Şampuanın Ph Değeri Kaç Olmalı ?

Şampuanın Ph Değeri Kaç Olmalı ?

Şampuanın pH Değeri Kaç Olmalı?

Cilt üzerine direkt olarak uygulanan tüm bakım ürünlerinin karşılaması gereken belirli standartları bulunur. pH değeri, bu standartlar arasında en önemlilerinden biridir. Şampuanların gerekli temizlik amaçlarını gerçekleştirirken doğal saç dengesinin bozulmasını engeller. Saç derisinin kendine özel bir pH dengesi bulunur. Kullanılan şampuanların formüllerinin bu dengeye uygun olarak hazırlanmış olması gerekir. Yanlış pH değerindeki şampuanların kullanımı çeşitli sorunlara yol açabilir. Şampuanların pH değeri, 5.5 de en ideal noktadadır.
  

pH Değeri Ne Anlama Gelir?

“Power of Hydrogen” teriminin kısaltması olan pH, hidrojen iyonlarının bir ölçütüdür. Bir karışımdaki hidrojen iyon sayısı arttıkça o karışımın asitliği de artmaktadır. Asitlik ve bazlık değerlerini belirten pH, 0- 14 aralığında yer alan sayılarla belirtilir. 7 nörtlüğü ifade eder. 7 pH değerine sahip karışımlar ne asidik ne de bazik olarak nitelendirilebilir. pH değeri 7’nin altında bulunan karışımlar asidik, pH değeri 7’nin üstünde olan karışımlar bazik özelliktedir.
  

Cildin pH Değeri Nedir?

İnsan cildinin pH değerlerinde bölgesel farklılıklar görülebilir. Ancak tüm cildin pH değeri 4- 6 aralığında yer alır. Asidik tarafta yer alan bu pH değeri, cilt dokusu için ideal özellik gösterir. En ideal cilt pH değeri 5.5 olarak nitelendirilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, şampuanlar için en ideal pH da bu nedenle 5.5’tir.
  

Fazla Bazik Şampuan Kullanılırsa Ne Olur?

Fazla bazik özelliğe sahip şampuan kullanımının çeşitli yan etkileri bulunur.

- Saç derisinde kalıntılar oluşur. - Kepeklenme ve saç derisinde dökülme sorunları görülmeye başlar. - Saç derisi kurur. - Saç diplerinde tahrişler görülmeye başlar. - Saç doğal ışıltısını kaybeder ve mat bir görünüm kazanır.

  
Fazla Asidik Şampuan Kullanılırsa Ne Olur?
pH değeri 5’in altında bulunan şampuanlar, saç derisi için fazla asidik olarak nitelendirilir. Aynı fazla bazik olan şampuanlarda görüldüğü gibi çeşitli yan etkileri bulunur.

- Asidik şampuanlar, saçın doğal şeklini bozar. - Saç tellerinde kırılmalar görülmeye başlar. - Dalgalı ve kıvırcık saçlar söner. Düz saçlarda incelmeler oluşmaya başlar. - Saç sönük ve sağlıksız bir görünüm kazanır. - Saç derisinde yanma hissi oluşur.

Fazla asidik veya fazla bazik özellik gösteren şampuan kullanımının çok çeşitli yan etkileri, hızla kendini göstermeye başlar. Bu nedenle şampuan seçimi sırasında, ideal pH değeri olan 5.5’e dikkat edilmesi önerilir.

 


Diğer Tüm Bloglar