İçerik Detay

SİPARİŞ VE TESLİMAT

Welldermo.com üzerinden yapacağınız 1499₺ ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti ödemezsiniz. 1499₺ altındaki siparişlerinizde 79,90₺ otomatik olarak ödeme tutarınıza eklenmektedir.

Siparişlerinizde kapıda ödeme seçeneğini tercih edebilir, ve tahsilat sırasında nakit olarak veya kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Kapıda ödeme tercih etmeniz durumunda kargo şirketinin talep etmiş olduğu tahsilat ücreti 19,90₺ otomatik olarak ödeme tutarınıza eklenir.
 
Siparişim ne zaman kargoya verilir?
 
Ürün detay sayfasında "Aynı Gün Kargo" ibaresi bulunan ürünlerde, hafta içi saat 15:00'a kadar vermiş olduğunuz siparişler gün içerisinde kargoya verilecektir. Sonrasında verilen siparişler ise bir sonraki teslimat gününde kargoya teslim edilir.
 
Siparişinizin aynı gün kargoya teslim edilebilmesi için, sepetinizde yer alan tüm ürünlerin "Aynı Gün Kargo" ürünlerinden oluşması gerekmektedir. Aksi takdirde siparişiniz tüm ürünleriniz hazır olduğu zaman kargoya verilecektir.
 
Cumartesi öğleden sonraları, Pazar günleri ve resmi tatil günleri verdiğiniz siparişler bir sonraki teslimat gününde kargoya teslim edilir.
 
Havale ile yapılan alışverişlerde, siparişin kargoya teslim edilmesi için havalenin gerçekleştirilmesi. Bu durumda havalenin onayının alındığı tarih ve saat, siparişin oluşturulduğu tarih olarak göz önüne alınacaktır.
 
Havale siparişlerinizin 3 gün boyunca tarafınızdan onayı veya ödemesi ulaşamaması durumunda siparişiniz iptal edilmektedir.
 
Siparişlerimin durumunu nereden takip edebilirim?
 
Siparişinizi verdikten sonra sipariş onayınız e-posta yoluyla tarafınıza iletilmektedir. Dilerseniz üye girişi gerçekleştirdikten sonra üye hesabınız bölümünden de siparişinizle ilgili tüm süreçleri takip edebilirsiniz.
 
Kargo durumunu nereden takip edebilirim?
 
Sipariş sonrasında dilerseniz www.welldermo.com'da bulunan "Kargom Nerede?" bölümü aracılığıyla dilerseniz de siparişiniz oluştururken seçmiş olduğunuz kargo firmasının web sitesinden "Gönderi Takibi" bölümü aracılığıyla kargonuzun tüm süreçlerini takip edebilirsiniz.
 
Gelen kargo hasarlı ise ne yapmalıyım?
 
Hasar görmüş kargolar teslim alınmayarak, kargo yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer yetkili paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, kargo orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı müşteride mevcuttur. Kargo Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra nakliye şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Kargo kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda WELLDERMO Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir. Müşteri Hizmetlerimiz, sorunun çözülmesi için hemen harekete geçecektir.