Çabuk Yağlanan Saç İçin Ne Yapılmalı?

Çabuk Yağlanan Saç İçin Ne Yapılmalı?

Çabuk Yağlanan Saç İçin Ne Yapılmalı?

Çabuk Yağlanan Saç İçin Ne Yapılmalı? Kadın erkek demeden pek çok kişinin yaşadığı en büyük saç sorunlarından bir tanesi yağlı saç tipidir. Saç dibinde oluşan fazla sebum salgısı saç teline yayılarak saç dokusunun sönük, parlak ve kirli gösterebilmektedir. Aslına bakılırsa yağlı saçların temizlik ya da hijyenle çok alakası yoktur. Bazı saç tipleri yaklaşık olarak duştan sonra 6-12 saate kadar hızlı bir süreçte yağlanabilmektedir. Bu durumsa insan vücudunun gösterdiği en normal reaksiyonların bir tanesidir. Ancak tüm bunları bilmeniz yine de yağlı saçların kötü durduğunu düşünmenize engel olmayabilir.

Çabuk yağlanan saçlar için alınabilecek önlemler ve çeşitli bakım önerileri bulunmaktadır. Bunlar ise genelde kalıcı ve geçici çözümler olarak adlandırılabilir. Geçici çözümler daha çok günü kurtarmak için geliştirilen ve yağlı saçların gizlenmesini temel alan yöntemlerdir. Kalıcı yöntemlerde ise sorunun kaynağına inilerek saç derisinin normal yağ dengesine kavuşması hedeflenir.

Saçınızın sebum dengesini normale çevirmek için ilk dikkat etmeniz gereken şey, duş alışkanlıklarınız ve duş ürünlerinizdir. Saçınız için tercih ettiğiniz şampuan ve saç kremi belirli bir oranda sebum dengesinin korunmasına yardımcı olabilmektedir. Saç kremlerinin saç derisine sürülmesi ise yağlanmayı arttıracaktır. Bu yüzden mutlaka saç kremlerini saç uçlarına ve boylarına uygulamalısınız. Duş sonrası kullandığınız saç bakım yağları ve kremleri de yağlı saç tiplerinde mümkün olduğunca saç derisine uygulanmamalıdır. Aynı zamanda duş esnasında sıcak su kullanımını, duş sonrası saçınızı fazlaca taramayı ve dokunmayı da azaltmak sizin için önemli tavsiyelerden olacaktır. Eğer hormonlarınızla ilgili bir sorun yoksa oluşan pek çok cilt sorununun büyük bir temelini beslenme düzenini oluşturduğunu unutmamalı, yağlı saçların daha iyi bir hal alması için yağ oranı düşük besinleri tercih etmelisiniz.


Saç Neden Yağlanır?

Saç yağlanmalarının temel kaynağı, saç derisinde oluşan sebum salgısıdır. Aslına bakılırsa bu salgı cildin pek çok bölgesinde gözenekler yardımıyla dışarı atılır. Ancak vücudun bölgelerine göre bu salgının miktarı da değişebilmektedir. Genelde yüz ve saç bölgesinde çokça salgılanan sebum cildin parlamasına ve saçların yağlanmasına sebep olur. Peki ya cilt tarafından üretilen sebum salgısı ne işe yarar?
Sebum salgısının başlıca amacı, cildin dış etmenlere karşı korunmasını sağlamak ve cilt yüzeyinde bariyer oluşturarak hücrelrein beslenme ve onarım işlemlerini gerçekleştirmesi için destek olmaktır. Aynı zamanda derinin üzerine yayılan sebum yüksek yağ içeriği sayesinde derinin nem kaybı yaşamasını da azaltmaktadır.


Saçtaki Yağlanma Saç Dökümüne Sebep Olur Mu?

Saç dökülmesi sorunu yaşayan pek çok kişi saçındaki yağlanma oranının da arttığını fark etmektedir. Bu durumda akıllara saç yağlanmasının saç dökülmesine sebep olup olamayacağını getirir. Oysaki bu durum saç dökülmesinin doğal bir sonucudur. Zamanla hacmini kaybeden saç dokusunda saç tellerinin sayısı da azalmaktadır. Ancak saç derisinde yer alan salgı bezlerinin saç telleriyle herhangi bir bağlantısı olmadığından sayıları sabit kalır. Bu durumda da her ne kadar saç yağlanması eskisi gibi devam etse de, gerçekleşen saç kaybına bağlı olarak saç dibi çok daha yağlı görünebilmektedir.

Saç yağlanmasının saç dökülmesine sebep olabileceği bir durum var ise o da yağlı egzama rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık normal saç yağlanmasının aksine saç derisinde oluşan egzama yapısından kaynaklanır. Bu durumlarda ise saç dökülmesi baş gösterebilmektedir.


Yağlı Saçlar Nasıl Gizlenir?

Özellikle önemli toplantı ya da birden ortaya çıkan randevularda yağlı saçlar can sıkıcı bir sorun olabilmektedir. Böyle zamanlarda duşa girmek bir zaman kaybı olacağından çeşitli gizleme yöntemleri kullanılabilmektedir.
Saçların yağını gizlemek için en iyi yöntemlerden birisi kuru şampuan kullanımıdır. Saç diplerine sıkıldıktan sonra içeriğindeki partiküllerle saç yağını emerek 6-12 saate kadar normal bir görünümü sizlere sunar. Bir diğer gizleme önerisi ise saçın sıkı toplandığı modellerden kaçınmak olacaktır. Sıkı topuzlar ya da ince örgüler saç derisini daha belirgin bir hale getireceğinden yağlı saçlar ortaya çıkacaktır. Bunun yerine saçınızın ayrım yönünü değiştirerek kullanmayı deneyebilir, dolgun saç modellerinden faydalanabilirsiniz. Saç aksesuarları kullanmak da iyi bir gizleme yöntemi olabilmektedir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI