Probiyotik

Probiyotik Nedir?

Çeşitli bakteri ve maya türlerini kapsayan canlı mikroorganizmaların insan vücudunda ve bağırsak florasında yaşayan formların genel adına probiyotik denilmektedir. Bedensel fonksiyonların ve sistemlerin dengesinde büyük bir rol alan bu canlılar, insanlar için iyi bakteriler olarak da adlandırılabilmektedir. Özellikle fermente edilmiş süt ve süt gruplarından elde edilen bu mikroorganizmalar yarattığı etkileriyle genel anlamda fayda sağlamaktadır. Fakat kimi zamanlarda çeşitli çevresel faktörlere ve diyet düzenine bağlı olarak bu açıdan beslenme yetersizliği yaşayabilirsiniz. Bu yüzden de takviye edici gıda çeşidi olarak kullanabilmek de mümkündür. Welldermo koleksiyonlarında probiyotik takviyeleri Entrogermina, Nbl , Zade Vital , Neptune ve Biodesis gibi sektörde önemli bir yeri olan markaların seçkileriyle kendine yer buluyor. Üstelik tablet, kapsül, damla ve şase gibi formlar sayesinde geniş bir kullanım alanı da sunuluyor.
 

Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Gün içinde tüketilen besinlerin sindirilerek kana geçişini sağlayan bağırsak florasında pek çok bakteri çeşidi bulunmaktadır. Probiyotik çeşitleri de bunlardan biri olmakla beraber iyi bakterilerin dengelenmesini sağlar. Aynı zamanda huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim problemlerine bağlı yaşanan bazı sorunların giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Gündelik ruh halinizi ve zihinsel performansınızı da bu takviye gıdalar sayesinde iyi yönde etkileyebilir, bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Üstelik yağ depolanmasının kontrolü de sağlanarak kilo verme sürecinde tercih edilebilmektedir.
 

En İyi Probiyotik Hangisidir?

Her zaman için en iyi probiyotik çeşidi, besinler yoluyla alınan ve doğal süreçlerle elde edilen formlar olsa da, yetersiz kalındığında ek takviyelerden yardım alınabilmektedir. Bu durumda da tercih edeceğiniz en iyi form, sizler için en kolay uygulanabilen ve düzenli olarak kullanabileceğiniz probiyotik çeşitleri olacaktır. Tavsiye edilen günlük porsiyona ve ürün içerisinde yer alan kullanım talimatlarına uygun olarak tüketeceğiniz seçkiler ile maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Üstelik özel olarak geliştirilen kuru cilt balmlarıyla da cildinizin su kaybını en aza indirgeyerek derinlemesine nemlendirme sağlayabilirsiniz. Probiyotik fiyat seçeneklerinde en uygun ve kaçırılmayacak fırsatlarla sunulan ürünlere sahip olmak için hemen şimdi sipariş oluşturun!
 

Prebiyotik ile Probiyotik Arasındaki Fark Nedir?

Son 25 yıldan bu yana bağırsak üzerinde yapılan detaylı çalışmalar, bağırsak dengesinin önemini ortaya çıkartmıştır. İkinci beyin olarak anılan bağırsak dengesinin sağlanmasında ise probiyotik ve prebiyotik kavramları ile sık sık karşılaşıyoruz. Probiyotik en anlaşılır ve net tanımı ile bağırsakta bulunan ve vücudumuz için gerekli olan yararlı bakterilerdir. Bağırsak florasının düzenini sağlamaya yardımcı olan bu yararlı bakterilerin azalması durumunda vücut hem ruhsal hem de fiziksek rahatsızlıklara açık hale gelebiliyor. Prebiyotikler ise bağırsak florasında bulunan prebiyotikleri yani dost bakterileri destekleyen sindirilemeyen besin bileşikleridir. Bu iki kavram birbirinden farklı olsa da, birbirini bütünler ve biri olmadan diğeri düşünülemez. Probiyotikler başta sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi olmak üzere vücut üzerinde destekleyici ve olumlu etkiye sahip olmakla birlikte, prebiyotikten yoksun olunması durumunda etkinliğini gösteremeyebiliyor. Prebiyotikler bu değerli ve yararlı bakterileri besleyen liflerdir. Vücutta sindirilmeyen bu bitkisel lifler bağırsakta fermente olur ve iyi bakterilerin büyümesini destekler.
 

Probiyotik Takviyesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Piyasada probiyotik takviyesi adı altında pek çok ürün bulunuyor. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, piyasaya sürülen her ürünün içerisinde belirtilen oranda ve çeşitte iyi bakteri bulunmuyor. Bazılarında ölü mikroorganizmalar bulunuyor, bazılarında ise zararlı mikroorganizmalara yer veriliyor. Siz içeriği görerek tanımlayamayacağınız için, bilmeden fayda sağlamayacak ya da zara verecek bir ürün tüketmiş oluyorsunuz. Bir ürünün tüketime uygun ve amacını gerçekleştirecek probiyotik takviyesi olabilmesi için en az bir milyar canlı yararlı bakteri içermesi, safra ve mide bariyerlerini kolay aşabilir özellikte olması ve rahatlıkla bağırsaklara ulaşarak orada lokalize olabilmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde, ürünün sizin için bir faydası bulunmamaktadır. Probiyotik basınç, ısı, sıcaklık gibi dış etkenlerden kolayca etkilenebilir. Bu nedenle, ürün içeriğinde yer alan mikroorganizma sayısı kadar, bağırsağa kadar ulaşabilecek canlı bakteri sayısı da önem taşır. Seçilecek takviyenin üretim teknolojisi, kaplama methodu da dikkat etmeniz gereken kriterler arasında yer almaktadır.
 

