Arı Sütü Astıma İyi Gelir Mi?

Arı Sütü Astıma İyi Gelir Mi?

Arı Sütü Astıma İyi Gelir Mi?

Besin değerleri açısından yüksek zengin bileşenlerle meydana gelen arı sütünün etkileri insan vücudundaki pek çok dokunun onarılmasını, gelişmesini ve korunmasını desteklemektedir. Arı kovanlarında meşakkatli bir süreç sonunda kraliçe arının tüketimi için üretilen bu salgı içeriğinde zengin mineral çeşitlerini, önemli proteinleri ve vitamin türlerini barındırır. Böylece geniş ölçekte yarar sağlayabilmektedir. Ancak pek çok arı ürününde olduğu gibi arı sütü de nüfusun oldukça düşük bir kısmı için dikkatli kullanım gerektirmektedir. Çünkü içeriğinde arı poleni, ya da arı bileşenlerini barındıran bu salgın çeşitli reaksiyonlara yol açabilir. Bu durum da doğrudan üst solunum yollarını etkileyebilir. Ancak bu düşük riskli etkilere karşın arı sütü üst solunum yolları için oldukça faydalı olabilmektedir. Bu durum doğrudan astım için faydalı olacağı anlamına gelmese de, kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine solunum yollarının onarılmasına yardım edebilmektedir. Yine de astımlı kişiler arı sütü kullanmadan önce herhangi bir alerjiye sahip olmadığından emin olmalı, küçük ölçeklerle tüketime başlanarak herhangi bir reaksiyon oluşturup oluşturmadığı gözlemlenmelidir.


Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütünün en uygun kullanım şeklinin taze arı sütü salgısının dilaltına konularak emilmesi olduğu görüşü benimsenmektedir. Ancak taze arı sütüne ulaşmak pek çok kimse için oldukça meşakkatli olabilir. Bunun yerine çeşitli formlarla üretilen arı sütü içerikli takviye edici gıdalar tercih edilebilmektedir. Tablet, kapsül, toz gibi farklı formlar kolayca beslenme düzenine önerilen miktarlarla dahil edilebilmektedir. 


Arı Sütü Kaç Yaş İçin Kullanılabilir?

Eğer kişinin arı ürünlerine karşı herhangi bir alerjisi olmadığından emin olunduysa, arı sütü her yaş için kullanılabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kullanılacak ürünün dozajlarıdır. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük tüketim miktarı 1 gramken, bu miktar çocuklarda 0.5 gram ve bebeklerde de 0.1 gram olmaktadır. Tamamen doğal içeriğe sahip olan arı sütü diğer pek çok gıda takviyesinin aksine laboratuvar ortamında üretilmediğinden güvenilir bir formülasyona sahiptir. Bu yüzden de gıda takviyesi olarak seçilirken güvenle kullanılabilir.


Arı Sütü Çocuğa Nasıl Verilir?

Çeşitli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra, çocuklar için kullanılacak arı sütünün tüketim zamanı genel olarak sabahları uykudan kalktıktan sonra olarak tercih edilmektedir. Ancak dozaj ikiye bölünerek sabah ve öğle yemeğinden sonra ikiye ayrılabilmektedir. Bunun amacı kişinin enerjisinin yükselmesine yardım eden etkisinden gün boyu faydalanabilmektir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI