Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusu günlük hayatta oldukça can sıkıcı bir hal alabilir. Birçok farklı sebepten kaynaklanan bu kokunun önüne geçmek için farklı yöntemlerden yardım alabilirsiniz. En önemlisi ayak ve ayakkabı temizliğidir.

Ayak kokusunun önüne geçmek için ayak kokusu önleyici krem, jel ya da spreylerden faydalanabilirsiniz. Lapitak Ayak Kokusu Önleyici Krem gibi ürünler geçici bir çözüm olmakla beraber ayak kokusuna sebep olan durumu çözmedikçe tamamen bir değişim yaratmayabilir. Gün içerisinde dışarda olsanız dahi çorabınızı değiştirmek, gün aşırı farklı ayakkabılar giymek gibi değişen çözümler ile daha rahat bir deneyim elde edebilirsiniz.

Ayak Kokusunu Neden Olur?

Ayak kokusu oluşumu birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Kimi zaman sağlık sorunları kimi zaman ise yanlış ayakkabı tercihi ayağınızda kötü bir kokunun oluşmasına neden olabilir. Gelin beraber farklı sebeplere odaklanarak sizin için kalıcı çözüm yolunu bulmaya çalışalım.

  • Ayağınızda bir enfeksiyon olma ihtimali koku yapabilecek sebeplerden bir tanesidir. Mantar enfeksiyonları ayağınızda kötü kokuya sebep olabilir. Tırnağınızda ya da derinizde renk, doku değişimi görüyorsanız doktorunuza danışmayı unutmayınız.
  • Sürekli aynı ayakkabıyı giymek ayakkabınızdaki terin kurumasını engelleyerek koku oluşumuna sebep olabilir.
  • Ayaklarınızı yıkamamak, gün içerisinde terleyen ayağınızın kokmasına neden olabilir.
  • Sentetik çoraplar tercih etmek rahat bir ayakkabı giyseniz de kimi zaman koku oluşumuna sebep olabilir.
  • Çıplak ayakla ayakkabı giymek cildinizin terlemesine ve kötü koku oluşumu neden olabilir.
  • Uzun saatler ayakkabı giyiyorsanız gün içerisinde çorabınızı değiştirmemek ayağınızın terlemesine ve koku oluşumuna sebep olabilir.
  • El ve ayaklarda fazla terleme de ayak kokusu yapabilmektedir. Tek başına bu şikayetinizin olması kimi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

 

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Ayak kokusunu önlemek için en iyi çözüm altta yatan soruna odaklanmak olacaktır. Ayakkabınıza bağlı şikayetlerinizde Scholl Koku Önleyici Ayakkabı Spreyini tercih ederek olası şikayetinizi azaltabilirsiniz. Ayakkabı ve ayak için farklı spreyler kullanmak da kokunun önüne geçmek için faydalı olabilir. Gün içerisinde rahat ve kaygısız anlar geçirmek için ayaklarınıza bakım yapmaya odaklanabilirsiniz.