Probiyotik Markaları Nelerdir?

Probiyotik, fermente gıdalardan elde edilebilen yararlı bakterilerdir. Ancak özellikle çeşitli ilaç kullanımlarında, besin çeşitliliği yönünden eksik kalınmasında, zararlı ve hazır gıdaların tüketiminde ve bazı rahatsızlıklarda bağırsaktaki yararlı bakteri miktarı azalır, bağırsak dengesi bozulur. Bu durumda takviyelerden yararlanabilir ya da günlük rutininize bu takviyeleri dahil edebilirsiniz. NBL, Solgar, Enterogermina, Wellcare, Abdi İbrahim, Assos, Bactoblis, Biocodex, Biodesis, Neptune, Orzax, Decottopia, Naturopathıca, Nestle, Nutraxin, Simbiyol, Velavit ve Zade Vital, diğer vitamin ve mineral çeşitlerinde olduğu gibi probiyotik takviyelerinde de öne çıkan markalar arasında yer alıyor. İleri teknoloji ile üretilen besin desteklerini güvenle kullanabilir, ihtiyacınız olan formu kolaylıkla bulabilirsiniz.
 
Probiyotik Kullananların En Çok Tercih Ettiği Ürünler Hangileridir?
En iyi probiyotik hangisi merak ediyorsanız, en çok oy alan ürün seçeneklerine göz atabilirsiniz. Nutraxin Probiota Advanced 60 Tablet, sitemizde en çok puanlanan ürünler arasında ilk sırada yer alıyor. Yetişkinler için uygun olan bu ürünün günde 1 ya da 2 kez alınması önerilmektedir. Nbl Probiyotik Gold, şase forma sahip ürün seçenekleri arasında öne çıkmaktadır. Su, süt, yoğurt gibi gıdalarla ya da içeceklerle karıştırılarak tüketilmektedir. Özellikle tablet formda destekleri tüketemeyenlere kolaylık sağlamaktadır. Nbl Probiyotik Damlai kategorinin bir diğer öne çıkan ürünüdür. Günde 1 kez 6 damla, yemeklerle birlikte ya da yemek sonrasında alınması tavsiye edilmektedir. Gynobiotic Lif ve Botanik Ektresi İçeren Takviye Edici Gıda, dual kaplama teknolojisi ile üretilmiş olup, hem probiyotik hem de prebiyotik içermektedir. Neptüne Daily Probiyotik 30 Kapsül içeriğinde 10 milyar yararlı bakteri ve prebiyotik bulunmaktadır. Welldermo gıda takviyeleri kategorisinde, kullanıcıların en çok tercih ettiği markaları ve bu markaların farklı ürün seçeneklerini inceleyebilir, ürünler hakkında detaylı bilgi, probiyotik fiyatları gibi merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
 
Probiyotik Takviyesi Nasıl Tüketilmeli?
Bağırsak florasının dengede kalmasına yardımcı olan yararlı bakterileri, takviye olarak tüketmeniz gerektiğinde, her bir ürünün farklı kullanım talimatı olduğunu dikkate almanızı ve ürün kullanımından önce ambalajı dikkatlice okumanızı öneririz. Bazı ürünlerin yemekle birlikte ya da yemek sonrasında tüketilmesi tavsiye edilirken, bazı probiyotik takviyelerinin aç karnına tüketilmesi önerilmektedir. Bazı ürünlerin içerisinde daha az yararlı bakteri olduğu için günde 2 kez kullanmanız gerekirken, bazılarında günde 1 defa kullanım yeterlidir. Yararlı bakterileri içeren gıdaların ve takviyelerin tüketilmesi için bağırsak dengesinin bozulmasını beklememek gerekiyor. Besin çeşitliliğine ve iyi gıdaların tüketimine dikkat etmeniz ve tercihe göre probiyotik takviyelerini beslenme rutininize dahil etmeniz, bağırsak florasındaki bozulmaların önüne geçebilir. İyi bakterilerin, bağırsakta yaşarken, tüm vücuda ve hatta ruh sağlığına olumlu etkileri düşünüldüğünde sürekliliğin de önemi ortaya çıkıyor. Sadece doğru beslenmenin yeterli olup olmayacağına ve takviyelere ihtiyacınız olup olmadığına bir uzmanla birlikte karar verebilirsiniz. Ancak, şekerli ve hazır gıdaları sıklıkla tüketiyorsanız, şekerli içecekleri seviyorsanız, sebzeden yoksun bir beslenme stiliniz varsa, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin çoğalma şansını azalttığınızı belirtmek isteriz.