk değişimleri meydana gelebilir ve çeşitli dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.

Selülit Oluşumuna Sebep Olan Yiyecekler Nelerdir?

Selülit oluşumunun arkasındaki en temel sebep çeşitli kilo problemleri ve cilt dokusunda artış gösteren yağ oluşumlarıdır. Bu sebeple bazı yiyecekler selülit oluşumu riskini tetikleyebilir. Bunlardan ilki ve en bilineni beyaz şekerdir. Herhangi bir besleyiciliği olmayan beyaz şeker sadece tatlandırıcı özelliğiyle pek çok yiyecek içerisinde kullanılır. Ancak selülit oluşumunun ve daha pek çok dolaşım hastalığını tetikleyerek sağlığınızı tehdit altına alabilir. Diğer yandan kahve de selülit oluşumunda sorumlu tutulan bir diğer unsurdur. Kahve her ne kadar içeriğindeki kafein miktarı sebebiyle bir tehdit unsuru olsa da fazla tüketilmediği takdirde sorun oluşturmayabilir. Diğer yandan turşu suyu gibi içecekler de yoğun tuz içeriğiyle selülit oluşumuna sebebiyet verebilir.

 


Diğer tüm bloglar