Yaşlılık Lekesi Nedir?

Yaşlılık Lekesi Nedir?

Yaşlılık Lekesi Nedir?

Yaşlılık lekeleri ilerleyen yaşla beraber oluşur. Hücrelerinizin içinde biriken sindirilememiş yok edilememiş atıklar, bu lekelerin oluşumuna sebep olabilir. Lentigo adı da verilen yaşlılık lekeleri farklı şekillerde de görülebilir. Yaşlanmanın uzun süre güneşe maruz kalınması anlamına geldiğini de göz önüne alınca, yaşla beraber güneş lekelerinde de artış olabilir.

Güneş lekesi ve yaşlanmaya bağlı gelişen lekelenmeler, ileri yaşlarda sık görülür. Cildinizin genç ve dinamik görünümünü korumak ya da solgun görünüme sebep olan lekelerden kurtulmak için özel bir bakım yapabilirsiniz.

  • • Leke oluşumu başlamaksızın koruma sağlamak cilt sağlığınızın sürdürülmesi açısından daha değerlidir. Güneş bakım ürünleri bu anlamda en önemli adımdır. Aynı zamanda günlük ya da haftalık bakım yapmak ile leke oluşumunun önüne geçilebilir.
  • • Oluşmuş yaşlılık lekelerinizi geçirmek için bakımı sürdürmek en önemli adımdır. Yaşlılık lekeleri için peeling, maske, krem ya da jel kullanabilirsiniz.
 

Yaşlılık Lekeleri Neden Oluşur?

Yaşlılık lekeleri doğal bir yaşlanma sürecinin sonucudur. Aynı zamanda genetik yatkınlık ve cilt bakımınızı gereken ölçüde yapmak, etkilerden bir tanesidir. Yaşlanma sürecinizdeki egzersiz ve beslenme durumunuz da cilt sağlığınızı etkiler. Yaşlılık lekeleri oluştuktan sonra düzeltmek için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

  • • Lekelerin bakımında en önemli adım yeni leke oluşumunu engellemek olacaktır. Bioderma PigmentBio Leke Karşıtı C vitaminli peeling etkili gece serumu yardımcı olacak bir seçenektir. Bu sayede bakım yaparken aynı zamanda lekelerin oluşmasını engellemeyi destekleyebilirsiniz.
  • • Oluşmuş lekelerin düzelmesi için bakım yapmak da önemlidir. TopiCrem Mela Booster Lekeli Cilt Aydınlatıcı Nemlendirici bakım serumu leke bakımı için destekleyici olabilir. Güneş lekelerini de kapsayan leke bakım ürünleri ile etkili bir bakım sağlayabilirsiniz.
  • • Yaşlılık lekeleri zaman zaman sivilce lekeleri ile de karıştırılmaktadır. Süreğen sivilce lekeleri yaşlılıkla beraber daha çok göze batabilir. Bu lekelerin daha az gözlenebilir olması için özel ürünler kullanabilirsiniz. Esthederm Esthe White Moisturizing Leke, Cilt tonu eşitsizliği, Aydınlatıcı krem cildinizdeki uzun süreli lekelerin yaşlılıkta daha az göze çarpmasına yardımcı olur. Çok uzun vadeli cilt lekelerinizin doktor takibini de unutmamalısınız.

 

 

Kahverengi Cilt Lekeleri Neden Olur?

Kahverengi cilt lekeleri farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Güneşe çok fazla maruz kalınması, yaşlanma, sivilce lekeleri, hormonal değişimler gibi birçok sebep kahverengi cilt lekeleri oluşumuna sebep olabilir. Her sebebe özel farklı yaklaşımlar ile etkili sonuçlar sağlayabilirsiniz.

  • 1. Güneş kaynaklı kahverengi lekeler için ilk adım güneş korumasıdır. La Roche Posay Anthelios Shaka Fluid karma ve yağlı cilt güneş koruyucu gibi özel formülleri kullanabilirsiniz.
  • 2. Yaşla beraber gelişen lekeler için peeling, serum ve maskeler kullanabilirsiniz. Murad Pore Extraxtor arındırıcı maske gibi özel seçenekler ile cildinizin daha dinamik görünümünü sağlayabilirsiniz. Parlak ve ışıltılı bir cilt için düzenli bakım yapabilirsiniz.

 

 


Diğer tüm bloglar