Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Ciltteki Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Ciltte oluşan gözenekler cildin üstüne kötü bir izlenim yaratan ve çoğu zaman makyajın bile kötü görünmesine yol açan cilt sorunlarından bir tanesidir. Ancak bu cilt problemi pek çok kişide sıklıkla görülmektedir. Gözeneklerin sıkılaştırılması için gerekenler kapsamlı ve ayrıntılı bir cilt bakımıdır. Öncelikle cilt derinlemesine arındırılmalı, sebum dengesi kontrol altına alınmalı, gözenekler temizlenmeli, ardından tonik kullanımıyla gözenek oluşumları minimum seviyeye indirilmeli ve son aşamaya gelindiğinde de cildin sağlıklı yapısı çeşitli nemlendirici ve koruyucu ürünlerle koruma altına alarak pürüzsüz bir cilt sürdürülebilir kılınmalıdır.


Ciltte Gözenekler Neden Oluşur?

Aslına bakılırsa gözenekler cildin her bölgesinde bulunmaktadır. Bu yapıların varlığı sayesinde terleme gerçekleşir ve vücut sıcaklığı kontrol altına alınır. Aynı zamanda cildin doğal nemlendirici olan sebum salgısı da gözenekler yardımıyla derinin üst tabakasına yayılmaktadır. Bu yüzden de gözeneklerin oluşumu oldukça normaldir. Ancak gözeneklerin özellikle yüz ve burun çevresinde bir sorun haline gelmesinin sebebi, gözeneklerin kontrolsüz büyümelerinden kaynaklanmaktadır.
Genetik nedenlerle de büyüyebilen gözeneklerin bir diğer büyüme faktörleri ise; ergenlik çağındaki dengesiz hormon salınımı, güneşin zararlı etkenleri, iyi temizlenemeyen bir cilt, yağlı cilt tipi ve yaşa bağlı olarak ciltte bulunan elastik liflerin kaybı şeklinde sıralanabilmektedir.


Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Gözeneklerin sıkılaştırılması ya da görünümünün büyük ölçüde azaltılması için öncelikle gözeneklerin temizlenmesi gerekmektedir. Sebum salgısının gözeneklerde birikmesi zamanla gözeneklerin tıkanmasına ya da siyah nokta gibi cilt sorunlarının oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden gözeneklerin düzenli temizliği büyük önem taşımaktadır.

Gözeneklerin temizlenmesine yüzünüzü bir jel yardımıyla temizleyerek başlayabilirsiniz. Ardından da peeling etkisi sağlayacak bir ürün yardımıyla cilt tabakasında bulunan ölü derilerin arındırılması daha etkili bir sonuç yaratacaktır. Bir sonraki aşamaya gelindiğinde gözeneklerin temizlenmesi için açılma ve yumuşama sağlanmalıdır. Bunun en iyi yolu ise buhar banyosudur. Sıcak bir sudan yükselen buharı cildinize 5-10 dakika kadar tuttuğunuzda, gözeneklerin yavaşça açılmaya başlayacaktır. Bu noktada etkili bir maskeden yararlanabilir, siyah nokta bantları kullanabilir ya da kuru fırçalama gerçekleştirebilirsin. Böylece gözeneklerin içleri temizlenecektir. Son aşama olan gözeneklerin sıkılaştırılmasına gelindiğinde ise soğuk suyla yıkama gerçekleştirerek cildin sıkılaşmasını desteklemeli, tonik yardımıyla gözeneklerin temizliği sürdürülebilir kılınmalı ve cilt tipine uygun bir nemlendiricinin yardımıyla da son dokunuşlar gerçekleştirilmelidir.


Ciltteki Gözenekler İçin Ne Yapılmalı?

• Düzenli bir cilt bakımı rutini oluşturmak cildin üzerinde oluşan fazla sebum salgısını temizleyeceği için gözenek oluşumunun engellenmesine de yardımcı olabilmektedir.
• Güneş kremi kullanmak ve güneşin zararlı ışınlarından kaçınmak da cilt sağlığının korunmasında önemli bir etkendir.
• Haftada 1-2 kez peeling kullanımı ölü deri hücrelerinin arındırılarak gözeneklerin tıkanmasını büyük ölçüde giderebilmektedir.
• Gözenek oluşumunun en büyük düşmanlarından bir tanesi tonik kullanımıdır. Pek çok markanın özel ürettiği toniklerden faydalanabilir ya da gül suyu ve maden suyu gibi doğal içeriklerle de tonik etkisi yaratabilirsiniz.
• Ciltte bulunan hücrelerin işleyişine düzenli devam edebilmesi için gün içinde 7-8 saat uyunmalı ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmelidir.
• Eğer varsa, cilt sağlığının korunmasında etkili olan A, E ve C vitaminlerinin eksikliği giderilmelidir.


DİĞER BLOG YAZILARI