Yüzü Nemlendirmek İçin Evde Ne Yapılır?

Kuru ya da yağlı fark etmeksizin cilt sorunlarının en büyük savaşçısı kapsamlı nemlendirme uygulamalarıdır. Çoğunlukla temiz yüze uygulanan ürünlerle gerçekleştirilen bu uygulamalar ise her zaman yeterli gelmeyebilir, ciltte hassasiyet oluşturabilir ya da kimyasal içerikleri sebebiyle tercih edilmek istenmeyebilir. Bu gibi durumlarda ise en iyi seçenek evdeki yöntemlerle cildin nemlenmesini sağlamaktır. Herkesin mutfağında bulunan doğal malzemeler içeriğindeki yüksek oranlı su yapıları, e vitamini içerikleri ve yağ bazlı formlarıyla cildin nemlendirilmesi için iyi bir tercihtir. Tüm bu ürünlerin kullanımına geçmeden önce cildin özel bir tedavi yaklaşımına gerek duymadığından emin olmalı, yeterli su tüketilmeli, dengeli beslenilmeli ve uyku düzenine dikkat edilmelidir. Çünkü tüm bu yaşam alışkanlıkları aslında cilde düşünüldüğünden daha fazla etki eder. Edinilen doğru alışkanlıklar sonrasında ise cilt tipinizi yakından tanıyarak buna uygun doğal ürünlerle nemlendirme sağlayabilirsiniz.
     

Cildi Nemlendiren Doğal Ürünler Nelerdir?

  • Hindistan cevizi yağı
  • Zeytinyağı
  • Badem yağı
  • Çay ağacı yağı
  • Avakado
  • Muz
  • Bal
  • Aloe vera
  • Gül suyu
Bazı doğal nemlendirici ürünlerdendir. Özellikle kuru ciltlerin nemlendirilmesi için bitkisel yağların karışımları tavsiye edilirken yağlı ciltler için avokado ve gül suyu tercih edilebilmektedir. Hassas ve akne eğilimli ciltler içinse pek çok kozmetik üründe de tercih edilen aloe vera jeli en iyi tercihlerden biri olabilir.
     

Cilt Kuruluğuna Sebep Olan Vitamin Eksiklikleri Hangileridir?

Çevresel ya da genetik faktörler cilt kuruluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olsa da, kimi zamanlarda bazı vitamin eksikleri de cilt üzerindeki nemin kaybolmasına, derilerin pul pul dökülmesine ya da soluk görünüme sebebiyet verebilmektedir. A vitamini eksikliğinin belirtilerinden bir tanesi de cilt kuruluğudur. Doğal yağların ve bitkisel gıdaların içerisinde bulunan A vitamini, cilt bariyerini güçlendirmekle beraber nem tutma kapasitesinin arttırılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda cilt kuruluğu denildiğinde akla ilk gelen e vitaminidir. E vitamini cilt üzerinde ekstra nem sağlayarak çevresel faktörlere karşı korumayı destekler. Pek çok kozmetik ürününde de e vitamininden sıkça yararlanılmaktadır. Bu vitamin çeşitlerinin yanı sıra omega 3 ve çinko da bazı durumlarda cilt kuruluklarına sebep olabilmektedir.

 


Diğer tüm bloglar