Cildim Çok Hassas Ne Yapmalıyım?

Cildim Çok Hassas Ne Yapmalıyım?

Cildim Çok Hassas Ne Yapmalıyım?

Cilt dokusunun rüzgâr, sıcak ve soğuk gibi dış etkenlerden dolayı dönemsel olarak hassaslaşması oldukça normaldir. Ancak bu hassas cilt dokusu, sürekli olarak devam ediyorsa, bu durumun düzeltilmesi için çeşitli önlemlerin alınması gerekir.


Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır?

Hassas bir cilt dokusuna sahip olan bireyler, en küçük dış ve iç etkenlerden dolayı cilt üzerinde sorunlar görmeye başlar. Beslenme ve uyku düzeninde yaşanan küçük değişiklikler bile bu sorunlara neden olabilir. Ciltte yaşanan bu durumun kendini gösterdiği belirtiler arasında şunlar bulunur:

- Bölgesel kızarıklık
- Bölgesel veya genel kuruluk
- Yanma hissi
- Batma hissi
- Cildin kaşınmak istenmesi

Cildin kaşınmak istenmesine neden olabilen tüm bu belirtiler, kaşındığı anda daha da artabilir. Bu nedenle cildi tahriş edecek işlemler yapmaktan kaçınılması, dikkat edilmesi gereken ilk unsur niteliğindedir.


Hassas Ciltler Nasıl Beslenmeli?

Cilt tipine uygun olmayan bakım ürünlerinin kullanılması, karşılaşılan bu sorunun artmasına veya kalıcı hale dönüşmesine neden olabilir. Hassas ciltlere sahip bireylerin en çok özen göstermesi gereken konulardan birisi, cildin beslenmesidir. Nemlendirici kremler, besleyici yağlar ve canlandırıcı maskeler ile mümkün olan bu bakım süreci oldukça değerlidir.

Cildin beslenmesi için bakım ürünleri seçilirken herhangi bir ürünün kullanılmaması gerekir. Hassas ciltlere sahip bireylerin, aşağıdaki unsurların hepsini veya birkaçını formüllerinde barındıran nemlendirici ürünleri tercih etmesi önerilir. - Shea yağı
- Tohum yağı
- Hindistan cevizi yağı
- Aloe vera
- Jojoba yağı

Bu bitkisel yağlar, hassas ciltlerin nemlendirilmesine yardımcı olur. Cilt dokusunu güçlendirerek yatıştırır.


Hassas Ciltler Nelere Dikkat Etmeli?

Hassas ciltlere sahip olan bireylerin özen göstermesi ve uygulamaktan kaçınması gereken birkaç durum daha bulunur.

- Çok sıcak veya çok soğuk suyun cilde uygulanmasından kaçınmalı. Sürekli olarak ılık su tercih etmeye çalışmalı.
- Cildin üst tabakasını soyma amaçlı, yıpratıcı bakım ürünlerinden kaçınılmalı. Bunlar yerine daha yumuşak içerikli maskeler tercih edilmeli.
- Sürekli olarak güneş kremi sürülmeli. Cilt yapınıza uygun özellik gösteren bir güneş kremi bulduktan sonra, hava durumu ne olursa olsun, uygulanmalı.
- Güneş koruyucusu sürdükten sonra bile, direkt güneş ışığı altında kalmaktan kaçınılmalı. Hassas bir cilt dokusunun güneş ışığına karşı vereceği tepki, daha güçlü ve hızlı olacaktır.
- Parfüm içermeyen cilt bakım ürünleri kullanmaya özen gösterilmeli.

Bu faktörlerin uygulamasına dikkat ederek ve doğru bakım ürünü seçimleri yaparak hassas cildinizi kontrol altında tutabilirsiniz.


DİĞER BLOG YAZILARI