C Vitamininin Cilde Faydası?

C Vitamininin Cilde Faydası?

Az Bilinen 7 Etki – C Vitamininin Cildinize Faydaları

Diğer bileşenlerin aksine, en çok övgüyü C vitamini hak ediyor. Çoğumuz sağlık açısından faydalarına az çok aşinayız. Fakat, bu antioksidan aynı zamanda cilt bakım rutinlerinin de vazgeçilmez bir parçası. C vitamini, yaygın özellikleri ve cildi yenileyebilmesi sayesinde, cilt temizleme ürünlerinden, serumlara, nemlendiricilere ve yüz maskelerine kadar her ürünün formülünde yerini almış durumda.

C Vitamininin Sağlık ve Cilt Bakımına Yararları

Sağlık dendiğinde, akla C vitamininin gelmemesi işten bile değil. En güçlü antioksidanlardan biri" olan bu bileşen yalnızca güzelliğe değil, sağlığa da katkı sağlıyor. Önemli sağlık sorunlarına iyi gelmesinin yanı sıra, C vitamini cildiniz için de oldukça yararlı. Cilt bakımı nda, C vitamininin bilinen en iyi özelliği ise yaşlanma geciktirici olması. Antioksidan yapısı ile yaşlanmanın sinir bozucu belirtileri ile başa çıkmanızı sağlıyor. C vitamini kollajen üretimini uyarır ve üretilen kollajen cildin kalitesini ve dokusunu arttırır. İlaveten, bu cilt harikası vitamin, tirozinaz isimli enzimin salgılanmasını önleyerek tirozinin melanine dönüşmesini engeller ve böylece cilt renginin değişmesinin (hiperpigmentasyon) önüne geçer

Ancak tek süper gücü kolajen arttırması ve hiperpigmentasyonu önlemesi değil. C vitamini, güneş ışığına fazla maruz kalmaktan oluşan hasarı da önlüyor. C vitamini serbest radikal kaynaklı hasarları önlemenin yanı sıra, cildi aydınlatır ve koyu renkli lekelerin solmasına yardımcı olur. Üstüne üstlük, cildin sıkılaşmasını sağlayarak, bu sayede ince çizgilerin önlenmesine katkıda bulunur.

C vitamininin en iyi yanı ise, (sayılamayacak kadar çok güzellik yararı dışında) bazı diğer abartılmış cilt bakım malzemelerinin aksine, önlemlerle dolu koca bir liste içermemesi. 
C vitamini cilt bakımında kullanıldığında güvenli, hassas ve etkilidir.


Mutlaka Denemeniz Gereken C Vitamini Ürünleri

C Vitamini, cildiniz için her bakımdan yararlı olabilir. Ancak, her formül aynı etkiyi göstermeyebilir. Deriye nüfuz eden ve cildi nemlendiren ürünlerin verimliliği diğerlerine nazaran daha fazla. Eğer siz de etkili bir C vitamini ürünü arıyorsanız, sizler için önerdiğimiz ürünlere bir göz atın;
 
1. Serbest Radikalleri Engelleyin
Bu C vitamini serumu, olmazsa olmaz cilt ürünlerinden biridir. Hem editörler hem de güzellik uzmanları tarafından sevilen SkinCeuticals C E Ferulic, cildi çevresel tehditlere karşı korumak ve ince çizgiler, kırışıklıklar, donukluk ve hatta koyu lekeler gibi erken yaşlanma belirtilerini önlemek için ferulik asit, C ve E vitaminlerinden oluşan eşsiz bir karışım kullanır.
Deneyin: Skinceuticals C E Ferulic Antioksidan Bakım 30ml
 
2. Nemlendirin
Uzmanların görüşü C vitaminli formüllerin aşırı nemlendirici olması yönünde. Caudalie Vineactiv Üç Etkili Nemlendirici Bakım Kremi tam olarak bunun için geliştirilmiş bir ürün. Portakal, limon ve üzüm özü içeren bu eşsiz krem kirlilik partiküllerinin ciltte birikmesini sınırlarken, kırışıklık görünümünün azalmasına da yardımcı oluyor. Kadifemsi hafif dokusuyla tüm cilt tipleri için uygundur.
Deneyin: Caudalie Vineactiv Üç Etkili Nemlendirici Bakım Kremi 40ml
 
