Sivilceli Yüze Hangi Maske İyi Gelir?

Sivilceli Yüze Hangi Maske İyi Gelir?

Sivilceli Yüze Hangi Maske İyi Gelir?

Sivilceler, özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan bakteriyel bir problemdir. Cildin orta katmanında yağ salgılayan kanallar bulunur. Sebum adı verilen yağ üretimini yapan kanallar, bazı faktörlere bağlı olarak tıkanabilmektedir. Tıkanma sonucu farklı büyüklüklerde şişlik, çıkıntılar oluşur. Bunlara sivilce denir. Bu problem ile karşılaştığımızda sivilceli yüze hangi maske iyi gelir? Sorusunu sorarız. Bu konuda bilinçli hareket etmek, cildimizin PH dengesini korumamıza yardım eder.

Sivilceli yüze hangi maske iyi gelir? Sorusuna kurutucu maskeler, bir cevap olabilir. Kurutucu özelliğe sahip maskeler, cildinizin pürüzsüzleşmesine ve aşırı yağın giderilmesine yardımcı olabilir. Ancak, sonrasında yağsız bir nemlendirici ile cilt nemini sağlamayı unutmamak önemlidir. Aksi halde kuru ve pullanan bir cilt ile karşılaşabilirsiniz.

 

Sivilceler Neden Oluşur?

Derinin aşırı derecede sebum adı verilen yağ salgılaması, sivilcelerde artışa sebep olabilir. Sivilcelerin artışına sebep olan diğer bir faktör ise ergenlik dönemidir. Ergenlik dönemindeki sivilceler, çoğunlukla sıkılması ya da kazınması gibi müdahalelere maruz kalır. Ancak bu durum, sivilceleri arttırmasının yanı sıra, izler kalmasına sebep olabilir. Sivilce oluşumu, birçok faktöre bağlı olarak gelişir. Bunlar arasında en öne çıkanlardan biri; yeterli ve derinlemesine cilt temizliği yapılmamasıdır.

Hava, kir, yağ ve makyaj cilt gözeneklerini tıkar. Tıkanan cilt ise sivilce oluşumu şeklinde tepki verir. Günlük cilt temizliği ve bakımı rutini aksatıldığında, bu gibi durumlar görülebilir. Bunun dışında, hormonal değişimler, mevsim geçişleri, fazla yağlı cilt gibi faktörler de sivilce oluşumuna neden olabilir.

 

Sivilcelere Müdahale Ederken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sivilcelerin geçmesi için evde hazırlanan karışımlar da hazır ürünler de bulunmaktadır. Ancak, özellikle evde yapılan karışımlar bilinçsiz ve fazla kullanımına eğilimlidir. Örneğin; kahve, limon, diş macunu gibi ürünler çizikler ve kuruluk oluşturur. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir sivilce karşıtı maske edinmeniz ve düzenli kullanmanız çok iyi olabilir.

Sivilcelerin mevcut olduğu ciltlerde dikkatli ürün seçimi gerekir. Çünkü durumu daha kötü hale getirebilir ya da kalıcı izlere sebep olabilirsiniz. Bunların dışında uygun bir araştırma ve cilt tipi analizi sonrasında sivilceli yüzlere uygun maskeleri kullanabilirsiniz. Bir uzman desteği almak size bu konuda yardımcı olabilir.

 


Diğer tüm bloglar