Saçın Hızlı Uzaması İçin Evde Ne Yapılmalı?

Saçın Hızlı Uzaması İçin Evde Ne Yapılmalı?

Saçın Hızlı Uzaması İçin Evde Ne Yapılmalı?

Uzun saç tutkunları ya da saçını henüz kestirmiş ve sonuçtan pek memnun kalmamış kimseler saçlarının bir an önce uzayarak o görkemli görüntüye sahip olmasını ister. Sahiden de bakımlı, parlak ve upuzun saçlar bir hayli hoş görünebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu saçlar da bir zamanlar kısa bir boydan uzamış, düzenli bakım ve bir miktar sabır ile bu hale gelmişlerdir. Saçların uzaması için ilk gereken faktörün zaman olduğunu hatırladıktan sonra incelenmesi gereken durum bu zamanı olabildiğince kısaltmanın yollarıdır. Öncelikle eğer yavaş uzayan bir saç yapısına sahipseniz bunun nedenlerini bulmalısınız. Örneğin sahip olunan stres seviyesi, yaş faktörü, genetik faktörler, yetersiz beslenme ya da eksik bakım gibi sebepler saçların uzama hızını yavaşlatabilmektedir. Bunun için mutlaka bakım aşamaları es geçilmemeli, düzenli ve yeterli bir beslenme düzenine sahip olunmalıdır. Gerekirse bu konuda bir dermatologtan yardım alınmalıdır. Vücutta yer alan ve saç uzamasında da önemli bir etkiye sahip olan biyotin ya da keratin gibi bileşenler vücutta yetersizse çeşitli takviyelerle normal seviyelerine çıkarılmalıdır. Sonrasında ise saçların yıpranarak uçtan kırılmalarını ve gövdeden kopmalarını engellemek için nem dengesini korumaya dikkat etmeli, bu doğrultuda çeşitli saç maskelerinden ya da yağlarından yardım alınmalıdır. Ayrıca haftada 1-2 kez yapılan saç kürleri de saçların gözle görülür bir miktarda hızlı uzamasına katkı sağlayabilmektedir.
  

1 Ayda Saç Ne Kadar Uzar?

Her ne kadar insanlar pek çok konuda benzer vücut sistemlerine sahip olsa da, çeşitli genetik faktörler bizi birbirimizden bazı noktalarda ayırmaktadır. Saç ve tırnak uzama hızları da bu farklılıklardan sadece biri olarak kabul edilebilir. Normal bir insanda 1 ayda uzayan saç miktarı yaklaşık olarak 1-2 cm arasında değişmektedir. Ancak bu miktardan daha fazla ya da daha az uzama görülen saç yapıları da bulunmaktadır. Ayrıca kısa saçlı kişilerde saç uzunluğundaki değişimler çok daha net fark edilebildiği için bu tip kişilerde saçların daha hızlı uzadığı düşünülür. Ancak omuz ya da göğüs hizasının aşağısındaki boylarda uzama bu kadar hızlı fark edilemediğinden saçların uzama hızının yavaşladığı da düşünülebilmektedir.
  

Saçın Hızlı Uzaması İçin Hangi Yağlar Kullanılmalı?

Doğal yağlar içlerinde A, E ve K vitaminleri dışında aynı zamanda potasyum ve kalsiyum gibi çeşitli mineralleri de bulundurmaktadır. Bu bileşenler ise saç telini çepeçevre sararak dış faktörlere karşı koruyucu bir bariyer oluşturmasını, saç diplerinin ve uçlarının ise beslenerek onarılmasına yardımcı olur. Bu yüzden bazı doğal yağların saçın hızlı uzamasını desteklediği bilinmektedir. İşte o yağlardan bazıları:

• Zeytinyağı: Belki de saç bakımı denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan zeytinyağı, saç uzatma konusunda da başarılı bir performans sergileyebilmektedir. Sağlıklı saç derisini destekleyerek göz alıcı bir saç dokusuna temel hazırlar. • Badem Yağı: Kaş ve kirpik bakımında da isminden sıkça bahsettiren badem yağı içerisinde zengin bileşenleri bulundurur. Bu bileşenler ise özellikle kıl köklerini besleyerek güçlenmesini ve buna bağlı olarak daha sağlam ve hızlı uzayan saçlara kavuşulmasına yardımcı olur. • Hint Yağı: Diğer yağlara göre daha koyu bir yapıya sahip olan hint yağı sürüldüğü bölgede kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması ise o bölgedeki hücrelerin daha fazla besine kolayca ulaşabilmesi demektir. Yani saçların uzama hızı hint yağı kullanılarak arttırılabilmektedir. • Hindistan Cevizi Yağı: Özellikle son dönemlerde epey popüler hale gelen Hindistan cevizi yağı saç tellerinin ve köklerinin kaybettiği protein desteğini sağlayarak gelişimlerine destek vermektedir.

  

Saçın Hızlı Uzaması İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Saç uzatma konusunda tercih edilen bakım kürleri ve yağlarından daha önemli bir nokta varsa o da beslenme düzenidir. Beslenme uzayan saçların da en temel kaynağıdır. Saç sağlığı için protein, Omega 3, Biotin, E ve B vitaminleri, Çinko ve folik asit türevleri en önemli bileşenlerdendir. Bu kaynakların vücuda sağlanması için tercih edilecek beslenme düzeninde somon ve uskumru gibi balık türevleri, yumurta ve et gibi hayvansal gıdalar, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve fındık gibi önemli kuru yemişler diyetlerin içinde yer almalıdır.