A Vitamini Takviyesi

A Vitamini Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Vitaminler, genellikle vücutta hiç üretilmeyen veya az miktarda üretilen fakat insan vücudu için oldukça önemli parçalardır. Pek çok vitamini, besin yoluyla almak mümkünken, bazı kısıtlamalar sebebiyle yeterli miktarda alınamayabilirler. İşte bu noktaya devreye, gıda takviyeleri girer. A vitamini de tıpkı benzerleri gibi takviye olarak kullanılabilmektedir. Her gıda takviyesinin belirli kullanım biçimleri vardır. A vitamini takviyesi için hazırlanan ürünlerde; şase, tablet veya damla formunu görebilmek mümkündür.
 • Şaseler, bilindiği gibi bir bardak su içerisinde eritilerek tüketilirler. Satın aldığınız ürün şase şeklinde ise içerisindeki A vitamini miktarına bağlı olarak günlük kullanım dozu belirlenir. Fakat genellikle günde 1 adet a vitamini takviye edici şase almak yeterlidir. Bir bardak su içerisine konulan A vitamini şase eriyene kadar beklenmeli ve sonrasında tüketilmelidir.
 • Tablet formundaki A vitamini takviyesi, en sık tercih edilendir. Kullanım kolaylığı sağlaması sebebiyle A vitamini tablet kullanıcıların favorisidir.
 • Diğer A vitamini ürünlerine nazaran daha az yoğun olan form ise damladır. A vitamini damla, yiyeceklerin veya içeceklerin içerisine damlatılarak kullanılabilmektedir. Fakat kullanılabilecek miktar oldukça kısıtlıdır.
 

A Vitamini Fiyatları Ne Kadar?

Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri aldıktan sonra, A vitamini ihtiyacınız sonlanmayabilir. Bu nedenle A vitamini takviye gıdalarından satın almak isteyebilirsiniz. Damla, şase veya tablet halindeki A vitamini fiyat bilgileri; ürünün içeriği, miktarı ve formuna göre değişkenlik göstermektedir. Çok sayıda marka, takviye amacıyla ürettiği A vitamini damla veya tabletlerini, kendi fiyat politikaları üzerinden belirler. Welldermo’da bulabileceğiniz kaliteli markalar A vitamin fiyatları bakımından oldukça makuldür. Uygun fiyata a vitamini takviyesi satın almak için Welldermo’yu ziyaret edebilir ve seçtiğiniz ürünü sepetinize ekleyerek hızlıca sahip olabilirsiniz.
 

A Vitamini Ne İşe Yarıyor?

Her vitaminin, kendine özgü faydaları bulunur. Eksikliği, kısa süreli etkiler yaratmadığı için A vitamini büyük problemlerle birlikte anılmaz. Üstelik sık tüketilen gıdalardan temin edilebiliyor olması, düzgün ve dengeli beslenmede eksikliğinin duyulmaması anlamına da gelmektedir. A vitamini özellikleri gereği yumuşak doku, mukus zarları, kemik, göz ve cildin, yapılarının korunmasına katkı sağlar. Özellikle göz ve görme üzerinde doğrudan etkili olan A vitamini, eksik olduğunda ilkin göz ve cilt sorunları ile tespit edilebilir.
 • Vücutta yeterli miktarda A vitamini olduğunda veya düzenli olarak A vitamini takviye ürünleri kullanıldığında, gece görüşünde ve düşük ışıkta görüşte netlik artar. A vitamini güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallerin vücutta yarattığı etkileri en aza indirgemek için savaşır.
 • Vücutta gereğinden fazla A vitamini bulunduğunda veya A vitamini takviyesi önerilen dozdan fazla kullanıldığında; ciltte renk değişimi yaşanabilir. Hem göz hem de cilt pigmentlerinin üretilmesinde ciddi bir role sahip olan A vitamini, ciltte farklı bir renk ile karşılaşıldığında kullanımı durdurulması gereken bir vitamindir. Ayrıca doğum öncesi yüksek dozda A vitamini takviyesi kullanımı, çeşitli doğum kusurlarına da sebep olabilmektedir.
 • Vücutta yeterli miktarda a vitamini bulunmadığında, mutlaka takviye edici gıda alınmalıdır. A vitamini takviyesi yeterli miktarda alınmadığında geçici gece körlüğü ve kornea hasarı meydana gelebilir. Elbette bu durum, uzun yıllar bu vitamin türünden mahrum kalındığında, kişinin bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. A vitamini eksikliğinin en yaygın görülen belirtisi ise ciltte pullanmadır.

A vitamini ayrıca;

 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini destekler.
 • Üreme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kuru cilt problemleri ile savaşmada oldukça etkilidir.
 • Yaşlanmaya bağlı görme problemlerinin önüne geçmede yardımcıdır.
 • Akne ile mücadelede en etkili yardımcılar arasında yer almaktadır.
 

