Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlığımızın önemini daha iyi kavradığımız bu günlerde sıklıkla duyduğumuz konulardan biri de bağışıklık sistemimiz. Bağışıklığımızı güçlendirmek üzerine birçok farklı fikir olsa da sizin için önemli başlıkları bir araya getirdik;


1. Yeterli ve kaliteli uyku ( Yetişkinler için günde 7-8 saat uyumak önemlidir.)
2. Düzenli olarak egzersiz yapmak
3. Stresinizi ve kaygı seviyenizi kontrol altında tutabilmek
4. Alkol, sigara ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak durmak
5. Dengeli beslenmek ( Vücudunuza giren ve direkt olarak bünyemize etki eden gıdalara beraber daha yakından bakacağız.)


Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını sürdürmesine etkiyen birçok madde sunulabilir. En önemlilerinden biri olan beslenme özellikle ele alınması gereken bir başlıktır. Bilimsel araştırmalar ile desteklenmiş, sağlıklı ve uzun yaşamla ilişkilendirilen Akdeniz tipi beslenme bu anlamda örnek teşkil eder.


• Antioksidan içeriği yüksek renkli meyveler tüketmek (Kiraz, Dut, Kızılcık, Ahududu, Çilek, Vişne, Yaban mersini, Siyah üzüm)
• Fermente gıdalar ( Kefir, yoğurt, doğal sirke, turşu, peynir, ayran vb.)
• Yeşil sebzeler ( Ispanak, brokoli, lahana, pırasa, semizotu, nane)
• Kuru baklagiller
• Protein içerikli gıdalar ( Yeşil mercimek, Kırmızı et, Beyaz et, yumurta, süt vb.)


Aslında dengeli beslenme ile ilişkilendirilmiş bu gıdalar bağışıklık sistemini de desteklediği için özellikle önerilen gıdalardandır. Günlük olarak alınması gereken vitamin ve minerallerin doğal yollardan alınmasını da kolaylaştırdığı için bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonlarını desteklemek adına tercih edebilirsiniz.


Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler Hangileridir?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve normal çalışmasın korumak için birçok besin ve takviye edici gıdalar kullanabiliriz. A, C, E, D vitaminleri; folik asit, omega 3, DHA, EPA, resveratrol, demir, çinko, selenyum ve bakır gibi maddeler sayesinde bağışıklığınızı destekleyebilirsiniz.

Taze gıdalar ve rutin beslenmenize ek olarak takviye edici vitaminler kullanmak da bağışıklık sistemi için yardımcı olacaktır. Multivitamin ve mineral destekleri ile genel sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir hayat için kendinize bugünden yatırım yapmayı unutmayın.

DİĞER BLOG YAZILARI