Cildin Kuru veya Yağlı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Cildin Kuru veya Yağlı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Cildin Kuru veya Yağlı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Cildinizin kuru veya yağlı olduğunu anlamak için elinizle masaj yapabilirsiniz. Yağlı ve kaygan bir his bırakan bölgeler çoğunlukta ise yağlı; kuru veya orta olan bir his kalıyorsa karma ya da kuru bir cildiniz olduğunu anlayabilirsiniz. Beraberinde fotoğraflarda cildinizin parlaması ya da sivilce ve akneye eğilimli bir cilde sahip olmak da yağlı cildin işaretlerindendir.
 

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Cilt tipinizi anlamak için yüzünüzü gözlemlemek ve takip etmek önemlidir. Gün içerisinde ya da zaman zaman hormonal veya çevresel faktörlerden sebum dengemiz değişebilir. Tamamen kuru ya da tamamen yağlı bir cildiniz olduğu gibi karma bir cilde de sahip olabilirsiniz.


• Düzenli olarak cildinizi takip ettiğinizde sivilce akne, siyah nokta gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız yağlı bir cilde sahip olmanız muhtemeldir.
• Kaşınma, kolay kızarma, cildinizin nispeten daha hassaslaşması gibi şikâyetleri kuru cilt ile ilişkilendirebiliriz.
• Beraber ya da birbiri ardına ortak sorunları görüyorsanız karma bir cilde sahip olduğunuzu kabul edebilirsiniz.

Cilt tipinizi bilmek doğru bakımı yapmak ve etkili ürünler tercih etmek cildinizin doğal güzelliğini vurgulamak için önemlidir. Bu sayede cildinizin ihtiyacı olan bakımı verip sorun yaşayabileceğiniz noktaları dışlayarak dengeli bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Siyah nokta temizleyici , akne eğilimli ciltler için ürünler, sivilce maskesi çeşitleri yağlı ciltler için yardımcıdır. Kuru ciltleriniz içinse nemlendirici kremler iş görecektir.
 

Cilt Tipine Göre Ürün Seçimi Nasıl Yapılır?

Cilt tipinizi belirledikten sonra belli başlı kontrol noktaları ile cildiniz için en doğru ürünü tercih edebilirsiniz.

Yağlı ciltler için ürün seçimi: Yağlı ciltler için su bazlı nemlendiriciler, fazla sebumu arındıracak temizleyiciler, siyah nokta ve sivilce gibi sorunları ortadan kaldıracak salisilik asit içeren maskeler yardımcı olacaktır.
Kuru ciltler için: Bitkisel yağlar içeren nemlendirici kremler, nemlendirme etkisi olan temizleyiciler kullanmak cildin yumuşak ve yatışmış olmasını destekler.
Karma cilt tipi için: Bölgesel uygulanabilir ürünler tercih etmek cildinizin dengeli görünmesine yardımcı olur.

Tüm cilt tipleri için önemli olan noktalar bu bakım rutinlerinde göz ardı edilmemelidir.

• Günlük yeterli su tüketimine dikkat etmek
• Güneş korumalı cilt bakım ürünleri kullanmak
• Yeterli ve dengeli beslenmek
• Sigara, alkol gibi cilde de olumsuz etkileri olan zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak
• Aşırı yağlı, baharatlı ya da şekerli tüketmemek
• Düzenli olarak egzersiz yapmak genel sağlığınıza destek olduğu gibi cilt sağlığınıza ve güzelliğinize de yardımcı olur. Unutmamalıyız ki vücudumuz bütündür, ona ihtiyacı olanı sunmak bizim elimizdedir.

 


DİĞER BLOG YAZILARI