Yüzdeki Ölü Deri Nasıl Temizlenir?

Ölü deri, cilt bariyerinin yenilenme sürecinde biriken eski deriye denir. Ölü deriden arındırma işlemi cildin yeniden yapılandırma ve daha dinç bir görünüm kazanması için yardımcıdır. Her cildin kendine göre yenilenme süresi vardır. Kendi cildinizi ve bakım rutinlerinizi göz önüne alarak peeling ya da maske uygulamaları yapabilirsiniz.

Ölü derileri temizlemek için birçok farklı yöntem bulunur. Maske ve peeling en çok bilinen yöntemlerin arasında yer alır. Kimyasal peeling, jel, köpük, yüz temizleme cihazı, kese ya da cilt serumu gibi farklı seçenekler ile de ölü deriyi uzaklaştırabilirsiniz. Cilt tipiniz ve cildinizin ihtiyaçları bakım rutininizi ve kullandığınız ürünleri şekillendirecek önemli noktalardandır.

 

Ciltteki Ölü Derilerden Nasıl Kurtulurum?

Cildinizi ölü deriden arındırıp temiz ve parlak bir görünüm elde etmek istiyorsanız ilk adımı cilt tipinizi belirleyerek atabilirsiniz.

  • • Yağlı, karma, narin ya da kuru cildinize özel bir ürün seçimi etkili sonuçlar için önemlidir.
  • • Ardından bakım rutininiz içerisinde sizin için uygulaması en kolay ürünü tercih etmenizi öneririz. Peeling, maske, serum, losyon, jel, kimyasal peeling ya da köpük gibi farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
  • • Bunun yanı sıra cildinizi ölü deriden arındırırken birden fazla etkiyi hedefleyebilirsiniz. Skinceuticals Clarifying Clay Gözenek Arındırıcı Kil Maskesi ölü derileri temizlerken aynı zamanda gözeneklerin arınması ve daralması için yardımcı olur.
  • • Yaşınız ve bakım rutininiz de ciltteki ölü derileri arındırmada önemlidir. Sık makyaj yapan biriyseniz cildiniz kimyasallara karşı daha duyarlı olabilir. Cilt yaşınızın yüksek olması da cildinizin olduğundan daha fazla zarar görmüş olduğuna işaret eder. Doctor Babor Doc Repair Ultimate Repair Yoğun Yenileyici Maske ile cildinizin bakım ve yenilenme sürecine yardımcı olabilirsiniz.
  • • Tercih ettiğiniz ürünü temiz ve sağlam cilt bariyerinize uygulamak önemlidir. Açık yara, enfeksiyon ve alerjilere karşı hassas bir zemin olmamalıdır. Bu şartlar sağlandıktan sonra cildinize nazik hareketlerle uygulayarak temizlenme etkisini destekleyebilirsiniz.
Cildinizin temiz ve yenilenmiş olması doğal cilt görünümünüzün dinç ve ışıltılı olmasını destekler. Bu sayede uyguladığınız diğer tüm bakım ve güzellik işlemlerinde cildinizin daha güzel görünmesine yardımcı olur.

 

 

Ölü Deri Nasıl Temizlenir?

Ölü deri peeling, maske ve temizleyici bakım cildinizin arınması için destekleyici olacaktır. Tercih ettiğiniz ürünlere göre kullanım şekilleri değişebilir.

  • 1. Peeling gibi ürünler tanecikli yapıları ile cildin ölü deriden arınmasını destekler. Bioderma Hydrabio Exfoliating Nemlendirici Temizleyici Peeling cildinizin yenilenme ve temizlenme sürecine yardımcı olur.
  • 2. Maske ürünleri çeşitlere göre farklı kullanımlar sunar. Kâğıt ya da jel maskeler ile nazik bir şekilde cildinizin ölü deriden arınmasına yardım edebilirsiniz.
  • 3. Hızlı ve etkili sonuçlar istiyorsanız jel formundaki ürünleri kullanabilirsiniz. Nuxe Very Rose Aydınlatıcı Peeling losyon kolay kullanımı ile öne çıkan ürünler arasında yer alır.
Farklı şekilde kullanılabilir peelingler ile cildinizdeki ölü deriyi temizleyebilirsiniz. Sivilceli, akneli ya da kurucu ciltler için farklı seçenekleri göz önüne alabilirsiniz. Aydınlatma, kırışıklık karşıtı, nemlendirici ya da yenileyici etkili ürünler ile ölü deriden arındırırken aynı zamanda bakım ve onarıma da destek olabilirsiniz.

 

 


Diğer tüm bloglar