Bit Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Bit Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Bit Şampuanından Sonra Normal Şampuan Kullanılır Mı?

Özellikle çocukluk çağlarından tanıdığımız bitler insan saçında uygun yaşam koşullarına sahip olduğu için insanları konak edinerek hızla üreyen ve kaşıntı, acı gibi çeşitli semptomlarla kendini belli eden bir çeşit parazit türüdür. Üstelik bazı türleri salgın hastalıkların taşıyıcılığında da etkili olabilmektedir. Oldukça hızlı bulaşıcılığa sahip olunan bitlerin bulaşmasını engellemek için bit konağı olan insanlarla yakın temasa geçmemek önemlidir. Ancak eğer çoktan bulaşma gerçekleşti ve bitlerle olan savaşınız başladıysa, bu noktada en büyük silahınız bit şampuanları olacaktır. Bit şampuanları genelde bitlerin boğulması ya da su kaybederek ölmesi gibi 2 farklı etkiyle çalışır.
Bit şampuanının kullanımı direkt olarak bitlerin öldürülmesi içindir. Saç için herhangi bir temizlik ve bakım etkisine sahip değildir. Bu yüzden genelde bit şampuanlarından önce şampuan kullanılabilmektedir. Şampuandan sonraysa bit şampuanını sürebilir ve talimatlara uygun bir şekilde tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bit spreylerinde bu durum tam tersine işler. Sprey formlar bekleme süresinin ardından şampuanlama işlemine ihtiyaç duyar. Bu aşamada normal bir şampuandan yardım alınarak saç temizlenmekte ve spreyin etkilerinden saç arındırılmaktadır.


Bit Şampuanı Kaç Gün Kullanılmalıdır?

Bit şampuanları kullanıldığı anda saç derisinde yer alan tüm bit ve sirkelerin öldürülmesini sağlar. Bu yüzden düzenli bir kullanım da gerektirmez. Ancak tüm saçtan bitlerin arındırıldığından emin olmak için ilk kullanımdan 1 hafta sonra tekrar kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni eğer ölmeyen herhangi bir bit veya sirke türü hala saç derisinde bulunuyorsa ikincil işlemde tamamen temizlenerek arındırılmasını sağlamaktır.
Etkili bir kullanım ve tarama işlemleri eşliğinde bit şampuanları en geç ikinci kullanımda saç derisinin temizlenmesini sağlar. Eğer ikincil kullanımdan sonra hala saç derisinde bit oluşumları gözleniyorsa hekim tavsiyesiyle beraber bit şampuanı kullanımı da tekrarlanabilmektedir.
Paranit Bit Şampuanı


Bit Spreyi Bitlerden Kurtulmak İçin Etkili Midir?

Bit tedavisi denildiğinde ilk akla gelen bit şampuanlarının yanı sıra son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlayan bit spreyleri de bitlerden kurtulmak için gözle görülür etkilere sahiptir. Üstelik ince dişli bir tarak yardımıyla saçlar kullanımdan sonra detaylıca taranırsa bitlerden sadece tek bir kullanımla kurtulmak bile mümkündür.
Bit spreyleri kullanırken yaklaşık 10-15 cm mesafeden kafa derisine sıkılmalı, ardından da saç diplerinden uçlarına kadar masaj uygulanmalıdır. Yaklaşık 15 dakika boyunca saç derisinde ve boylarında kalacak olan sprey formlar, bu süre zarfından etkili formülleri sebebiyle bitlerin olduğu yerlerde ölerek etkisiz bir hal almasını sağlar. Bu aşamada şampuanlama işlemine geçilir. Ancak ilk olarak su kullanılmadan doğrudan şampuan formu saça sıkılır ve yayılır. Ardından sulu bir şekilde köpükleme işlemine devam edilir. Durulama işleminden sonra son adımda ise saç iyice taranarak ölü bit ve sirkelerden arındırılır.


Saç Boyamak Bitleri Öldürür Mü?

Bitlerden kurtulmak için var olan pek çok yöntemin yanı sıra saç boyamak gibi işlemler de bit tedavisinde etkili olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, bu işlemler doğrudan bitlerden kurtulmak için beklendiği etkiyi yaratamayabilir. Saç boyaları güçlü kimyasal formlarıyla yaşayan bitlerin zehirlenerek dakikalar içinde ölmesini sağlar. Fakat bu durum bitlerin üremesiyle ortaya çıkan sirkeler için geçerli değildir. Yumurta içinde gelişimine devam eden sirke oluşumlarında saç boyası dış yumurtayı geçemeyerek bite ulaşamaz. Bu sebeple ancak yetişkin bitlerin ölümü sağlanabilir. Bu yüzden bitlerden kurtulmak için saç boyamak yüzde yüz etkili bir yöntem değildir. Bit tedavisinde saç boyaları destekleyici bir işlem olarak bit şampuanlarının kullanımıyla birlikte tercih edilebilmektedir.

 

DİĞER TÜM ŞAMPUANLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


DİĞER BLOG YAZILARI