Karma Cilt Tipi Nasıl Olur?

Karma Cilt Tipi Nasıl Olur?

Karma Cilt Tipi Nasıl Olur?

Karma cilt tipi, en sık görülen cilt tiplerinden birisidir. Cildin bölgesel olarak yağlı ve kuru olduğu alanlarının bulunmasından kaynaklanır. Bu durum, cildin farklı noktalarında farklı bakım ürünlerinin uygulanması ihtiyacını ortaya çıkarabilir. Karma cilt tipinin en sık karşılaşılan formu, T bölgesinde yağlı ve yüzün geri kalanında kuru özellik gösteren tipidir. T bölgesi, burnu, çeneyi ve alnı kapsar. Karma cilt tipleri arasında, sadece burun veya sadece alın bölgesinde yağlanma sorunu ile karşılaşan cilt tipleri de bulunur.
  

Cilt Tipleri Nelerdir?

Karma, sıklıkla görülen bir cilt tipi olsa da daha birçok cilt tipi bulunmaktadır. İlk olarak, farklı cilt tiplerini de gözden geçirerek hangi kategori içerisinde yer aldığınızı tespit etmeniz önerilir.

- Normal cilt - Yağlı cilt - Kuru cilt - Olgun cilt

Ayrıca normalden karmaya, normalden kuruya gibi cilt tipleri de bulunur. Bunlar dönemsel olarak yağlanma ve kuruma sorunları yaşayan bireyleri ifade eder. Sürekli olarak bu sorunları görmeyen ve dönemsel olarak yaşadıklarında şiddetli etkilerini hissetmedikleri için “normalden” ifadesi ile birlikte kullanılır.
  

Karma Cilt Nasıl Görünür?

Karma cildin kendine özel, oldukça spesifik bir görünümü vardır. Yüzün T bölgesi olarak adlandırılan, çene, burun ve alında bir parlaklık görülür. Bu parlaklık, aşırı yağlanmadan kaynaklanır. Yüzün geri kalan kısmında kuruluk oluştuğundan oldukça soluk bir görünüme sahiptir. Ayrıca T bölgesi üzerinde pürüzlü bir deri yapısı ve T bölgesi dışında kalan alanlarda ise kurumaya bağlı cilt döküntüleri görülebilir.
  

Karma Cilt Nasıl Görünür? Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ve Clt Tipleri Nelerdir. Tüm bu soruların cevapları , yazımızda !

Tüm cilt tiplerini gözden geçirip karma cilt tipine sahip olduğunuza karar verdiyseniz, bakımının nasıl yapıldığını merak edebilirsiniz. Karma cilt tipine sahip bireyler, bakım rutinlerini iki aşamada tamamlar. İlk aşama T bölgesi (veya yağlanmanın görüldüğü spesifik alan), ikinci aşama ise, geri kalan alanlar içindir. T bölgesinin cilt bakımı için günde iki kere temizleyici bakım ürünleri kullanılması önerilir. Sabah veya akşam temizlemesi sırasında, tüm yüze ürün uygulaması gerçekleştirilebilir. Ancak günün ikinci temizliğinin sadece T bölgesine uygulanması önerilir. Böylelikle yüzün geri kalan kısmını fazla kurutmadan, ihtiyaç duyduğunu bakımı alması sağlanabilir. T bölgesinin dışında kalan cilt bölgelerinin günde en az üç kere nemlendirilmesi önerilir. Karma cilt dokusuna uygun nemlendiricilerin kullanılması oldukça önemlidir. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere, T bölgesine de nemlendirici sürülmelidir. Böylelikle bu cilt bölgesinin ihtiyaç duyduğu besleyici unsurlara ulaşması sağlanır. Ancak gün içinde kuru cilt bölgelerine yapılan ekstra nemlendirme işlemlerinde, T bölgesine de ürün sürülmesine gerek yoktur. Güneş koruyucu kullanılmasına özen gösterilerek, dengeli bir beslenme düzenine sahip olarak ve doğru bakım ürünlerini tercih ederek karma cilt tipleri kontrol altına alınabilir. Cilt yüzeyinde pürüzsüz ve eşit tonda bir görünüm elde edilebilir.

 


Diğer Tüm Bloglar