Günlük A Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Retinol olarak da bilinen A vitamini; bebek, çocuk ve yetişkinlerle, vücudun doğru işlemesinde etkili bir parçadır. Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi, günlük a vitamini ihtiyacını kadınlar için 490 mikrogram (mcg) ve erkeklerde ise 570 mikrogram (mcg) olarak belirlemiştir. Bu ihtiyaç, tatlı ve tuzlu su balıklarının ortalama iki haftada bir, yeşil ve kırmızı renkli sebzelerin, kümes hayvanlarının ve kırmızı etin tüketimi ile karşılanabilecek düzeydedir. Fakat A vitamini, karaciğerde depolanabildiği için çeşitli karaciğer problemleri olan kimselerde gıda tüketimi ile A vitamini üretimini sağlamak mümkün değildir. Bu noktada ise devreye A vitamini takviye edici gıdalar devreye girer. A vitamini damla, şase veya tablet formlarındaki takviye gıdalardan alınabilmektedir. Formuna bağlı olarak alınması gereken adet veya damla değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat genel anlamda A vitamini takviyesini; erkekler günde 1000 mcg, kadınlar 800 mcg alabilmektedir.
 

A Vitamini Özellikleri Nelerdir?

A vitamini yağda çözünebilen bir alkoldür. A vitamini özellikleri itibari ile karaciğerde depolanabilmektedir. Ayrıca retinol adıyla da bilinmektedir. Çift bağlı olması sebebiyle, iki farklı A vitamini çeşidinden söz etmek mümkündür. İlki, A1 vitaminidir. Önceden oluşturulmuş yani premade olarak anılmaktadır. Tavuk, balık, kırmızı et, tam yağlı süt ve süt ürünlerinde bulunur. A2 tip vitamin ise karotenoiddir ve pigment sayısında oldukça etkili bir vitamindir. A1’in aksine A2, bitki bazlı yiyeceklerde bulunabilmektedir. A vitamini takviye gıdaları, her iki tipte de a vitaminini içermektedir. Ayrıca bu durum, besinlerle de desteklenmelidir. Genel olarak yeşil yapraklı ve kırmızı renkli sebzelerde bulunan A vitamini aynı zamanda hayvansal gıdalardan da temin edilebilmektedir.

A vitamini içeren besinler;

 • Balık ve balık yağı
 • Süt
 • Yumurta
 • Peynir
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Mango
 • Kavun
 • Domates
 • Havuç
 • Yeşil biber
 • Kırmızı biber
 • Tavuk
 
A Vitamini Damla Takviyesi Ne Kadar Sıklıkla Kullanılmalı?
Takviye gıda kullanımında, hangi takviye olduğu fark etmeksizin uygulanması gereken kurallar bulunmaktadır. A vitamini özellikleri gereği, zehirlenme oranının oldukça düşük olduğu bir vitamin çeşididir. Ancak günlük 5000 mcg ve üzeri tüketimde, A vitamini fazlalığı söz konusu olabilmektedir. Düzenli olarak kullanılan a vitamini takviye ürünlerinde öncelikle;
 • Aynı anda 4 adetten fazla takviye edici gıda kullanılmamalı,
 • Herhangi bir beklenmeyen durumda acil olarak bir uzmana danışılmalı,
 • Kullanım prosedürü eksiksiz uygulanmalıdır.
Bir sonraki adım, belirlenmiş günlük a vitamini dozunu aşmamaktır. Satın aldığınız ürün üzerinde, bir damlada bulunan A vitamini oranı belirtilir. Erkeklerde 500-1000 mcg, kadınlarda ise 450-800 mcg olabilen A vitamini ihtiyacı, günde kaç damla takviye gıda almanız gerektiğini söyleyecektir. B, C, D veya A vitamini içeren tüm gıda takviyeleri, aksi belirtilmediği müddetçe günlük kullanıma uygundur.
 
A Vitamini Takviyesi En Uygun Nerede?
Welldermo; cildiniz, kemikleriniz, saçlarınız ve vücudunuzda sorunlu olduğunu düşündüğünüz her nokta için muhteşem çözümleri sizlerle buluşturmaktadır. A vitamini takviyesi ve daha pek çok konuda, geniş ürün yelpazesi ile seçeneklerinizi arttıran Welldermo’da, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun çok sayıda A vitamini takviye gıda ürünü bulabilirsiniz. Kullanıcıların severek kullandığı A vitamini takviyelerinden biri, Zade Vital A Vitamin 30i Blister Kapsül’dür. 11 yaş ve üzeri yetişkinlerde, günlük 1 tablet alınması yeterli olan bu A vitamini takviyesi hem destekleyiciliği sayesinde görme ve cilt problemlerinizi en aza indirgemenize yardımcıdır hem de uygun fiyatı sebebiyle bütçenizi sarsmadan temin edebileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır.