Yıkanabilir Maske Temizliği Nasıl Yapılır?

Yıkanabilir Maske Temizliği Nasıl Yapılır?

Yıkanabilir Maske Temizliği Nasıl Yapılır?

Maskeler hastalıklardan korunmak ve hastalık geçirirken çevrenizdekilerin sağlığını riske atmamak için kullanılmaktadır. Pandemi süreci ile beraber neredeyse herkes bir şekilde maskeleri tercih ediyor. Bu süreçte cerrahi maskelere ek tercih edilen bir diğer maske ise yıkanabilir maskeler oldu. Bu maskeler, tekrar tekrar kullanılabilen bir formdadır. Fakat doğru şekilde temizliği yapılmaz ise sizin için ve çevrenizdekiler için koruyuculuğu azalabilir. Yıkanabilir ya da bez maskeleri doğru şekilde kullanarak atıklarınızı azaltabilir, bütçenizi koruyabilirsiniz.

 

Bez Maskeleri Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bez maskeleri yıkarken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunur. Sağlığınızı korumak ve hijyeni sağlamak için izleyebileceğiniz adımları sizin için bir araya getirdik.

  • Tercih ettiğiniz bez maskenin kumaş içeriği önemlidir. Kimi zaman temizleme talimatları ürünlere özel olabilir. Bu direktifleri takip etmek önemlidir.
  • Bir litrelik sıcak suya bir çay kaşığı çamaşır suyu koyarak bez maskelerinizi temizleyebilirsiniz. Kaynar sıcaklığa yakın su içerisinde 5 dakikaya yakın bekleterek temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat çamaşır suyundan arınma önemlidir. Sıcak su ile yıkama yapmaz iseniz yeniden maske kullanımında çamaşır suyu kalıntıları cildinize zarar verebilir.
  • Kaynar su içerisinde 10 dakika kaynatmak maske temizliğini sağlayabilir. Fakat tekrar tekrar kaynar su ile ya da çamaşır suyu ile yıkama maskenin koruyuculuk özelliğini azaltacaktır.

 

 

Yüz Maskesi Nasıl Yıkanır?

Yıkanabilir yüz maskeleri sık tercih edilen maske türlerinden bir tanesidir. Sağlık açısından korumaya bakıldığında cerrahi maskeler ilk sırada yer alsa da artan kullanım ve talep ile bez maske tercihi de artmıştır. Yüz maskeleri temizlemesi doğru sağlandığı takdirde koruyucu olacak ürünlerdir. Özellikle çocukları maske kullanımına alıştırmak için renkli ve eğlenceli bez maskeleri tercih edebilirsiniz.

Yüz maskesi yıkamak için çamaşır suyundan faydalanabilirsiniz. Fakat astım, alerjik rinit, solunum yoluna bağlı sorunlarınız var ise çamaşır suyu ile temizlemek sizin için çok büyük risk oluşturabilir. Bez maskelerinizi suda 10 dakika kaynatmak kimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Fakat tekrar eden kaynatma işlemleri bezin dokusuna zarar vereceğinden dikkatli kullanmak önemlidir.

 


diğer tüm bloglar