3. Lekelerden Kurtulun
Can sıkıcı lekelere karşı yoğun etkili C vitaminli Esthederm Intesive Vitamine C ile koyu lekeler ile mücadele ederken aynı zamanda cildinizi sıkılaştırın. Güçlü içeriği ile koyu lekelere ve kırışıklıklara karşı kanıtlanmış etki gösterir.
Deneyin: Esthederm Intensive Vitamine C Sıkılık, Işıltı Kaybı, Leke Karşıtı Bakım Kremi 50ml
 
4. İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları En Aza İndirin
Yaşlanma belirtileri söz konusu olduğunda, gözlerimiz büyük bir endişe kaynağıdır. Neyse ki, “La Roche-Posay Redermic C” C vitamini içeren göz kremini kullanmak size yardımcı olabilir. Redermic C içeriğindeki saf C vitamini Madecassoside, Hyaluronic Asit ve Nörosensin sayesinde cilt onarıcı, dolgunlaştırıcı, destekleyici ve yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir.Deneyin: La Roche Posay Redermic C Krem Normal ve Karma Cilt Anti Aging Bakım 40ml
 
5. Kolajen Üretiminizi Arttırın 
C vitamini her türlü cilt bakım ürününde bulunur, ancak en sık kullanım alanı serumlardır. Dermalogica Multivitamin Power Serum Mikrokapsüllemiş vitamin kompleksi hasarlı cildi onarır. Nemlendirici öncesinde cildin onarımını hızlandırmaya, yaşlanma belirtilerini azaltmaya ve cildi yenilemeye yardımcı olmak için idealdir. Mikrokapsüllemiş vitaminler A, C ve E hasarlı cilt tarafından daha iyi emilerek ince çizgilerin ve hiperpigmentasyon (yaşlılık lekeleri) lekelerinin azaltılmasını sağlarken, kollajen sentezini uyararak güneş ışınları ile oluşan yaşlanma belirtilerini azalmaya yardımcı olur. Cildi onarmaya yardımcı peptitler ile elastikiyeti arttırmaya yardımcı olurken, cilt yaşlanmasına neden olan biyokimyasal tetikleyicileri de önler. 


Deneyin: Dermalogica Multivitamin Power Serum Mikrokapsüllenmiş Vitaminler İçeren Serum 22ml
 
6. UV Işınlarından Korunun
C vitamini güneşin zararlarına karşı koruma sağlayabilir, ancak tek savunma hattınız bu olmamalı. İşte tam burada Murad C Vitaminli Leke Karşıtı Gündüz Nemlendiricisi SPF 30/PA+++ antioksidan içerikli güneş kremi devreye giriyor. Serbest radikalleri etkisiz hale getirmek için C vitamini ile zenginleştirilmiş geniş spektrumlu SPF30/PA  ve güçlü antioksidanları ile cildinizi güneşe karşı korur ve besler.

Deneyin: Murad Essential C Day Moisture C Vitaminli Gündüz Nemlendiricisi SPF 30 50ml
 
7. Yorgunlukla Savaşın
Yorgunluk belirtilerine karşı bakım için Lierac Mésolift serisi eşsiz ve vazgeçilmezdir. Cilt yorgunluğunu giderici Lierac Mesolift krem’in turunçgil alfa hidroksi asitler tarafından zenginleştirilmiş formülü cildin parlaklığını arttırmaya yardımcı olur. İçeriğindeki 5 vitamin( A, C, E, B5, B6 vitaminleri), 6 mineral ve hyaluronik asit cilde enerji verip, daha canlı ve ışıltılı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Kayısı özü ise nemlendirme ve ciltte rahatlama sağlamaya destektir.


Deneyin: Lierac Mesolift Cansız Ciltlere Yönelik Vitamin Yönünden Zengin Krem 50ml


DİĞER BLOG YAZILARI